Bevallottan nem ért a sportághoz? Attól még nyugodtan elnök is lehet!

Shares

evezés_Elnökjelölt, 440. BényiÉrdekes, estébe nyúló programom volt szerdán délután. A Magyar Evezős Szövetség elnöki tisztére pályázó mindkét jelölt bemutatását végighallgattam. Ahogy mondani szokás, két, ellentétes félidőt láttam, a második felvonást kicsit időben elnyújtott keretek között.

Előbb dr. Bényi Szabolcs prezentációját küzdöttem végig, amely nem tartott fél óráig sem. A jogász végzettségű úr leginkább azt hangoztatta, hogy ő nem ért az evezéshez, viszont jogászként több céget vezetett, ingatlanfejlesztéssel foglalkozott, reorganizációval foglalkozik.  „A sportágban működő egyesületek szűk csoportja korábbi munkásságom alapján kért fel, hogy pályázzak az elnöki posztra”  – írta magáról a jelölt, csak az nem derül ki, hogy az ingatlanfejlesztő prakszisára, vagy cégvezetői gyakorlatára kíván az evezős szövetség igényt tartani.?.

Az illető úr nem is tagadta, hogy nem ért az evezéshez, de azért ha odakerül, javasolni fogja a tennivalókat, amelyekről majd az elnökség dönt. A lényeg az volt, hogy a demokratikus utat hangoztatta.

Bényi urat egyébként kb. egy hónapja találták meg, de céljai között máris szerepel a Magyar Evezős Szövetség megújítása. Meghirdetett terveiben már nem csak Rió, hanem Tokió is benne van. Persze teljesen az általánosságok szintjén.

Magán a sajtótájékoztatón újságíróként az MTI-s kolléga és jómagam voltunk ott, a többi megjelent feltehetően azon klubokat képviselte, amelyeknek szívük vágya lehet, hogy dr. Bényi úr hangoztatott szakértelme nélkül is rendet teremtsen a magyar evezőssport háza táján. Ezek a klubküldöttek egyetlen kérdést sem tettek fel. Így szokás szerint első kérdező a jochapress.hu volt:

– „A közelmúltban három elnököt úgy váltottunk le” mondta a szóvívő, Jakócs György. Erre megkérdeztem: ki volt ez a három elnök, mert itt nyilvánvaló csúsztatás esete állt fenn. Ugyanis csak Mitnyan Györgyöt és most Regényi Tamást – áttételesen – rákényszerítette az elnökség, amelynek Jakócs nem tagja – váltották le.

Némi zavar támadt, a válasz elakadt, így jómagam próbáltam megválaszolni a feltett kérdést. Ugyanis a harmadik „leváltott” elnök, Dávid Imre 2010 tavaszán azért mondott le, mert a vele 5-4 arányban szemben álló elnökség egy pesterzsébeti Duna-parti beruházás szerződését akarta aláíratni, amely nyilvánvaló anyagi bukást hozott volna. Dávid (aki nem mellesleg a MOB FB vezetője 17 éve!) – mint magasan kvalifikált közgazdász – átlátta ezt és inkább aznap lemondott. Az „Erzsébeti projekt” pedig sokmilliós bukfencet hozott, amit – a sportág hatalmas szerencséjére – a kormány közel 100 milliós konszolidációjával lenullázott.

Amikor pedig Bényi urat merészeltem arról kérdezni, tudja-e, mikor alakult a Magyar Evezős Szövetség, hangos közbekiabálásokkal leállítottak, megismételve, hogy szakmai kérdésekkel nem foglalkozik az elnökjelölt úr!?!

evezés_elnökjelölt, 440, Dávid Imre Ez a társaság 25 perc elteltével „lekongatta” a sajtótájékoztatónak nevezett színjátékot és átvonult a Syma csarnokba, ahol a másik jelölt, Dávid Imre tartott prezentációt.  A korábban 19 évig volt elnököt – szemben a másik jelöltnél is helyet foglalók – több mint két órán keresztül a lehető legaprólékosabb kérdésekkel sorozták meg. Dávid többek között azt is hangsúlyozta, élsport nélkül nincs igazi tömegsport sem. A jelenlegi legjobbaknak meg kell adni a bizonyításhoz szükséges feltételeket, de keményen követelni is kell tőlük. Na, ez a „követelőzés” többeknek sehogyan sem tetszett!…

Dávid azt is kijelentette, számára az a helyzet nem ismétlődhet meg, hogy megválasztása esetén az elnökségben az ő személyes ellenzői többségben legyenek. Ha most netán megválasztják, és olyan elnökség kap bizalmat, amelynek tagjaival nem tud együtt dolgozni, akár ott, a helyszínen is képes lemondani, mert neki nem hiúsági kérdés az elnökség. Ő – ha már csinálja – eredményesen akar dolgozni.

S hogy akkor ki legyen az elnök? A több mint félévszázadnyi, a sportágban eltöltött idő, a komoly versenyzői múlt, az elismert vezetői gyakorlat, a tiszta kéz Dávid mellett szól. A másik jelöltet „kívánók” jelentős része viszont csak és kizárólag a pillanatnyi, vélt érdekeit tartja szem előtt. Ezek a sporttársak abban bíznak, hogy a kiemelt sportági minősítéssel járó jelentős plusz anyagiakból majd minél több jut nekik is. Lehetőleg természetesen még ma…

A holnap vagy a holnapután már sokkal kevesebbeket érdekel. Amit ma elvihetsz, ne halaszd holnapra? Az feketén-fehéren látható,  bárki is lesz az elnök, az alaphelyzet nem valami szívderítő a magyar evezőssportban. Hogy ezt a szituációt éppen egy messziről jött, a sportági viszonyokat nem ismerő és azok iránt nem is érdeklő elnök teszi majd helyre?

Ahogy szokták mondani: vagy igen, vagy nem. Várjuk a fejleményeket!