A magyar tenisz megint szép lesz…

Shares
Valkusz Máté. Fotó: Corinne Dubreuil

Valkusz Máté. Fotó: Corinne Dubreuil

Talán most ismét remény van arra, hogy a magyar tenisz ismét olyan szintre kerüljön a nemzetközi mezőnyben, mint Temesvári Andrea vagy Taróczy Balázs idején.

B. Molnár László írása a Magyar Nemzetben

A legjobb női játékosunk, Babos Tímea karrierje legjobb egyéni világranglistás helyén áll – ráadásul ez az 51. pozíció egyben riói kvótát is ér –, míg a juniorok között 2015 végén világelsőként záró Valkusz Máté és Gálfi Dalma pár éven belül szintén a legszűkebb elit tagja lehet.

Még ha egyelőre messze is vagyunk attól, hogy magyar teniszező az első tízben, vagy ahhoz közeli helyen álljon a világranglistán, valami kétségkívül megindult a hazai teniszéletben. Babos Tímea pályafutása legjobbjaként az 51. helyen áll a női teniszezők legfrissebb, tegnap kiadott világranglistáján, míg Gálfi Dalma és Valkusz Máté világelsőként zárta a tavalyi évet a juniorok között. Úgy tűnik, ismét van arra remény, hogy megismétlődjön Taróczy Balázs 12. egyéni és harmadik páros világranglistás helye a férfiak között, vagy éppen Temesvári Andrea egyesben hetedik, míg párosban 13. helyezése a női rangsorban.

Persze ehhez idő, rengeteg pénz és még annál is több munka szükséges. Babos számára ez az 51. hely egészen más távlatokat nyithat meg. Előnyére érinti a versenyprogramját is, hiszen így nem kell annyi selejtezőt játszania, mert a tornák jelentős részében immár főtáblás lesz. Arról nem beszélve, hogyha megtartja vagy javítja ezt a jelenlegi helyezését, akkor biztos résztvevője lesz a riói olimpia egyes küzdelmeinek.

Gálfi Dalma – aki tavaly a juniorok között egyesben US Opent, női párosban Wimbledont nyert – még csak 336. helyen áll ugyanezen a világranglistán, ám mentora, Temesvári Andrea szerint ha céltudatosan, megfelelő terheket a vállára rakva haladhat a 17 éves játékos előre – és ez a fiúk között Valkusz Mátéra is igaz –, akkor most igenis benne van a levegőben a magyar tenisz újbóli felemelkedése.

– Egyikük sem bízhatja el magát attól, hogy a juniorok között világelsőségig vitték. Most jön az igazán kemény munka. Két éve elindult a hazai szövetség irányítása mellett egy olyan támogatási program, ami lehetőséget ad a legjobbak további fejlődésére. Eljuthatnak a számukra legfontosabb versenyekre, elkísérheti őket az edzőjük, így az itthon még kétségkívül meglévő létesítményhiány ellenére a lépcsőfokok helyes betartása mellett igenis a felnőttek között is odaérhetnek idővel az elitbe – jelentette ki Temesvári Andrea, aki úgy véli, tanítványa az év végére a legjobb 200, míg 2017 végére a TOP száz tagja lehet.

Hogy lehet-e eredményesen játszani egyesben és párosban is párhuzamosan Temesvárival együtt Taróczy Balázs is úgy gondolja, mindez partnerfüggő, és a kettő nem zárja ki egymást.

– Nyilvánvaló, hogy az egyéniben elért siker motivál jobban mindenkit, hiszen az nagyobb pénz, elismertség a játékos számára. Ám azt se feledjük, a páros – főleg jó partnerrel, aki egyéniben is megközelítőleg ugyanott áll a világranglistán – az egyesben elszenvedett vereség után visszaadhatja az ember önbizalmát, ám ehhez a partnereknek nagyon meg kell érteniük egymást – ecsetelte Taróczy.

Abban is egyetért mindkét korábbi Grand Slam-győztesünk, hogy a mostani legtehetségesebb fiatalokat nem szabad egyből a mély vízbe dobni, fokozatosan kell bevezetni őket a felnőtt versenyzők világába.

– Most már a nagyobb rutinnal rendelkezők ellen kell megmutatniuk, mit tudnak. Olyanok ellen, akik már évek óta ebben a mezőnyben játszanak. Előbb ezt a lécet kell megugraniuk, és ha megszokták a felnőtt versenyek légkörét, megvan itt is a sikerélményük, akkor lehet újabb és újabb célokat kitűzni – tette hozzá Temesvári.