Európa Liga: a Besiktas büntetőkkel ejtette ki a Liverpoolt

Demba Ba (Besiktas). Fotó: sportinglife.com

Demba Ba. Fotó: sportinglife.com

Az Ajax Amsterdam, a Sevilla, a Villarreal és a Zenit Szentpétervár is kettős győzelemmel jutott be az Európa Liga nyolcaddöntőjébe, míg a Dinamo Moszkva a belgiumi 0-0-ás döntetlen után az orosz fővárosban 3-1-re nyert az Anderlecht ellen. A Bajnokok Ligájából érkezett belga csapat mellett a Liverpool tizenegyesekkel maradt alul Törökországban.

A Besiktas-Liverpool párbaj első felvonásán az angolok a 85. percben Mario Balotelli büntetőjével jutottak vezetéshez. Csütörtök este Isztambulban az első felvonásban nem született gól. A 61. percben Slaven Bilic az argentin Jose Sosa helyére Tolgay Arslant állította be. Tíz perccel később a Liverpool 16-osán Demba Ba amúgy sarokkal tette maga mellé a labdát, a jobb helyzetben lévő Tolgay Arslan ballal bombagólt lőtt a jobb felső sarokba (1-0).

Brendan Rodgers a bekapott gól után előbb Javi Manquillót, majd Mario Balotelli helyére Adam Lallanát állította be. Az állás nem változott, ahogyan a hosszabbításban sem tudott egyik csapat sem újabb gólt szerezni. Végül a tizenegyespárbajban az első kienc játékos közül senki nem hibázott. Az ötödik párban Arslan lőtte be az ötödik török büntetőt, majd a horvát Dejan Lovren hagyta ki a tizenegyest és így kiesett a Liverpool.

Dzsudzsák Balázs az Anderlecht elleni kezdőcsapatban kapott helyet. A Dinamo Moszkva számára a brüsszeli 0-0-ás döntetlen után az volt a fő cél, hogy hazai pályán ne kapjanak gólt. A 28. percben egy óriási hazai védelmi hiba után a szerb Alekszandar Mitrovics lépett be a védők mögé és zavartalanul helyezett a Dinamo kapujába (0-1). Sambáék lest reklamáltak, ám a norvég játékvezető nem adott helyt az “oroszok” követelésének.

A bekapott gól azt jelentette, hogy a Dinamo számára kötelező volt két gólt lőni a továbbjutáshoz. Rögtön a második félidő elején Alekszej Kozlov 30 méterről bombázott Silvio Proto kapujába (1-1).

A hazaiak trénere meglepő módon az 54. percben az egyenlítő gól szerzőjét cserélte le, Kozlov helyére a holland Douglas érkezett. A 62. percben Alekszandr Kokorin egy remek eséssel harcolt ki egy tizenegyest. A büntetőt Kokorin a belga kapusba lőtte, ám a kipattanót Artur Juszupov vágta az Anderlecht hálójába (2-1).

A 85. percben Valbuena helyére állt be Kevin Kuranyi, aki tíz perccel később állította be a végeredményt (3-1).

Az Eindhovenben egy góllal győztes Zenit Szentpétervár hazai pályán három gólt gurított a PSV ellen. A duplázó Rondon mellett Hulk volt eredményes.

A hollandok becsületét az Ajax Amsterdam mentette meg. Varsóban már az első negyedóra végén 0-2 állt az eredményjelzőn. Az első mérkőzésen győztes gólt szerző Arkadiusz Miliket a 11. percben Cillessen ugratta ki, majd a lengyel csatár 16 méterről lőtt a kapu közepébe (0-1). Két perccel később egy vendég szabadrúgás után óriásit betlizett Dusan Kuciak, a kipattanót végül Nick Vieergever juttatta a hálóba (0-2). A 43. percben Milik 15 méterről, bal lábbal lőtte ki a bal alsó sarkot (0-3). A lengyel csatár a négy Ajax-gólból hármat vállalt a Legia Warszawa ellen.

Gulácsi Péter csapata a a Red Bull Salzburg az első mérkőzésen 2-1-re kapott ki a Villarrealtól. A csütörtöki visszavágó 18. percében egy levágódó labdát Marko Djuricin 16 méterről helyezte a jobb alsó sarokba (1-0). Óriási volt az öröm a Red Bull Arénában, ahol ekkor a hazaiak álltak továbbjutásra.

Mindössze negyedóráig tartott ez az állapot, a 33. percben Jonathan dos Santos szabadrúgása után Luciano Vietto fejelt Gulácsi kapujába (1-1).

A szünetben a hazaiaknál a japán Minamino helyére a brazil Felipe Pires állt be. A vendégeknél a 69. percben pályára lépett a mexikói Jonathan dos Santos testvére Giovani is.

A 76. percben Giovani dos Santos tört kapura, majd Gulácsi előtt lepasszolta a labdát Viettónak, aki az üres hálóba lőtt (1-2). Három perccel később a kölcsönkenyér visszajárt, ezúttal Vietto tálalt Giovani dos Santoselé, aki a magyar kapus mellett a bal kapufa mellé helyezte a labdát (1-3).

Európa Liga, a legjobb 16 közé kerülésért, visszavágók:

Besiktas-Liverpool 1-0 (0-0, 1-0, 1-0)
Gól: Tolgay Arslan (72.)

Büntetőkkel jutott tovább a Besiktas

Fiorentina-Tottenham Hotspur 2-0 (0-0)
Gól: Mario Gomez (54.), Mohamed Salah (71.)

Továbbjutott 3-1-es összesítéssel a Fiorentina.

Internazionale-Celtic 1-0 (0-0)
Gól: Guarin (88.)
Kiállítva: V. van Dijk (36., Celtic)

Továbbjutott 4-3-as összesítéssel az Inter.

Dinamo Kijev-Guingamp 3-1 (1-0)
Gól: Teodorczyk (31.), Bujalszkij (46.), Huszijev (75., 11-es), ill. Mandanne (66.)

Továbbjutott 4-3-as összesítéssel a Dinamo Kijev.

Legia Warszawa-Ajax Amsterdam 0-3 (0-3)
Gól: Arkadiusz Milik (11., 43.), Viergever (13.)

Továbbjutott 4-0-ás összesítéssel az Ajax.

Red Bull Salzburg-Villarreal 1-3 (1-1)
Gól: Djuricin (18.), ill. Luciano Vietto (33., 76.), Giovani dos Santos (79.)

Továbbjutott 5-2-es összesítéssel a Villarreal.

Borussia Mönchengladbach-Sevilla 2-3 (2-2)
Gól: G. Xhaka (19.), Thorgan Hazard (29.), ill. M. Stranzl (8., öngól), Vitolo (26., 79.)
Kiállítva: G. Xhaka (68.)

Továbbjutott 4-2-es összesítéssel a Sevilla.

Zenit Szentpétervár-PSV Eindhoven 3-0 (1-0)
Gól: Rondon (29., 67.), Hulk (48.)

Továbbjutott 4-0-ás összesítéssel a Zenit.

Dinamo Moszkva-Anderlecht 3-1 (0-1)
Gól: Kozlov (47.), Juszupov (64.), Kuranyi (90+5.), ill. Alekszandar Mitrovics (28.)

Továbbjutott 3-1-es összesítéssel a Dinamo Moszkva.