Akrobaták és gladiátorok az Eb-győztes franciáknál!

Shares

Hajdu_Janos_2

Két mérkőzéssel végleg véget ért a nagy kézilabda fesztivál, a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokság, amely olykor már a nézők lehetőségeinek kereteit is feszegette a napi két-három meccses közvetítésekkel. S ahogy mondani szokták: a végén robbant a bomba, hiszen ekkora különbségű, ilyen egyértelmű francia győzelemre a dánok ellenében aligha számíthatott előzőleg bárki is. Még szerencse, hogy a spanyol-horvát bronzmeccs egészen másként zajlott; ott még az utolsó percekben is volt izgalom.

Hogy ezt a sorozatot miként élte meg, milyen tapasztalatokat szerzett és mit látott vasárnap? A kérdéseket a válogatottak kispadjára „tűzoltóként” rendre beugró Hajdu János kapta és fogadta is el azokat.

 

„Ami a vasárnapot illeti, tévedésem beismerésével kell kezdenem. A kisdöntőben ugyanis én horvát sikerre tippeltem és csalódnom kellett. Szerencsére a meccs egyáltalán nem tűnt csalódott csapatok pótcselekvésének, hiszen jó iramú és színvonalas 60 percet láthattunk. A legnagyobb, leglátványosabb különbséget a beállók teljesítménye közötti differencia jelentette. Az utolsó meccsekre Dániába érkezett Aquinagalde ugyanis egyszerűen tarthatatlannak bizonyult. Az ő erőterében adódó problémákat a horvátok nem tudták érdemben kezelni és szerintem ez a tény önmagában is döntő lehetett.”

Hirdetés

– Ami azt illeti, a dánok sem bírtak a franciák beállójával, Sorhaindoval, de ott egyéb, jelenetős különbségek is tetten érhetők voltak…

„Onesta mester tanítványai gyakorlatilag minden mutatóban ellenfelük fölé nőttek. Futógyorsaságban, ugrásban és lövéseik hatékonyságában egyaránt toronymagasan verték a dánokat, akiknél a korábbi „csodakapus”, Landin tizenegy gólt kapott úgy, hogy egyetlen labdát sem tudott közben hárítani. A másik oldalon pedig a veterán Omeyer ismét kitett magáért; az ő bravúrjai jelentős mértékben „benne voltak” abban, hogy 7-2, majd 11-4-es részeredmény is kialakulhatott. Ettől kezdve a dánok leginkább csak tartani tudták a különbséget – mindössze egyszer csökkent hat gólra a franciák előnye. Mindent elmond a történtekről, hogy a francia gólok szerzői Karabaticot leszámítva, valamennyien 70 százalék feletti hatékonysággal céloztak – előzőleg helycserés támadásaikkal szinte elemeire szedték a dánok védőfalát.”

– Milyen általánosítható tapasztalatokra tett szert az Eb-mérkőzéseit végignézve?

Hirdetés

„A kapusteljesítmények és a védekezések hatékonyságának szerepe tovább nőtt. Ugyancsak felértékelődött a beállók játéka is. Általánosságban elmondható, hogy egyre több a kiemelkedő fizikai képességekkel rendelkező játékos. Ebben a körben említhetem a horvát Duvnjakot, a dán Mikkel Hansent, vagy a franciáktól Karabaticot, Narcisse-t és az egyedülálló akrobatikus képességekkel rendelkező Abalot, hogy csak a legmarkánsabb egyéniségekről szóljak. Meggyőződésem, hogy ezek a gladiátorszámba menő egyéniségek speciális készülés esetén például távolugrásban vagy éppen gerelyvetésben is képesek lennének világszínvonalú eredmények elérésére.”

– Itthon is eseményekben bővelkedik a sportág. Csütörtökön például elnökségi ülés lesz, ahol többek között előrelépés várható a korábbi kapitány, a betegsége miatt kényszerűségből visszavonuló norvég  Karl-Erik Böhn utódlásának ügyében is…

„Magánértesüléseim szerint több név is forog. Így a horvát Zovko, a francia Krumbholz, a magyar Németh András és mások, valamint egy, ma még „titkos” dán jelölt is komoly esélyesnek hat. Ami engem illet, én annak örülnék, ha magyar kapitánya lenne a nők nemzeti együttesének.”

– Adódik a kérdés: korábban az Ön nevét is emlegették. Mi az igazság ez ügyben?

„Ha a brazilok ellen nyerünk, akkor esetleg meginogtam volna, így viszont nagyon határozottan elhárítottam még a feltételes módbeli beszélgetésnek a lehetőségét is. A teljes igazsághoz hozzá tartozik, hogy a balatonboglári Kézilabda Akadémián ideális munkakörülmények között dolgozhatok. A női szakág igazgatója vagyok, élvezem a fiatalokkal való edzői munkát, de meccseken egyik korosztály csapatánál sem én ülök a kispadra. Hétvégeken a felnőtt OB-I-es mérkőzéseket járom és figyelem a klubokban szereplő, juniorkorú játékosokat. Ennél ideálisabb munkát egyetlen kollégának sem tudnék kívánni, mint ami nekem 60 éves koromra megadatott!

Férfi kézilabda Európa-bajnokság, döntő:

Dánia-Franciaország 32-41 (16-23)
Gól: Mikkel Hansen 9, Lindberg 6, Mollgaard Jensen 4, Noddesbo 3, Mads Christiansen 2, Mogensen 2, Spellerberg 2, M. M. Larsen 1, Egggert 1, Toft Hansen 1, Sondergaard Sarup 1, ill. Guigou 10(3), Porte 9, Abalo 7, Narcisse 6, N. Karabatic 5, Nyokas 2.

Az Európa-bajnokság All Star-csapata

Csapat: Niklas Landin (DEN) – Gudjon Valur Sigurdsson (ISL), Mikkel Hansen (DEN), Domagoj Duvnjak (CRO), Julen Aguinagalde (ESP), Krzysztof Lijewski (POL), Luc Abalo (FRA).

Az Eb legértékesebb játékosa (MVP): Nikola Karabatic (FRA)

A legjobb védekező játékos: Tobias Karlsson (SWE)