A német-lengyel döntetlennel kiesett Ukrajna

Észak-ír gólöröm. Fotó: sportinglife.com

A világbajnok német válogatott gól nélküli döntetlent játszott a lengyel csapattal a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság C csoportjának csütörtök esti második fordulós mérkőzésén, Saint-Denis-ben.

Mindkét együttes győzelemmel rajtolt a tornán: a németek az ukrán csapatot győzték le 2-0-ra, míg a lengyelek az északíreket múlták felül 1-0-ra. Az elsőszámú lengyel kapus, Wojciech Szczesny combsérülés miatt ezúttal kimaradt.

A találkozó néhány ígéretes német helyzettel kezdődött, ám egyik kísérlet sem talált kaput. Az első félidő nagy részében a mezőnyben viaskodtak a csapatok. A világbajnok fölénye ellenére – a játékrészben közel 67 százalékban birtokolta a labdát – sem tudott igazi veszélyt okozni  Lukasz Fabianski kapuja előtt.

A második félidő ordító lengyel helyzettel indult, ám Arkadiusz Milik közelről a kapu mellé fejelte a labdát. A tempó megnőtt az első 45 perchez képest, mindkét kapu előtt alakultak ki lehetőségek, Milik nagy helyzetben a saját lábában botlott el, míg Mesut Özil lövését bravúrral fogta Fabianski. A folytatásban is forogtak veszélyben a kapuk néhány alkalommal, de betalálnia egyik félnek sem sikerült, sőt, a lengyelek a kaput sem találták el.

C csoport, 2. forduló:

Németország-Lengyelország 0-0
Saint-Denis, Stade de France, 73 648 néző, v.: Björn Kuipers (holland)
Németország: Neuer – Höwedes, J. Boateng, Hummels, Hector – Kroos, Khedira – Müller, Özil, Draxler (Gomez, 71.) – Götze (Schürrle, 66.)
Lengyelország: Fabianski – Piszcek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Krychowiak, Maczynski (Jodlowiec, 76.) – Blaszczykowski (Kapustka, 80.), Grosicki (Peszko, 87.) – Milik, Lewandowski.

Történelmi északír siker az ukránok ellen

A első fordulóban vesztes csapatok mérkőzésén az ukránok arra alapozhattak, hogy sokáig jól tartották magukat a világbajnoki címvédő Németországgal szemben, sőt a döntetlenre is volt esélyük a 2-0-ra elvesztett meccsen. A lengyelek ellen 1-0-ra alulmaradt Észak-Írország kapitánya, Michael O’Neill elégedetlenségét jelezte, hogy öt helyen is változtatott csapatán Lyonban.

A szakadó esőben kezdődött meccs első fél órájában nem forogtak veszélyben a kapuk, majd a 33. percben egy szögletet követően Cathcart fejese centiméterekkel kerülte el a felső sarkot. A félidő hátralévő részében az északírek dolgoztak ki több helyzetet.

Az északírek a szünet után is kapu elé ívelésekkel próbálkoztak, az egyikből pedig az őrizetlenül hagyott McAuley szép gólt fejelt.

49. perc: Norwood középre ívelt szabadrúgásából Gareth McAuley senkitől sem zavartatva fejelt 5 méterről a kapu jobb oldalába (1-0).

Az 58. percben jégeső miatt félbeszakadt a meccs, Pavel Královec játékvezető azonban néhány perc elteltével visszaengedte a gyepre a csapatokat. Az ukránok a folytatásban még eljutottak néhány helyzetig, de ez kevésnek bizonyult az egyenlítéshez a betömörülő északír védelem ellen, a sorsukat végül a csereként beállt McGinn pecsételte meg.

90+6. perc: Dallas lapos lövését Pjatov éppen Niall McGinn elé tolta, aki közelről a hálóba bombázott (2-0).

A két együttesnek ez volt az ötödik összecsapása egymás ellen, az északírek először győztek két döntetlen és két ukrán diadal után.

Az északírek történetük első Eb-sikerével felzárkóztak a szintén 3 pontos németek és lengyelek mellé, míg a továbbra is pont nélküli ukránok nehéz helyzetből várják az utolsó fordulót.

Észak-Írország – Ukrajna 2-0 (0-0)
Lyon, Stade de Lyon, 51 043 néző, v.: Pavel Královec (cseh)
Gól: McAuley (49.), McGinn (96.)
Észak-Írország: McGovern – Hughes, Cathcart, J. Evans, McAuley – Ward (McGinn, 69.), C. Evans (McNair, 92.), Davis, Norwood, Dallas – Washington (Magennis, 81.)
Ukrajna: Pjatov – Fedeckij, Hacseridi, Rakickij, Sevcsuk – Sztyepanenko, Szidorcsuk (Garmas, 76.), Kovalenko (Zincsenko, 81.) – Jarmolenko, Konopjanka – Szeleznyov (Zozulja, 69.)

A csoport állása: 1. Németország 4 pont (2-0), 2. Lengyelország 4 (1-0), 3. Észak-Írország 3, 4. Ukrajna 0