A holland Schippers fantasztikus 200-as döntőt nyert Európa-csúccsal

Dafne Schippers minden idők negyedik legjobb idejét futotta 200-on. Fotó: IAAF/Getty Images

A holland Dafne Schippers parádés futással megnyerte a női 200 métert, s 21.63 másodperces eredményével megdöntötte a kelet-német Marita Koch 36 éves Európa-csúcsát a pekingi atlétikai világbajnokság pénteki versenynapján.

Az eredetileg többpróbázó holland sprinter a 100-as finálét második helyen zárta 10.81 másodperces nagyszerű eredménnyel. A hétfői futása egyértelműen a 200 első számú esélyesévé tette őt, mivel a félkörös távra ezúttal az olimpia bajnok Allyson Felix és a 100-on győztes, 200-on címvédő Shelly-Ann Fraser-Pryce sem nevezett.

A döntőben aztán Dafne Schippers talán némileg ráijesztett rajongóira, mivel a kanyarból ötödiknek jött ki, ám csodálatos hajrával sorra hagyta le riválisait, s az utolsó métereken a végig vezető jamaicai Elaine Thompsont is utolérte, s elsőnek dobta be magát a célba.

Schippers 21.63-as eredménye egészen meghökkentőnek nevezhető, a holland sportoló pontosan 4 tizedmásodpercet faragott egyéni legjobbjából.

Korábban csak ketten a világcsúcstartó, tragikus körülmények között elhunyt Florence Griffith-Joyner és Marion Jones futott ennél gyorsabban. Az amerikai sprinter a szöuli olimpián egy nap alatt kétszer javította meg a világcsúcsot. 1988. szeptember 29-én Grifftih-Joyner a 200 elődöntőjében javította meg a kelet-német Marita Koch addigi csúcsát (21.71). Az esti fináléban még 22 századmásodpercet javított a világrekordon, miközben a jamaikai Grace Jackson (21.72) is csak egyetlen századmásodperccel maradt el a korábbi világcsúcstól. Korábban Koch rekordját honfitársa Heike Dreschler 1986-ban kétszer is beállította.

Tíz évvel később Marion Jones a johennusburgi IAAF Világkupán ért el 21.62 másodperces időeredményt.

A döntő minden idők egyik legjobbja volt, ugyanis Thompson 21.66-tal lett második, a szám kétszeres olimpiai bajnoka, a szintén jamaicai Veronica Campbell-Brown pedig 21.97-tel harmadik. Az amerikai Candyce McGrone 22.01-es egyéni csúcsa már csak a negyedik helyre volt elég.

A női távol döntője szintén szórakoztató küzdelmet hozott. A versenyben az utolsó pillanatig a brit csúcsot 7,07 méterre javító Shara Proctor vezetett a 7,01-es szerb rekorddal második Ivana Spanovic előtt. Utolsóra azonban a világranglista-vezető amerikai Tianna Bartoletta 7,14 méterig repült, ami győzelmet ért a számára.

A női 100 gát elődöntője és döntője komoly meglepetéseket hozott. A fináléba a legnagyobb esélyesek közé tartozó amerikai Dawn Harper-Nelson és Kendra Harrison be sem jutott, majd a döntőben a címvédő amerikai Brianna Rollins, ranglista-első honfitársa, Sharika Nelvis és a brit Tiffany Porter is renegeteg hibával futott. A győzelmet így a jamaicai Danielle Williams szerezte meg a német Cindy Roleder és a fehérorosz Alina Talaj előtt. Williams nővére Shermaine a 7. helyen ért célba.

Férfi 110 gáton Aries Merritt olimpiai bajnok gátfutó bronzérmes lett négy nappal veseátültetése előtt. A 30 éves sportoló testvére egyik veséjét kapja majd meg a jövő héten. Merritt úgy lett harmadik, hogy veséi 20 százalékon működnek. „A bronzérmem üzenete, hogy a rossz helyzet ellenére sem adtam fel. Minden átvészelhető, megoldható, csak erre kell beprogramozni az agyad!”

13 másodpercen belüli idővel győzött Szergej Subenko, aki ezen a világbajnokságon megszerezte Oroszország első aranyérmét.