Bedőlt a rubel, vele bukik az orosz hokiliga

Shares

KHL Season 2014/15Elértéktelenedett a rubel, elolvadt az orosz kontinentális hokiliga sztárjainak fizetése. Menekülnek a tengerentúliak a KHL-ből.

Nem is olyan régen a KHL, a döntően orosz olajrubelekből táplálkozó és orosz klubokra épülő Kontinentális Hokiliga még komolyan veszélyeztette az NHL uralmát a világ jégmezőin. Mára azonban dögrováson van a 28 csapatot tömörítő szervezet a zuhanó olajárak és a rubel árfolyama összeomlásának hatására.

Azóta, hogy 2008-ban életre hívták a KHL-t, a jobbára Oroszországra és a szovjet utódállamokra kiterjedő profi hokiliga az alábbi szlogennel reklámozta önmagát: a legjobb dolog közvetlenül az NHL után. Nos, mára ez a majdnem az NHL-lel egyenértékű szuperliga (benne 22 orosz, egy-egy finn, szlovák, horvát, fehérorosz, lett és kazah klubbal) oda jutott, hogy menekülnek a külföldi sztárok, és bár Dmitrij Csernisenko, a KHL elnöke minden lehetséges alkalmat megragad arra, hogy bizonygassa, nincs baj, az események ennek pontosan az ellenkezőjét támasztják alá.

A nyersolaj világpiaci árának zuhanása, ezzel párhuzamosan a rubel drasztikus elértéktelenedése és a Krím bekebelezése miatt bevezetett, oroszellenes nyugati szankciók együttes hatására egyre több klub tűnik fizetésképtelennek, s ahol rendben folyósítják a béreket, ott is csak alig több mint felét éri a járandóság a néhány héttel korábbinak. Szeptemberben ugyanis még 35-40 rubelt kellett csak adni egy amerikai dollárért, pár napja viszont már 79-et, azaz pontosan a felére csökkent az orosz fizetőeszköz értéke. Márpedig a KHL szabályai szerint a játékosok rubelben kötik meg szerződéseiket, s a fizetésüket is rubelben kapják. (Némiképp árnyalja a helyzetet, hogy az orosz központi bank kétségbeesett rubelvásárlásainak hatására karácsonykor átmenetileg 50 dollár/rubelre ugrott vissza az árfolyam.)

A gondok már nyáron jelentkeztek. A patinás Szpartak Moszkva csődöt jelentett, s a Gagarin Kupa (a Stanley Kupa KHL-es megfelelője) legutóbbi döntőse, a HC Lev Praha is visszalépett a 2014–2015-ös kiírástól pénzügyi nehézségekre hivatkozva. Mindez annak ellenére történt, hogy a 2013–2014-es szezonban a prágaiak megdöntöttek minden létező nézőcsúcsot…

A problémát az jelenti, hogy a horribilis játékosbéreket képtelenek fedezni a klubok a nézőtéri bevételekből és televíziós jogdíjakból, az egyesületek döntően a tulajdonosok (jobbára az olajbizniszben érdekelt oligarchák) mecénási adományaira vannak utalva, azaz cseppet sem piaci körülmények között működnek, ellentétben a profitorientált NHL-lel, a tengerentúli profiligával. Márpedig az olaj hordónkénti ára a közelmúltban alig több mint a felére zuhant, és ez az orosz gazdasággal együtt a KHL-t is agyonvágta. Csernisenko ligaelnök – korábban a szocsi téli olimpia szervező bizottságának feje – azonban cáfolja a – szerinte – rémhíreket. „A liga pénzügyi helyzete stabil, minden különösebb izgalom nélkül figyeljük a gazdasági fejleményekkel kapcsolatos információkat.”

Erre szokták mondani pénzügyi körökben, hogy az efféle cáfolat a válság legbiztosabb jele…

A KHL 41 kanadai hokisa (meg az amerikaiak, finnek, svédek) mindenesetre frászban van. Gilbert Bulé, az Avtomobiliszt Jekatyerinburg edmontoni születésű, korábban a helyi Oilerst, továbbá a Columbus Blue Jackets és a Phoenix Coyotes együttesét erősítő hokisa így kesereg: „Amikor májusban Jekatyerinburgba szerződtem, az évi 31 millió rubeles, adómentes jövedelmem nagyszerűnek tűnt. Csakhogy az, ami akkor 960 000 dollárt ért, ma csupán 648 000 dollárral egyenértékű…”

És bár Brulé fizetése még így is körülbelül ezerszerese az orosz átlagbérnek (ami 30 000 rubel havonta, azaz 590 dollár), mindez aligha vigasztalja a KHL tengerentúli hokisait, akik megkezdték fordított exodusukat – vissza a szülőföldjükre. Erre Ilja Kovalcsuk, a KHL legnevesebb sztárja, aki korábban az Atlanta Thrashers és a New Jersey Devils csapatában az NHL egyik legjobb csatárának számított, honfiúi büszkeséggel csak ennyit mond: „Hadd menjenek, ha menni akarnak. Amikor Ukrajnában háború folyik és Oroszországot meg akarják fojtani, ízléstelen dolog a dollár/rubel árfolyam alakulásán sopánkodni.”

(mno.hu/sport/Ch. Gáll András)