A Honvéd futói nyertek a Budapest Maratonon

SPAR_0192Esőmentes időben, 12 fokban rajtolt el a 30. SPAR Budapest Maraton mezőnye. A férfiaknál Soós Dániel legyőzte a címvédő Nagy Tamás Jánost, míg a nőknél Merényi Tímea 2012 után nyert ismét.

Létszámcsúcsot hozott a  kétnapos futófesztivál (Magyarország 910 településéről  futottak be jelentkezések), melyre nyolcvan országot képviselve 27860 nevezés érkezett.

A ” királykategóriában”, a 42195 méteren a tavalyi magyar bajnok, a kaposvári Nagy Tamás János haladt az élen 29 km-ig, de akkor a Soós Dániel-Jenkei Péter duó átvette tőle az első helyet és ők fej fej mellett futottak tovább. Így haladtak közel tíz km-en át, a 38. km-nél a 23 éves Jenkei Péter került az élre. Két kilométeren keresztül hihette azt, hogy lerázta 31 éves Soós Dánielt, de ellenfele erősített, 40 km-nél visszakerült a vezető helyre és végül megnyerte a bajnokságot. Gál Géza tanítványa végre elérte az első helyet két magyar bajnoki ezüst után.

Soós Dániel (Bp. Honvéd SE): – Az olimpiai szintfutások miatt a legjobb magyar futók ezúttal külföldön versenyeznek, így titkon bíztam abban, hogy idén lehet keresni valóm a bajnoki címért vívott küzdelemben. Próbáltam óvatosan kezdeni és a tavalyi bajnokra, Nagy Tomira figyeltem elsősorban. Szükség volt rá, mert hihetetlenül erősen kezdett, volt olyan pillanata a versenynek, mikor több mint egy perc volt a különbség közöttünk. A gyors kezdése miatt bíztam benne, hogy előbb utóbb felfutok rá. Nagy meglepetésemre azonban felbukkant Jenkei Peti, akivel folyamatosan előzgettünk egymást, nem sikerült egyikünknek sem leszakítania a másikat. 24 kilométernél és 37-nél volt két mélypontom, mindkétszer átfutott rajtam, hogy elúszott a maraton számomra, de nagy kapaszkodással sikerült visszajönnöm a versenybe. Az utolsó kétezer méterre azonban sikerült előkaparnom az utolsó tartalékaimat és kivágni egy nagy hajrát.

A férfi győztes Soós Dániel

A férfi győztes Soós Dániel (Bp. Honvéd SE)

A nőknél  nagy versenyt vívott egymással az országos bajnokság két legidősebb futónője a 44 éves Staicu Simona és a a szintén 44 éves Merényi Tímea. Merényi kezdett jobban, Staicu a 4. kilométernél vette át a vezető helyet és azt őrizte is a 38. km-ig. Merényi azonban annyira felszívta magát, hogy sikerült visszakapaszkodnia az élre és meg is őrizte elsőségét, egyéni csúccsal győzött. 2012 után nyert újra bajnoki címet, s ezzel megakadályozta Staicut abban, hogy már olimpiai szintesként sorrendben harmadszor is elsőként érjen célba.

Merényi Tímea (Bp. Honvéd SE): – Sikerült jól elkapnom a rajtot, az első tíz kilométer kifejezetten jó iramban ment. Próbáltam figyelni, ne diktáljak nagyobb tempót, nem akartam, hogy később visszaüssön. Simona ugyan előnyre tett szert, azonban nem hagytam leszakítani magam. Bírni kell – buzdítottam magam, és sikerült is átlendülni a hullámvölgyön, sőt, 32-nél még Simonát is megelőztem. Akkor már éreztem, hogy meglesz a győzelem. Sokat segített az is, hogy az utolsó ezreken egy fiúhoz tudtam csatlakozni, ez pedig új tempót tudott adni a futásomnak, ami kitartott a célig. Nem ez volt életem legjobb futása, de elégedett vagyok.

Merényi Tímea

Merényi Tímea (Bp. Honvéd SE)

SPAR Budapest Maraton® eredmények (egyben OB eredmények is)

Férfiak

1. Minczér Albert – VEDAC – 32:502
2.Csontos Imre Csaba – BEAC – 34:103
3. Nagy György – Budapest – 34:51