Baji Balázs: A döntőbe jutás felérne egy aranyéremmel

Shares

bajibalazsA gátfutó a tanulmányait is felfüggesztette azért, hogy a lehető legjobban fel tudjon készülni a játékokra.

A hónap első hétvégéjén ezüstérmet nyert Prágában azzal az idővel (13,44 mp), amellyel tavaly augusztusban sikerült kivívnia az olimpiai részvételt. Ez milyen formát vetít előre?
– Úgy próbáljuk felépíteni a szezont, hogy az olimpián legyek a lehető legjobb állapotban, emiatt viszonylag későn is kezdtem idén versenyezni. A nemzetközi versenyszezon május közepe óta dübörög, de én a korábbi megmérettetéseket a kanapémról néztem végig kicsit sóvárogva; nagyon futottam volna már. Most magabiztosan versenyeztem, és úgy érzem, lassan minden a helyére kerül.

Hány verseny vár még önre az olimpiáig?
– Júniusban még három: a héten Luzernben futok, 23-án Madridban, 29-én pedig Turkuban. Júliusban pedig jön az Európa-bajnokság.

Arra mennyire összpontosít?
– Egy állomás lesz Rio felé, alá kell rendelnünk az olimpiának, de semmiképp sem veszem félvállról. Az, hogy folyamatosan edzek, nem pihenek annyit, mint egyébként a fontos versenyek előtt szoktam, nem feltétlenül jelenti azt, hogy nem jöhet ki egy jó eredmény. Meglátjuk, mi lesz. Úgy még nem versenyeztem Eb-n, hogy felkészülési versenynek foghatom fel.

Kisebbnek érzi a tétet?
– Szeretnék jól teljesíteni, de azt is szeretném elkerülni, hogy ott érjem el az idei év legjobb eredményét. Remélem, persze, hogy az elsők közé sikerül verekednem magam, ez viszont függ attól is, hogy kik lesznek az ellenfelek, és mennyire készülnek komolyan. Négy évvel ezelőtt rendeztek először Eb-t az olimpia évében, és voltak is olyan versenyszámok, amelyek igen foghíjasak voltak, gyengébb eredménnyel is dobogóra lehetett állni. Persze a gátfutás pont nem ezek közé tartozott, sok más Eb-hez képest is erős volt, mindenki kapkodta a fejét, hogy micsoda eredmények születtek. Arra számítok, hogy az európai gátfutás élmezőnyéből most sokan el fognak indulni.

Londonban nem sikerült megfutnia a legjobbját. Rióban mi lehet a cél?
– Az állatorvosi egyetem hallgatója vagyok, és az utóbbi években nem volt könnyű összeegyeztetni a tanulást a sporttal, főleg a felkészülési időszakban: nem volt sok időm, energiám az edzésekre, edzőtáborozni pedig végképp nem volt lehetőségem, márpedig egy profi felkészülésnek az a lelke. Ezt az évet viszont teljes egészében az atlétikára szántam, felfüggesztettem a tanulmányaimat, mindent a sportnak rendeltem alá. Emiatt nagyon komoly mennyiségű és minőségű edzést tudtam végezni, és mindent összevetve úgy gondolom, hogy bizakodhatok egy jobb eredményben. A korábbi olimpiai idők alapján nagyjából meg lehet becsülni, hogy milyen eredmény lesz szinte biztosan elegendő a döntőbe jutáshoz, ahhoz pedig már nem kell sokat fejlődnöm. Ha ki tudom aznap hozni magamból a maximumot, annak elegendőnek kell lennie. Óriási bravúrnak számítana, ha sikerülne, egy álmom válna valóra, számomra felérne egy olimpiai bajnoki címmel.

Segíthet ebben az, hogy már nem lesz újonc olimpikon?
– A londoni olimpia fiatalként, első alkalommal óriási élmény volt. A rettentő sok ember, az óriási felhajtás… Szerencsére jó ideje minden évben eljutok Európa- és világbajnokságra versenyezni, de azok körül távolról sincs olyan felhajtás, mint egy olimpián. Ez olyan őrületet vált ki az emberekből, hogy azt tapasztalt sportolóként sem könnyű kezelni. Segíthet, hogy nagyjából tudom, mire kell jobban odafigyelni, miben kell kicsit óvatosabbnak lenni, de ez nem azt jelenti, hogy hidegvérrel fogom tudni végigcsinálni. Azért remélem, hogy nem ragad majd magával annyira a hangulat, mint Londonban.

Az orosz doppingbotrány nyomán érzi, hogy jobban odafigyelnek önre is a doppingellenes szervezetek? Mit szól ahhoz, hogy az orosz atléták esetleg nem állhatnak rajthoz?
– Ahogy a média és a szurkolók, úgy a doppingellenőrök figyelme is erősödik az olimpia előtt. Próbálnak is minket felkészíteni, megismertetni a doppingvizsgálat szabályaival, a kerülendő szerekkel. Fontos is, hogy a sportoló tájékozott legyen, mert mindenért ő maga a felelős, és sok helyről lehet hallani például szennyezett táplálékkiegészítőkről… Azt nem tudom, mi lesz az oroszokkal. Nem lenne jó egy csonka olimpia, főleg nem a sportágnak, de azt jónak tartom, hogy van következménye annak, ha egy ország versenyzői szervezetten csalnak. Meglátjuk, hogy mi lesz.

BAJI BALÁZS – ATLÉTIKA

  • 1989. június 9-én született Békéscsabán.
  • Klubja: ékéscsabai AC
  • Eredményei: Európa-bajnoki negyedik (110 m gát, 2014), fedettpályás világbajnoki hatodik (60 m gát, 2016), többszörös magyar bajnok és országos csúcstartó

Forrás: Metropol