Davis Kupa: Fucsovics egyenlített Szlovákia ellen

tenisz_Balázs Attila, Földi D. Attila fotó

Balázs Attila játszmát rabolt a világranglistán 36. Martin Klizantól. Fotó: Földi D. Attila

Miután Balázs Attila négy szettben kikapott a 248 hellyel előrébb rangsorolt Martin Klizantól, Fucsovics Márton pedig négy játszmában legyőzte Jozef Kovalíkot a Davis-kupa euro-afrikai zónájának I-es csoportjában zajló Magyarország–Szlovákia ütközetben, így az első nap után 1–1-re áll a párharc.

Nagyjából nyolcszáz szlovák és ötven magyar drukker előtt kezdődött el a Szlovákia–Magyarország Davis-kupa-párharc Pozsonyban – rossznak nem mondanánk a hangulatot, de félelmetesnek egyáltalán nem nevezhető. A hazaiak közül sokan jégkorongmezben érkeztek a nyolcmillió dollárból épült Aegon Arénába, a magyar szurkolók pedig több zászlót is hoztak magukkal.

Az első találkozón a világranglista-36. Martin Klizan csapott össze a 248 hellyel hátrébb rangsorolt Balázs Attilával, a két játékos helyezése közötti különbség pedig a pályán is megmutatkozott az első két játszmában. A négy év után ismét válogatott Balázs egyáltalán nem teljesített rosszul, szép elütései, átemelései voltak, Klizan többször is hiába rohant minden erejével a labdáért, de a szettek egészét nézve azért látszott, ki játszott nemrég ötszettes mérkőzést az Australian Openen a svájci Stan Wawrinka ellen, és kinek volt a 2011-es Roland Garros-selejtező a legutóbbi Grand Slam-szereplése. Ami a második számú magyar játékosnak elég volt a salakpályás ITF-versenyeken az elmúlt hónapokban, az értelemszerűen többnyire kevés volt Klizan ellen.

Köves Gábor szövetségi kapitány még csütörtökön mondta, hogy az esélyesebb szlovákok ellen minden elcsípett játszmának, mérkőzésnek nagyon kell örülni, Balázs és Klizan között pedig akkora a különbség, hogy a kiharcolt játékokat, a bosszankodó Klizan-kézmozdulatokat is értékelni kellett a találkozó első felében.

Csakhogy a harmadik játszmára csökkent Klizan figyelme, többször is méterekkel ütötte az első adogatásait és a fonákjait a vonalakon túlra, Balázs viszont stabilan hozta teljesítményének közel maximumát – a 28 éves játékos részéről nem csak duma volt, hogy ő csak élvezni akarja a válogatottbeli szereplést. Ezzel szemben Klizan egyáltalán nem élvezte azt a nagyjából húsz percet, amikor Balázs kétszer is elvette adogatótájékát, majd megnyerte a harmadik játszmát.

A negyedik szettben általánosságban a labdamenetek alatt nem érződött a 248 helynyi különbség, a fontos pontoknál viszont igen: Balázs hat bréklabdát nem tudott kihasználni a játszma közepén, Klizan viszont a másodikat értékesítette is, ezzel pedig gyakorlatilag eldöntötte a találkozót. A legjobb szlovák játékos végül 2 óra 34 perc alatt győzött 6:1, 6:2, 3:6, 6:4-re, így 1–0-ra Szlovákia vezetett.

De csak nagyjából három óráig, mert a világranglista 159. helyén álló Fucsovics Márton négy játszmában legyőzte a Lukas Lacko helyére beugró Jozef Kovalíkot (115.). A magyar játékos az első szett megnyerése után a másodikat rövidítésben elveszítette, a harmadik és a negyedik játszmában azonban egyszer-egyszer elvette Kovalík adogatását, s miután a saját szerváit többnyire magabiztosan hozta, 2 óra 40 perc után megnyerte a meccset.