Angol-holland párharc lesz Solnában

OL_AjaxA labdarúgó Európa Liga döntőjébe a holland Ajax Amsterdam és a Manchester United jutott be. A győztes csapat egyenesen kvalifikálja magát a Bajnokok Ligája főtáblájára.

A vörös ördögök rendkívül kedvező helyzetből várhatták a visszavágót, miután egy héttel ezelőtt 1-0-ra nyertek Spanyolországban Marcus Rashford pazar szabadrúgásának köszönhetően. Amiben a Celta reménykedhetett a mérkőzés előtt, hogy az összes eddigi idegenbeli találkozóján betalált az Európa Liga 2016/2017-es idényében.

Nem is kezdett bátortalanul Eduardo Berizzo csapata, az első helyzet is a vigóiak előtt adódott, ám Iago Aspas lövését bravúrral védte Romero. Hiába játszott meddő mezőnyfölényben a Celta, a 17. percben első valamire lehetőségét gólra váltotta az MU: Rashford ívelt remekül balról a hosszún érkező Fellaini felé, a belga középpályás pedig védője mögül kibújva fejelt közelről a kapuba.

Ezt követően sem változott a játék képe, a hazaiak visszaálltak, inkább átadták a spanyoloknak, a kétgólos előny tudatában ez nem is volt meglepő. A hajrában ismét közel került a gólhoz a Celta, ám Sisto remek beadását a középen érkező Wass fejelt bevetődve épphogy kapu mellé.

A második félidő egy sistergős Mkhitarjan bombával és egy nagy Sergio Álvarez védéssel kezdődött, majd egy kimaradt Guidetti helyzettel folytatódott. A 64. percben Rashford eldönthetett volna végleg mindent, ám Álvarez remekül zárta a szöget. Eddig sem volt unalmas a találkozó, ám a hajrá még izgalmasabbra sikeredett: a becsülettel támadó Celta Roncaglia fejesével kiegyenlített, nem sokkal később pedig a vendégek gólszerzője és Bailly is piros lapot kapott kakaskodásért, így mindkét gárda emberhátrányban fejezte be a találkozót.

A 96. (!) percben Guidetti a mennybe mehetett volna, ám nagy helyzetben ismét hibázott, így maradt az 1-1, aminek köszönhetően a Manchester United jutott be a döntőbe.

A Lyon gárdája hiába győzte le hazai pályán 3-1-re az Ajaxot a labdarúgó Európa elődöntőjének visszavágóján, 5-4-es összesítéssel a holland csapat jutott be a sorozat stockholmi fináléjába. Kasper Dolberg a 27. percben a vendégeknek szerzett vezetést, és ekkor úgy tűnt, minden eldőlt, ám a szünet előtt Alexandre Lacazette duplájával visszajöttek az oroszlánok esélyei.

A második játékrészben az OL mindent megpróbált, harmadszor is bevette az amszterdamiak kapuját, ám a negyedik találat már nem jött össze, így az Ajax 1996 után ismét nemzetközi kupadöntőre készülhet – ahol a Celta Vigót kiejtő Manchester United vár majd rá.

Az Ajax és az MU 1976-ban az UEFA Kupa első fordulójában került össze. Az amszterdami Olimpiai-stadionban Ruud Krol egyetlen góljával nyertek a hollandok. Két héttel később Manchesterben a 42. percben Lou Macari találatával egyenlített ki a United, majd a 65. percben Sammy McIlroy továbbjutást érő gólt szerzett.

A két csapat 2012-ben az Európa Liga egyenes kiesési szakaszában futott össze. A legjobb 32 között a Manchester United az első mérkőzésen Amszertdamban nyert 2-0-ra. Ashley Young és Javier Hernandez volt eredményes, majd az Old Traffordon Chicharito ismét betalált. Az Ajax Aras Özbiliz és Toby Alderweireld révén fordított és nyert idegenben, ám 3-2-es összesítéssel az MU jutott tovább.

Az Európa Liga idei fináléja a solnai Friends Arénában lesz május 24-én.