Amikor még az Újpestért szoríthattunk európai top csapatok ellen

Ezen a héten a Bajnokok Ligája elődöntőjében két spanyol csapat mellett a Bayern Münchenért és a Juventusért izgulhatunk. Bő negyven évvel ezelőtt ez fel sem merült volna, hiszen az európai top csapatok között ott volt az Újpesti Dózsa.

Ujpest FC

Igen, a Dózsa. A legendás lila-fehér gárda a hatvanas évek végén Baróti Lajos keze alatt formálódott európai csapattá. Öt olimpiai bajnok, Bene Ferenc (1964), Dunai Antal (1968), Fazekas László (1968), Nagy László (1968) és Noskó Ernő (1968) rúgta a bőrt Újpesten. De ott volt még a csapatban Göröcs János és Zámbó Sándor, később csatlakozott Fekete László, míg a kapuban Szentmihályi Antal védett kilenc szezonon át.

Barótit Kovács Imre, majd Várhidi Pál követte a kispadon, ekkor a hetvenes évek elején már a Bajnokcsapatok Európa Kupájában vitézkedett az Újpesti Dózsa. 1969 és 1975 között zsinórban hétszer volt magyar bajnok az akkor a Belügyminisztérium kötelékébe tartozó klub.

A Bajnokok Európa Kupájából 1970-ben gyorsan kiesett az Újpest, hazai pályán hiába nyertek 2-0-ra a Crvena zvezda ellen, Belgrádban 4-0-ával fordított helyzetén a jugoszláv gárda. Újpesten Nagy László és Dunai Antal volt eredményes.

Egy évvel később a Malmö FF ellen kezdődött egy remek sorozat. Hazai pályán Dunai találata után Bene Ferenc mesterhármast ért el, így a visszavágón egy góllal már ki is kaphattak Svédországban. A második fordulóban Valenciában Zámbó Sándor góljával nyertek az újpestiek, majd idehaza Dunai duplája pecsételte meg a spanyolok sorsát. A negyeddöntőben a skót Celtic érkezett a Megyeri útra, Horváth József kétszer vett be Evan Williams kapuját, erre Lou Macari tudott válaszolni. A visszavágón Dunai már az 5. percben megszerezte a vezetést, így az Újpest idegenben lőtt góllal egészen a 62. percig továbbjutásra állt. Ekkor ismét Macari vette be Szentmihályi kapuját.

1973-ban az Újpesti Dózsa ismét a negyeddöntőig menetelt a BEK-ben, az első két körben az FC Basel, majd a Celtic volt az áldozat. Újpesten Horváth József és Zámbó Sándor lőtt gólt, majd a svájci visszavágón Bene Ferenc duplázott. Az FC Basel hiába szerzett hazai pályán három gólt.

A második fordulóban Bene Ferenc góljával a Celtic Parkban vezetett az Újpesti Dózsa, majd a második félidő derekán Kenny Dalglish duplázott (2-1). A Megyeri úti visszavágón az Újpest az első félórában elintézte a Celticet, két Bene-találat között Fazekas László volt eredményes (3-0).

A legjob nyolc között a Juventus várt a lilákra. A torinói első mérkőzésen 0-0-ás döntetlen született. A Megyeri úton Bene Ferenc már az első percben kilőtte a bal alsó sarkot, majd a 12. percben Tóth András 16 méterről bombázott a bal felső sarokba, a Juventus kapujában álló Dino Zoff ismét tehetetlen volt (2-0). A 30. percben Fabio Capello tette le a labdát Anastasinak, aki középre adott az érkező Jose Altafini pedig a bal felsőbe fejelt (2-1). (A brazil-olasz játékos Mazzola néven tagja volt az 1958-ban világbajnok Selecaónak) Egy óriási hazai védelmi hiba után egyenlített ki a Juventus, az 57. percben Kolár Endre az öt és felesről nem tudott felszabadítani, a lábáról lecsúszó labdát Pietro Anastasi előrevetődve fejelte Szentmihályi Antal kapujába (2-2). A Juventus ezzel a találattal jutott tovább, majd az elődöntőben kiverte az angol Derby County-t is.

A torinóiak első BEK döntőjében azonban a belgrádi Maracana-stadionban az Ajax Amsterdam nyert Johnny Rep egyetlen találatával. A hollandok trénere a zseniális erdélyi labdarúgó edző Kovács István volt. Stefan Kovács korábban román bajnoki címet szerzett a Steaua Bukaresttel, majd az Ajax-szal két holland bajnoki cím mellett kétszer megnyerte a BEK-et is.

Egy évvel később a lila-fehérek a Benficát, majd a csehszlovák Szpartak Trnavát is kiejtették. A legjobb négy között a Bayern München volt az ellenfél. A Népstadionban Conny Torstensson góljával jutottak vezetéshez a bajorok, a svéd játékos Szentmihályi Antal védése után a kipattanót helyezte az újpesti kapuba (0-1). A Bayern München csapatkapitánya Franz Beckenbauer volt, pályán volt Gerd Müller és Uli Hoeness is. Az Újpesti Dózsa a 81. percben egyenlített ki, Kellner József bal oldali beadását Fazekas László vágta Sepp Maier kapujába (1-1). Két héttel később a müncheni visszavágón a bajorok 3-0-ra nyertek. Torstensson és Gerd Müller találata mellett Horváth József öngólt vétett. A fináléban a Bayern München megismételt mérkőzésen nyert az Atletico Madrid ellen és megszerezte első BEK trófeáját.

A nagy sorozat lényegében ezzel végetért, a következő két BEK-szezonban már a második fordulóban búcsúzott az Újpest. 1975-ben a Leeds United, míg egy évvel később a Benfica állta útját Benééknek.