A Központi Sportiskola SE a legnagyobbakkal konkurál

Shares

KSI_Zsoldos_PeterHa bárhol hallunk a Központi Sportiskoláról (2004-től Központi Sport és Ifjúsági Egyesület), minden valamirevaló sportkedvelőnek azonnal beugrik az 1963-ban alapított, így félévszázados jubileumán is túlhaladt sportegyesület, amely a minőségi magyar sport egyik legnagyobb szállítója.

— A KSI igazgatóját, Zsoldos Péter beszélgetésünk elején arra kértem, vázlatosan mondja el, milyen út vezetett a KSI igazgatói megbízatásáig?

— Zalaegerszegen születtem, de családom hamar Budapestre költözött. Itt a Tungsram SC-ben, hétévesen kezdtem első és egyetlen sportágammal a vízilabdázással való ismerkedést. Tizennyolc éves voltam, amikor feloszlatta a Tungsram utóda, a GE a vízilabda szakosztályt, miként a többi, minőségi csapatot is szélnek eresztették. Nem számított, hogy a németországi Esslingenben, az ifi Eb-n ezüstérmesek lettünk, Merész Andrással Szolnokra igazoltam, de fél év múlva onnan is menni kellett, mert elfogyott a pénz. A KSI következett. Hatalmas megtiszteltetés volt a számomra, hogy a kétszeres olimpiai bajnok, dr. Mayer Mihály keze alatt készülhettem. Közben középfokú minősítéssel edzősködtem is, majd a TF-en tanárszakra iratkoztam be.

— Testnevelő tanárként és szakedzőként végzett.

— Vad Lajossal egy évfolyamba jártam, ő hozott ide, a KSI-be a serdülőkhöz edzőnek. Több, szerencsés véletlen is közrejátszott abban, hogy 2004-ben utánpótlás programokkal kezdhettem foglalkozni. Hazsik Endre ügyvezető-elnök elődöm vett fel és NUPI alkalmazottként láthattam neki a munkának. Közben Kemény Fecsó bácsi adott lehetőséget arra, hogy korosztályos válogatottakat is edzhessek.

— Előbb elnökségi tag, majd 6-7 éve alelnök lett, 2016 májusában pedig a KSI ügyvezető elnökévé választották.

— Ha rövid akarok lenni, azt mondom: itt valóban öröm dolgozni. Csak a nyári három hónapban a KSI sportolói felnőtt és utánpótlás korosztályok világversenyein 17 arany-, 11 ezüst- és 6 bronzérmet szereztek.

— Mivel az érmek zömét utánpótláskorú sportolók harcolták ki, így ez a tény ugyancsak bíztató a jövőt illetően.

— Olyannyira igaz ez, hogy a KSI SE a felnőtt versenyzői révén igen komoly konkurenciát jelent a kiemelt „nagyegyesületeknek” is. Egyébként most éppen abban az időszakban vagyunk, amikor ismét az ifjúsággal való foglalkozást szeretnénk a tevékenységünk középpontjába állítani úgy, hogy a felnőtt versenyzőink menedzselését is meg tudjuk oldani. Jelenleg 1500 főt tartunk nyilván a KSI SE-ben, ebből mintegy ezren képviselnek élsporotlói tudásszintet. Ezekkel a sportolóinkkal egy kb. 90 – 100 fős edzői kollektíva foglalkozik.

— Melyek a sportegyesületen belül a kiemelkedően eredményes szakosztályok?

— Az úszás, kajak-kenu, judo, az öttusa és a vízilabda kiemelése mindenképpen indokolt. Azután vannak még jól teljesítő szakosztályaink, mint például mostanában a sportlövők, akik egyébként a volt SYMA-csarnokban, egy minőségi lőtéren gyakorolhatnak. Az öttusázók eredményességét – ha lehet – még inkább felértékelik a mostoha edzésviszonyaik. Gondjaink elsősorban a Puskás Ferenc stadion elbontásához, illetve az atlétikai edzőpálya megszűnéséhez köthetők. Jelenleg még nem publikusak azok a tervek és remények, amelyek révén a KSI atlétikai pályagondjai megoldódnának. Egyébként pedig általános törekvésünk az, hogy a KSI-t megpróbáljuk úgy pozícionálni, hogy a következő 55 évben ne legyenek életbevágóan fontos edzéslehetőségekben problémák.

— Milyen új utak megnyitásán, illetve megerősítésén törik a fejüket?

— Két TAO által támogatott sportágunk – a jégkorong és a kézilabda  – felfuttatása eltökélt szándékunk. Ide tartozik például a karate is, amely egy éve tagozódott be hozzánk, valamint egy – két új szakosztály  – vívás és kosárlabda – beindításán dolgozunk.

(jochapress / Jocha Károly)