A mentőbúvárok is készülnek a vizes vb-re

Shares
Budapest, 2017. július 10. A 2017-es budapesti FINA vizes világbajnokság épülő műugrótornya a fővárosi Sztehlo Gábor rakparton 2017. július 10-én. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

A 2017-es budapesti FINA vizes világbajnokság épülő műugrótornya a fővárosi Sztehlo Gábor rakparton. MTI Fotó: Szigetváry Zsolt

Műugrásban és szinkronúszásban egészen pazar kilátások várnak ránk a pénteken kezdődő budapesti vizes világbajnokságon – már ha azt nézzük, hogy az óriás-toronyugrás férfimezőnye a Batthyány téren, háttérben a Parlamenttel 27 méteres magasságból veti magát a Dunába, a sellőlányok pedig a Városligeti-tóban, a Vajdahunyad vára előtt parádéznak.

Az óriás-toronyugrás a 2013-as barcelonai vb-n debütált a vizes világbajnokságok programjában, mégpedig hatalmas sikerrel, ami nálunk is borítékolható. A férfiak 27, a nők 20 méterről a Dunába ugranak, de természetesen nem a folyó vízbe, hanem az abban felállított ideiglenes medencébe, ahol két mentőbúvár teljesít állandó szolgálatot a komoly sérülésveszély miatt.

A versenyzők csaknem 90 km/órás sebességgel érik el a vízfelszínt, így ebben a műfajban lábbal kell a vízbe érkezni. Kétség sem férhet hozzá, hogy a vizes sportok legbátrabb reprezentánsait láthatjuk majd a Batthyány téren.

Fantasztikus lesz Budapest szívében ugrani, már alig várom” – üzent a versenyszám királyának tartott, címvédő brit Gary Hunt, aki nem mellesleg már hatszor nyerte meg a sziklaugró-világkupát.

Magyar induló itt nem lesz, a Duna Arénában zajló hagyományos műugróversenyeken azonban öt honfitársunk is megméreti magát. „A korábbi eredményei alapján az egyéni számokban egyértelműen a háromszoros Eb-bronzérmes Kormos Villőtől remélhetjük a legtöbbet, nála sok esetben egy-egy ugráson múlt, hogy női toronyban nem jutott a középdöntőbe, most ezt megcélozzuk. Háromméteres szinkronugrásban Villő párban Fazekas-Gondos Flórával indul, ott pedig bízunk egy esetleges döntős szereplésben is” – reménykedik Haász Katalin szövetségi kapitány.

A vb műugróprogramja már a jú­lius 14-i nyitónap délelőttjén elkezdődik a férfi és női 1 méter selejtezőivel. A Duna Arénában tizenhárom számban rendeznek versenyeket. A férfiaknál és a nőknél is műsoron van az 1 méteres és a 3 méteres műugrás, a 10 méteres toronyugrás, a 3 méteres és a 10 méteres szinkronugrás. Emellett van három vegyes szám: a 3 méteres és a 10 méteres szinkronugrás, valamint a csapatverseny.

Az erőviszonyokról sokat elmond, hogy a 2015-ös kazanyi vb-n a tizenhárom számból tízet a kínaiak nyertek, a riói olimpián pedig nyolcból hetet.

Szinkronúszásban az oroszok viszik a prímet. Rióban a párosok és a csapatverseny aranyát is megszerezték, az olimpia műsorán nincs is több szám. A világbajnokságon viszont kilenc is akad – Kazanyban az oroszok nyolc első helyet szereztek –; egyéniben, párosban és csapatban a kötelező elemeket is tartalmazó rövid programot, valamint a szabadon választott kűrt külön értékelik.

A csapatok nyolc főből állnak, de van egy kombinációs szám is, csak kűrrel. S a végére hagytuk a vegyes párosokat, akik Kazanyban mutatkoztak be – miután a FINA 2014-ben engedélyezte, hogy férfiak is indulhassanak szinkronúszásban –, náluk a hagyományos számokhoz hasonlóan két aranyat osztanak, rövid programban és kűrben is. Ki hinné, hogy a szinkronúszó lobbi ilyen erős a vizes sportok világszövetségében?!

A Városligeti-tóban kialakított medencében, a Vajdahunyad vára szomszédságában július 14-től 22-ig tizenkét magyar lány csobbanhat, egyéniben Kiss Szofi, párosban ugyanő Schwarcz Anettal, és van csapatunk is, ez összesen tehát hat magyar érdekeltségű versenyszámot jelent.

A világbajnokságok történetében a 16. hely a legjobb eredményünk, ezt felülmúlhatjuk. Már csak azért is, mert 2015 ősze óta a nem is olyan régen még orosz válogatott Natalja Taraszova irányítja a szakmai munkát szövetségi kapitányként, és az előrelépés szembetűnő. Persze, még jobbak lennének az esélyeink, ha őt is a vízben látnánk.

VB-CSAPAT

Műugrás

Férfiak: Bóta Botond, Ligárt Ábel, Somhegyi Krisztián
Nők: Kormos Villő, Fazekas-Gondos Flóra.

Szinkronúszás: Dávid Janka, Hungler Szabina, Kassai Kamilla, Kertai Lili, Kézdi Fanni, Kiss Szofi, Lukovszky Sarolta, Péntek Lili, Rényi Luca, Riemer Alexandra, Schwarcz Anett, Thuróczy Karolina Mylan.

(Magyar Idők)