Albert Flórián: A Ferencváros csodálatos közeg volt (II.rész)

Shares

Albert Flórián, fehér pulcsi, 440

A  Nemzet Sportolóit bemutató sorozatunkban A Ferencváros kiválóságáról, Albert Flóriánról szóló I. részben eljutottunk a későbbi Aranylabdás Flóri első válogatottságáig. A II. rész élete következő évtizedeit igyekszik emberközelbe hozni.

  – Tizennyolc évnél fiatalabbként a legjobb felnőttek között szerepelni, ez valóban csak nagyon keveseknek adatik meg.

„Ez kétségtelen tény, hogy az ilyesmi nálunk nagyon ritkán fordul elő. Az is igaz viszont, hogy azok a hangok hamisak, amikor huszonéves játékosokról kezdenek cikkeket írni, amelyek egyik fő mondanivalója az, hogy ez vagy az a játékos milyen tehetséges.  Az ugyanis már sokkal korábban eldől, hogy valaki valóban rendelkezik átlagot meghaladó képességekkel. Ezt legtöbbször már a serdülőktől az ifikhez felkerülő fiataloknál látni lehet. Tehát nem huszonéves korban, hanem már 17-18 évesen komoly prognózis állítható ki az illetőkről.”

 – Albert Flórián minden esetre igazolta ezt az állítást, hiszen tizenhét évesen felkerült az NB I-be, hogy ott a későbbi évek során, az 1974-es évaddal bezárólag 351 bajnoki meccsen 356 gólt szerezzen. Ahhoz, hogy egy ilyen pályát befuthasson, mi mindenre volt szüksége? Milyen érzés volt fradistának lenni, az akkori Fradiban játszani?

– A Ferencváros egy speciális világ volt, mondhatom csodálatos közeg. Miközben az ország jelentős hányada nekünk drukkolt, a szeretet ezernyi megnyilvánulásával is rendszeresen találkozhattunk. Erre csak egy konkrét példát említenék. Fodor Imre, a József Attila Színház akkori igazgatója menetrendszerűen meghívta az egész csapatot az új színdarabjaik bemutatójára. Az ilyen alkalmakkor természetesen a magyar színházi élet kiválóságaival is megismerkedhettünk. Közülük csak a számomra legmaradandóbb egyéniségeket hoznám szóba. Így például Ruttkai Évát, Ladányi Ferencet, a hatalmas Fradi-szurkoló Sinkovics Imrét és a népszerű énekeseket – Aradszki Lászlót, Koós Jánost és Payer Andrást – említeném. De ide kívánkozik még a teljesség igénye nélkül Básti Lajos, Bessenyei Ferenc, Tompa „Pufi”, Bodrogi Gyula, Voith Ági, no és Horváth Gyula neve is.”

  – Világversenyek során – közöttük két világbajnokságon is – ott lehetett, amelyeken Magyarország válogatottja a sportág mai eredményességéhez viszonyítva elképzelhetetlenül jól szerepelt.

„Igen, bár a küszöbig többször is eljutottunk, de az igazán nagy sikerek kapuján nem tudtunk átlépni. Így történt ez már 1957-ben, Luxemburgban is, ahol az ifjúsági Európa-bajnokságon csak harmadikok lettünk. 1962-ben, Chilében a szovjet bíró, Latisev elvette a csehszlovákok elleni gólunkat, ezért végeztünk csak az ötödik helyen a felnőttek világbajnokságán. 1966-ban, Angliában pedig hiába vertük meg a brazilokat valódi világszenzációt okozva, mert a négy közé jutásért vívott 90 perc során potyagólokkal kikaptunk a szovjetektől, így nem kerültünk a vb elődöntőjébe. Hasonlóan balszerencsésen szerepeltünk az 1960-as, római olimpián is, ahol simán nyerhettünk volna, de jött a dánok elleni rövidzárlat, így maradt a kisdöntő. Némi vigasz, hogy a világklasszisokkal megtűzdelt olaszokat hazai pályán, nyolcvanezer néző előtt sikerült legyőznünk és így legalább az olimpiai bronzérmeket hazahozhattuk.”

  – A hatvanas évek közepén nagyon ment Önnek a játék, 1967-ben ki is érdemelte az Aranylabdát, hogy azután 1969-ben egy komoly sérülés megtorpanásra kényszerítse.

„Pontosan emlékszem, 1969. június 15-én történt, amikor a dán kapus tönkretette a térdemet. Ennek ellenére még öt évig a pályán tudtam maradni, bár a napi két edzésről le kellett mondanom. Csak 1974-ben vonultam vissza. Pályafutásom során hetvenötször szerepeltem a nemzeti tizenegyben. Többször behívtak a világválogatottba, s részt vehettem a Ferencváros VVK-sikerének kiharcolásában is.  Négyszeres magyar bajnoknak és háromszoros gólkirálynak vallhatom magamat. Annak is örülök, hogy egyetlen klubban, a Ferencvárosban játszva érhettem el hazai és nemzetközi sikereimet. Engem tényleg minden szál a Ferencvároshoz köt.”

 – Mi mindenre emlékszik vissza különösen szívesen a Ferencvárosban  játékosként eltöltött húsz esztendő történései közül?

Hoffer József

Hoffer Józsefet Albert Flórián második apjaként tisztelte

„Erre a kérdésre csak az általánosságok szintjén tudok válaszolni. Ez az emlékezés itt, a klubházban történt meg legtöbbször, Rákosi Gyulával és Szűcs Lajossal még bőven van mire emlékeznünk, ezért is jöttünk össze igen gyakran egy kicsi, valóban emlékidéző szobában. Meghatározó élménye volt életemnek például az a tíz esztendő, amelynek során 1960 és 1970 között élvezhettem második apám, Hoffer József szerető gondoskodását az MTI Sportszerkesztőségében. Jóska bácsi minden áron újságírót akart belőlem nevelni és talán lett is volna tehetségem hozzá, de a szorgalmi tényező hiányzott belőlem. 1974-től – kis líbiai kitérőt leszámítva – előbb edző, majd különböző tisztségek betöltője voltam a Ferencvárosban. 2004-ben a Nemzet Sportolója büszke címmel tüntettek ki. Azt hiszem, elégedett lehetek.”

– Nem utoljára szerettem volna hagyni, de a gyermekeiről mindenképpen szót kell ejtenünk.

„Magdi lányom annak idején a Ferencvárosban kézilabdázott, neki van egy tizenkét éves fia. Flóri fiamnál hét és tizenkét éves fiúunokáim vannak. Amíg tehettem, mindig azon igyekeztem, hogy minél több időt töltsek velük.”

Albert Flórián, 440_2

Az unokák mindig szeretetre méltók. Sokunk nagy bánatára a „Császár” 2011 októberében, eléggé váratlanul itt hagyott bennünket, gyermekei és unokái mellett a labdarúgás szerelmeseiben is pótolhatatlan űrt hagyva maga mögött. Albert Flórián az óbudai temetőben, nem sokkal 70. születésnapját követően került végső nyugvóhelyére.

(MOB.hu / Jocha Károly)