A barcelonai olimpia hőseit ünnepelték

  • Farkas Péter; Mizsér Attila; Schmitt Pál; KÕBÁN Rita; Nébald György; ZALA György; Hegedûs Ferenc; Szabó Bence; Kulcsár Krisztián; Kovács Antal; EGERSZEGI Krisztina
    MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
  • Barcelona_92_Darnyi_KissL_Egerszegi
    Darnyi Tamás, Kiss László és Egerszegi Krisztina. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_Benedek
    Benedek Tibor. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_Egerszegi
    Egerszegi Krisztina. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_Farkas_Peter
    Farkas Péter. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_FarkasP_Szabo_Bence
    Farkas Péter és Szabó Bence. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_Kati_neni
    Fábiánné Rozsnyói Katalin. Fotó: Szalmás Péter/MOB
  • B92_Ocsi_Bacsi_Bunyos_Pityu
    Szántó Imre, Szikora István. Fotó: Szalmás Péter/MOB
Shares

Az 1992-es barcelonai olimpia 25 éves évfordulóját, az ott résztvevő magyar csapat hőseit ünnepelte csütörtök este a Magyar Olimpiai Bizottság és a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubja. Az eseményen számos olimpikon, érmes versenyző, edző, sportvezető, orvos, és az akkori delegáció más tagja köszöntötte együtt a negyedszázados jubileumot.

A barcelonai olimpiát 1992. július 25. és augusztus 9. között rendezték. A játékokon 169 nemzet 9356 sportolója vett részt. Magyarországot 21 sportág 156 versenyszámában 159 férfi és 58 nő, összesen 217 versenyző képviselte. A magyar sportolók összesen 11 arany-, 12 ezüst- és 7 bronzérmet nyertek, a nemzetek közötti éremtáblázaton a 8. helyen, a nem hivatalos pontversenyben 7. helyen zártunk. Helsinki utáni második legjobb szereplésével őrizte meg helyét a világ élvonalában.

A Larus Étterem és Rendezvényközpontban tartott eseményen Kulcsár Krisztián, a MOB elnöke, aki Barcelonában a férfi párbajtőrcsapat tagjaként lett ezüstérmes, azt mondta, két fontos dolgot is meg kell ünnepelni ezen az estén.

„Az egyik, hogy nekünk, magyaroknak 30 éremmel, köztük 11 arannyal a barcelonai volt a helsinki után a második legeredményesebb olimpia. A barcelonai olimpia volt az első olimpia, amin azután vettünk részt, hogy Magyarország visszanyerte teljes szuverenitását.”

Amics per sempre – Barátok örökre. Ez volt a barcelonai olimpia mottója, és ez az olimpia fő üzenete is. „Volt szerencsém átélni a barcelonai olimpiát, és az első olimpiámon, a férfi párbajtőr-válogatottal ezüstérmesek lettünk. Magam is barátságokat kötöttem, és a nemzetek is megismerték egymást. Megismerték egymást a sportolók, a különböző sportágak is. Közösségek jöttek létre, mely közösségek, ahogy ma is tanúi lehetünk ennek, ma is összetartanak, ma is találkoznak, hogy felelevenítsék a 25 évvel ezelőtti emlékeiket” – fogalmazott a MOB elnöke, aki külön köszönetet mondott házigazdatársának, az Olimpiai Bajnokok Klubja elnökének, dr. Nébald Györgynek.

Schmitt Pál, aki a barcelonai olimpia idején a MOB elnöke, a delegáció vezetője volt, újra gratulált az olimpia érmeseinek, akiket egyenként szólítottak ki a színpadra. „Huszonöt év – egyharmad emberöltő. Semmit sem változtatok!” – mondta a sportdiplomata.

„Nagyszerű emberek vagytok, akik közül többen fényes karriert futottatok be. Kulcsár Krisztián, Nébald György, Szabó Tünde, vagy éppen Koko, hogy néhányat említsek. (…) Megtiszteltetés volt a 217 fős magyar csapattal Barcelonában lenni, emlékszem a csapatvezetésre, Aján Tamás, Lochmayer Gyuri, Babati Lajos, Molnár Zoli… Komáromi Tibi vitte a magyar zászlót, Gyuzsó és Egérke mondta az eskü szövegét. Minden nap hozott egy csodás sikert. Itthon Antall József fogadott bennünket az akkori BS-ben.”

Az olimpiai bajnok vívó azt is kiemelte, három bojkottált olimpia – a moszkvai, a Los Angelesi és a szöuli – után Barcelonában teljes és egyben békés játékokat rendeztek.

XXV. Nyári Olimpiai Játékok

(MOB)