Az Atletico Madrid móresre tanította Jose Mourinhót

Adrian LopezA három sztárcsapat mellett a „szegény rokon” Atletico Madrid óriási játékkal győzött a Chelsea otthonában.
Hiába volt az első félóra a Chelsea-é, az „angolok” hiába birtokolták 60 százalékban a labdát, a rengeteg passz ellenére a hazaiak alig jutottak gólhelyzetbe. Diego Simeone, az Atletico Madrid trénere erre számított, a spanyolokat nem érdekelte, hogy nincs náluk a labda, ők egyre koncentráltak, hogy a saját térfelük közepén megakasszák a londoni támadások kialakulását. Nem a klasszikus értelemben vett kontrákra várt az Atletico, de arra igen, hogy hibázzon az ellenfél, jöjjenek csak, támadjanak…

A 36. percig működött ez a taktika, ekkor Willian tartotta meg a labdát az Atletico szögletzászlója közelében, majd Azpilicuetát hozta játékba, ki középre passzolt. Az érkező Fernando Torres 11 méterről leadott lövése egy Atletico-játékos lábán megpattant és így vágódott a jobb alsó sarokba (1-0). Érdekes jelent volt, hiszen egy volt Atletico Madrid játékos lőtt gólt a Madridban kölcsönben védő Chelsea-kapusnak.

A 44. percben Tiago labdáját Juanfran akrobatikus mozdulattal mentette meg a Chelsea alapvonalán, a visszatett labdát Adrian Lopez hat méterről a földre lepattintva helyezte Schwarzer kapujába (1-1).

Arda Turan

Hidegzuhany volt ez a hazai szurkolók számára, hiszen az Atletico ezzel az idegenben lőtt góllal azonnal továbbjutásra állt. Másképpen fogalmazva a Chelsea mindössze nyolc percig érezhette magát a lisszaboni fináléban…

A szünet után nagyon gyorsan kiderült, hogy az egyenlítés ellenére nem a Chelsea vette kezébe a mérkőzést, hanem az Atletico Madrid változtatott és vált egyre veszélyesebbé. Nyoma sem volt a spanyolok óvatoskodásának, előbb Arda Turan lövését tolta szögletre a Chelsea ausztrál kapusa, majd Tiago távoli lövését fogta meg Schwarzer.

Az 53. percben Willian szabadrúgása után John Terry csúsztatott fejjel, ám Courtois óriási bravúrral hárított. Egy perccel később Jos Mourinho cserélt először a mérkőzésen, Ashley Cole-t a kameruni Samuel Eto’o váltotta. A 61. percben éppen Eto’o akasztotta a 16-oson belül visszafelé mozgó Diego Costát, amiért Nicola Rizzoli büntetőt ítélt az Atletico Madrid javára. A tizenegyes elvégzése bohózatba fulladt, Diego Costa nem találta a labda helyét, végül az olasz játékvezető sárgalappal jutalmazta a büntetőjéhez készülő játékos „mutatványát”. Végül Diego Costa a balra vetődő Schwarzer mellett a kapu jobb oldalába lőtt (1-2). Az Atletico Madrid megerősítette helyzetét, hiszen innentől a Chelsea-nek már két gólt kellett volna lőnie a továbbjutáshoz.

Pár perccel később David Luiz fejelt a felső lécre, a második játékrészben ez volt a Chelsea legnagyobb helyzete. A hazai oldalon a 67. percben Demba Ba váltotta Fernando Torrest, míg Simeone Adrian Lopez helyére Raul Garciát cserélte be.

A 72. percben a jobb szélen ismét elrobogó Juanfran tette vissza a labdát, Arda Turan fejese a felső lécről pattant vissza a mezőnybe, a török játékos szerencséjére a labda hozzá került vissza, ő pedig jobb belsővel helyezett a hlóbab (1-3). Ebben a másodpercben a Stamford Bridge valamennyi nézője és mindenki a képernyő előtt tudta, hogy a Chelsea számára ez volt a kegyelemdöfés.

Innen már nem volt visszaút, ráadásul a roppant lelkesen játszó Atletico Madrid még további helyzeteket dolgozott ki, ám újabb gól már nem született.

Szóval a „szegény rokon” a nagyságrendileg kisebb költségvetésből dolgozó második számú madridi csapat 2014-ben csodát tett és a Bajnokok Ligája egyenes kiesési szakaszában. A „Matracosok” az AC Milan és a Barcelona után a Chelsea-t is kiejtették a BL-ből.

Ráadásul Diego Siemone csapata a Barcelona előtt négy ponttal vezeti a Primera Divisiont (igaz a Real Madrid egy mérkőzéssel kevesebbet játszott, így a Királyi Gárda három pontra lefaragható).

A bajnokságban 27 gólt szerző Diego Costa a Bajnokok Ligájában nyolc gólnál jár. Az Atletico Madrid a lisszaboni fináléban a városi rivális Real Madriddal csap össze a Bajnokok Ligája döntőjében. Utoljára 2000-ben a Párizsban volt spanyol házi finálé, a Real Madrid 3-0-ra nyert a Valencia ellen. Abból a madridi csapatból már csak Iker Casillas maradt hírmondónak.

Az Atletico Madrid és a Real Madrid az elmúlt egy évben ötször játszott egymás ellen. 2013. május 17-én a Copa del Rey fináléjában Cristiano Ronaldo és Diego Costa egy-egy gólja után Miranda a hosszabbításban lőtt győztes gólt az Atletico számára. A bajnokságban őssze az Atletico Madrid Diego Costa góljával nyert a Bernabeu-stadionban, míg a Vincente Caldeornabn rendezett visszavágón 2-2-es döntetlen született. Meglepő módon a Spanyol Kupéában azonban a Real Madrid kettős győzelemmel (3-0, 2-0) búcsúztatta az Atleticót, már csak az a kérdés, hogy Simeone lehet, hogy ezt a sorozatot tudatosan áldozta be a bajnokság és a Bajnokok Ligája miatt.

Negyven évvel ezelőtt a Bajnokcsapatok Európa Kupája döntőjét 1974. május 14-én a brüsszeli Heysel-stadionban a Bayern München és az Atletico Madrid vívta egymás ellen. A rendes játékidő gól nélkül ért véget, majd a 114. percben Luis Aragones 17 méterről, szabadrúgásból vette be Sepp Maier kapuját. Végül az utolsó, 120. percben Hans-Georg Schwarzenbeck 30 méterről lőtte ki a jobb alsó sarkot.

Az akkori szabályok szerint a mérkőzést két nappal később ugyanott újrajátszották, melyet 4-0-ra nyert meg a Bayern München. A 28. percben Uli Hoeness kicselezte az Atletico teljes védelmét és a kapus mellett is elhúzta a labdát, a második játékrészben Gerd Müller előbb éles szögből lőtt a léc alá, majd „megesernyőzte” Miguel Reina kapust. Végül Hoeness állította be a 0-4-es végeredményt. Gerd Müller nyolc góllal lett a sorozat gólkirálya.

Bajnokok Ligája, elődöntő, visszavágó:

Chelsea-Atletico Madrid 1-3 (1-1)
London, Stamford Bridge, néző. Vezette: Nicola Rizzoli (olasz)
Gól: Torres (36.),  lll. Adrian (44.), Diego Costa (60., 11-es), Arda Turan (72.)
Chelsea: Schwarzer – Ivanovic, Cahill, Terry, A. Cole (Eto’o, 54.) – Ramires, David Luiz – Azpilicueta, Willian (Schürrle, 77.), Hazard – Fernando Torres (Demba Ba, 67.).
A. Madrid: Courtois – Juanfran, Miranda, Godin, Filipe – Tiago, Mario Suarez – Koke, Arda Turan (Cristian Rodriguez, 84.) – Diego Costa (Jose Sosa, 76.), Adrian Lopez (Raul Garcia, 66.).

Továbbjutott: 3-1-es összesítéssel az Atletico Madrid.

Forrás: Totalsport.hu