A birkózás és a szambó után a szumóért lelkesedik Rovnyai János

Shares

szumó_Rovnyai János, 440

A magyar birkózásnak vannak eredményesebb versenyzői is, de ami a sokoldalúságot illeti, abban vitán felül Rovnyai János az első. A jochapress.hu az egykor kötött- és szabadfogásban is egyaránt a világ élvonalába tartozott nehézsúlyú sportembert ez alkalommal jelenlegi kedvenc sportágával, a szumózással kapcsolatosan kérdezte.

„A magyar szumózás az első lépéseket 1995-ben tette meg, amikor a birkózók Európa-bajnokságát Pozsonyban rendezték meg. Ott kaptunk meghívást a japánoktól, a következő világbajnokság házigazdáitól, hogy indítsunk el mi is egy csapatot Tokióban. Hárman végül ki is jutottunk, onnan kezdve lassan, de folyamatosan erősödik a sportágat kedvelők és a benne részt venni kívánók tábora.”

 – Érdekes, hogy Ön most a szumózókért lelkesedik. Azért csak essék szó a korábbi, sikeres sportágáról is!

Hirdetés

„Már 14 éves koromban 115 kiló voltam, így csak a nehézsúly maradt számomra. 1965 és 1980 között az MTK-ban birkóztam, majd miután akkor ott megszűnt a szakosztály, átmentem a Spartacusba. 1974-ben, Katowicében Vb-harmadik lettem, majd egy évvel később, a ludwigshafeni kontinens bajnokságon aranyérmet szereztem. Az 1982-es, várnai Eb-n szabadfogásban ezüstérmet vehettem át, kötöttben negyedik voltam, és szambóban is elhoztam egy harmadik helyet. Ilyen „hármast” egyetlen magyar sem mondhat magáénak rajtam kívül.”

szumó_válogatott edzés, 440A válogatott keret egyik edzésén

 – 1995-től viszont a negyedik kedvenc, a szumó az egyeduralkodó Rovnyai János életében.

„Persze a birkózás és a többi sportág is érdekel, de tény, hogy a szumó köt le elsősorban. Lakhelyemen, Leányfalun megalakítottam a helyi szumó szakosztályt, immár hosszú évek óta pedig a szövetség tiszteletbeli elnöke és a női szakág vezetője vagyok.”

 – Egyáltalán, mennyien hódolnak hazánkban ennek a sportágnak?

„Harmincnyolc szakosztályt tartunk nyilván, ahol közel kétszázan szumóznak. Eddigi Vb és Eb sikereink Libor Dezső, Bárdosi Sándor, Kálló Göngyi és Makai Erika nevéhez fűződnek, a 28 éves szolnoki Tóth Attila pedig immár tíz éve Japánban profi versenyző.”

szumó_Ancsin László, tótth Attila, 440A szövetség elnöke, Ancsin László és a Japánban profiskodó Tóth Attila

– Mire készülnek legjobbjaink a közeljövőben?

„Február 22-én, Dorogon kerül sor a sok mindent eldönteni hivatott válogató versenyre, amelyen legalább 150 indulóval számolok. Sajnos a sportágnak két európai szövetsége is van, ami megosztottsággal és feszültségekkel is jár, s ez nem jó. A keleti szekció Eb-jét májusban rendezik meg Litvániában, egy hónappal később pedig a nyugatiak bajnokságára Montenegróban kerül majd sor. Litvániában 4-5 versenyzővel képviseltetjük magunkat, Montenegróba viszont népes csapattal indulunk, mert ott a tízévesekkel kezdve, valamennyi korosztály vetélkedését megrendezik.”