A 45 éves Szabó Joe büszkén emlékezik Széchy Tamásra!

Shares

úszás_Szabó Joe_MOB fotó

Március 10-én ünnepelte 45. születésnapját Szöul mellúszó bajnoka, Szabó József. Széchy Tamás egykori tanítványa ma is büszkén emlékezik mesterére. Joe tagja a MOB-nak, eljár az Olimpiai Bajnokok Klubjának rendezvényeire, bajnoktársaival együtt ünnepelte néhány hónapja Szöul 25 éves évfordulóját. Több mint két évtizede gyermekeket tanít úszni.

Az olimpiai-, világ- és Európa-bajnok úszó 1975-ben, hat évesen kezdte az úszást a budapesti Vasas Izzóban, majd a Budapesti Honvédban Széchy Tamáshoz került. Már ifjúsági korában Európa-szerte letette névjegyét, 1984-85-ben érmet nyert az Ifjúsági Barátság Versenyen és a korosztályos Európa-bajnokságon is – utóbbin ötször állhatott a dobogó tetejére. ’86-ban, tizenhét évesen már a felnőttek között lett világbajnok, egy évvel később Európa legjobbja lett. Sikerszáma a 200 méteres mellúszás volt, melyben Szöulban, új Európa-csúcsot úszva olimpiai bajnoki címet szerzett. Vegyesben is sikeres volt, ’87-ben, 400-on Eb-ezüstöt nyert. Mesterére ma is jó szívvel emlékezik vissza.

„Az öreg nagyszerű szakember volt. Egyszerre volt edző, orvos, pszichológus, gyúró. Az ilyen univerzális mesterek ma hiányoznak a sportból. Széchy Tamás években előre gondolkozott. Példát is említek: azért mentünk 1987 szeptemberében Szöulba, hogy egy évvel később, 1988 szeptemberében már ismerősként térjünk vissza az olimpián. Az eredmények önmagukért beszéltek.”

Szabó Joe visszavonulása után, 1993-ban úszóiskolát alapított, ma a Széchy Sportegyesület keretein belül tanítja a fiatalokat. Büszke rá, edzőkollégáival – Bernáth Csillával és Gyenes Andrással – olyan tehetségek kerülnek ki kezeik közül, mint Szilágyi Liliána vagy Czifra Cecília.

„Liliána 2010-ig volt a tanítványunk. Tehetségét korán megmutatta, a 2009-es EYOF-on, Tamperében ezüst- és bronzérmet nyert, pedig versenyzőtársainál egy évvel fiatalabb volt. Drukkolok neki, fiatal, még sokra viheti. Szintén nagy tehetségünk volt Cecília, aki országos csúcstartó volt, az EYOF-on második lett, döntőt úszott az ifi Eb-n.”

A 21 év oktatói tapasztalatával elmondta, csökken a gyermekek száma, és ez a sportolók statisztikájára is kihat. „Az úszás alapsport. Szükséges a vízilabdához, triatlonhoz, búvárúszáshoz, műugráshoz, felkészüléskor a kajak-kenusok számára is, és ha eleve kevesebb gyermek születik, kevesebben kezdik az úszást, a többi sportra is kevesebb gyerek marad. Húsz év alatt az uszodában is érezhető a csökkenő tendencia. Korábban a II. kerület 2. osztályos gyermekeit oktattam, évente 1200 gyerkőcről van szó. Az iskolai oktatás mellett délután a lakosságnak tartottunk foglalkozásokat, és még a versenysportra is volt igény, lehetőség. 2010-ben váltani kellett, de bízom benne, visszakerülünk még a versenyúszás vérkeringésébe, indulhatunk még magyar bajnokságon. Egyik álmom, hogy legyen nemzetközi szintű versenyzőm!”.

Arra a kérdésre, van-e kedvenc úszója, annyit mondott: „Gyurta Dani – őrá tennék!”, majd hozzátette, a közelmúltban, Kovácshegyi Ferenc 60. születésnapján megtiszteltetésként élte meg, hogy összeállhatott egy fotó erejéig a múltat és a jövőt képviselő Szabó-Rózsa-Gyurta mellúszóhármas.

(Forrás: mob.hu, fotó: mob/Kovács Anikó)