Bienerth Gusztáv tempóhátrányban

Shares

bienerthEgyre csökken a hatalma és befolyása Bienerth Gusztávnak, a Magyar Úszó Szövetség (MÚSZ) januárban megválasztott elnökének. A jelentős politikai hátszéllel érkezett elnök egymásután veszíti el pozícióit, a júliusi vizes világbajnokság előkészítésében pedig csupán epizódszerep jut neki.

Bienerth több politikai háttéregyeztetés után január 8-án lett a MÚSZ éléről 23 évnyi elnökösködés után távozó Gyárfás Tamás utódja. Megválasztása során semmit sem bíztak a véletlenre, a küldöttek a szavazólapon csak az „igen” választ jelölhették be a sportvezető neve mellett. Ezzel a módszerrel befolyásolták a szavazás végeredményét, mégsem fordult senki sem bírósághoz, aminek oka egyszerű: a jogerős ítéletig – ezt lehetett látni a Török Ferenc kontra Magyar Olimpiai Bizottság perben – akár két év is eltelhet, addig pedig úgy működhetne a MÚSZ, mintha minden a legnagyobb rendben lenne.

Pedig ettől messze van az év legnagyobb hazai sporteseménye, a júliusi magyarországi vizes világbajnokság előtt álló szervezet. Bienerth a megválasztása esetére széles körű egyeztetést ígért, ehhez képest csak azokkal a válogatott versenyzőkkel és edzőikkel ült le tárgyalni, akik aktívan részt vettek a korábbi elnök lemondatásában. Ráadásul az új vezető nem felejt: miután a debreceni Széles Sándor Úszó-Nevelő Műhelyben dolgozó edző, Hornyák Viktor volt az egyik kihívója, Bienerth igyekszik tudomást sem venni a hajdúsági klubról.

Bírálói szerint az új elnök egyik legnagyobb hibája – a sportág ismeretének hiánya mellett – a hiteltelensége. Miközben azt hirdeti, hogy minden szakemberre szüksége van, aki tudásával, tapasztalatával segíteni tud a honi úszósportnak, nem számít Széles Sándorra, aki Risztov Éva és Gyurta Dániel révén két olimpiai bajnokot nevelt. Bár a sportágon belül Szélest sokan szeretik és sokan nem, abban nincs vita, hogy a szakértelme megkérdőjelezhetetlen.

Bienerth a MÚSZ elnöki pozíciójának megszerzése után február 1-től lemondott a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumban betöltött turisztikai kormánybiztosi pozíciójáról, amit egy évig sem töltött be, hiszen csak tavaly áprilisban nevezték ki. Apró szépséghiba, hogy hónapokkal korábban eldőlt a sorsa – ahogy erről lapunk is írt -, a lemondása előtt már megköszönték a munkáját. MÚSZ-elnökként viszont mindezt úgy kommunikálta, hogy megnövekedett feladatai voltak a háttérben.

A sportvezető a budapesti olimpiai és paralimpiai pályázatot előkészítő Budapest2024 Zrt-ben a szervezet honlapja szerint a pályázat alelnöke. A jelentkezés visszavonásáról várhatóan szerdán dönt a Fővárosi Közgyűlés. Ez persze nem jelenti azt, hogy nem lehet megpróbálni a 2028-as kandidálást – ez nem vicc, folyamatban van ennek előkészítése -, és nem lehet maradni abban a pozícióban, ahol szintén nem sikerült semmit sem elérni.

(A teljes cikk a nepszava.hu-n olvasható)