Bírálatok az MLSZ-nek: Ennyit ér a munka Magyarországon!

Shares
Branko Pauljevic (PMFC). MTI Fotó: Kovács Tamás

MTI Fotó: Kovács Tamás

Egyfelől természetesen megdöbbenve, másfelől viszont beletörődve fogadták az érintett klubok a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ) fellebbviteli licencadó bizottsága keddi döntését, amellyel a testület jogerősen kimondta: a Győr után (az ETO nem is fellebbezett) a Kecskemét, a Nyíregyháza, a Pécs és a Pápa sem indulhat a 2015–2016-os magyar labdarúgó-bajnokság első osztályában. Sőt annak második vonalában sem.

Arról azonban még nem határozott az MLSZ, hogy jövőre 12 csapat indul az NB I-ben. Igaz, egyelőre nem is határozhatott, mert az elnökség szerdán – minden előzetes híresztelés dacára – nem ült össze.

Megdöbbenve fogadtuk a hírt és méltánytalannak tartjuk. A klub vezetése összeül, és eldöntjük, hogyan tovább. Nem adjuk fel, ha kell, a végsőkig elmegyünk, a remény hal meg utoljára, de nagyon csalódott vagyok. A Nyíregyháza Spartacus annak ellenére nem kapta meg az NB I-es licencet, hogy egyetlen fillérrel sem tartozik senkinek. A korábbi – 2010-es – játékosának, Diego Balbinot-nak is mindent kifizetett, az erről szóló eredeti bizonylatot is bemutatta. Úgy tűnik, ez is kevés volt… – olvasható a Nyíregyháza honlapján Révész Bálint tulajdonos reagálása. Amelyből a csalódottságon felül az is kitűnik, hogy a tulajdonos múlt időbe helyezve lezártnak tekinti a kérdés („ez is kevés volt”).

Kecskeméten egyelőre csupán szikár közleményt bocsátottak ki. Íme: „A szerdai napon a klubvezetés egyeztetett a kialakult helyzetről és arra a döntésre jutott, hogy a további döntések meghozatala előtt megvárja a részletes indoklást. Kérjük szurkolóink türelmét és megértését!”

Pécsett a reagálás harmadik módját választva, ironikusan kommentálták a hírt. „Ennyit ér Magyarországon a munka!” – olvasható a honlapon az öles cím, s alatta egy hatalmas nulla látható. Hargitai János, a klub elnöke személy szerint igyekezett megőrizni a higgadtságát, azt mondta, a PMFC kérelmét nem a licencszabályzat konkrét pontjának megsértése miatt utasítottak el, hanem – szerinte teljesen törvénytelenül – azért, mert nem láttak garanciát arra, hogy a következő szezont anyagilag végig tudják csinálni.

A reakciókból nehéz kihámozni a teljes igazságot, az egyes klubokra vonatkozó részletes indoklás – amit az érintettek legkésőbb péntekig kapnak meg – nyújtana támpontot. Az MLSZ nem is bánná, ha az együttesek azt nyilvánosságra hoznák, önállóan ezt a lépést – az azokban foglalt üzleti titkok miatt – nem teheti meg.

Az MLSZ keddi határozta nem csupán szigorú, egyenesen sokkszerű, de nem előzmény és példa nélküli. 2006-ban a Ferencvárost is a licencfeltételek teljesítésének hiánya miatt száműzték az NB II-be, s a döntésen a túlzás nélkül országos szintű felháborodás dacára sem változtattak. Két éve pedig a Vácot sorolták vissza ugyanezért két osztállyal, igaz, nem az NB I-ből, hanem az NB II-ből a megye I-be (jelen állás szerint a csapat a következő idényben ismét NB II-es lehet).

Csányi Sándor két héttel ezelőtti sajtótájékoztatója alapján több mint valószínű, hogy jövőre 12 csapat alkotja az első osztályt. Ám erről még nem határozott az MLSZ elnöksége, mert csak a jövő hét elején ül össze, amikor már a 2014–15-ös bajnokság végeredménye is ismert lesz. A korábbi átszervezésekről, illetve arról, hogy a várható új struktúra hogyan idomul az európai gyakorlathoz, Komolyan vette magát az MLSZ című írásunkban (Magyar Nemzet, 2015. május 15.) már beszámoltunk.

Mindenképpen új korszak köszönt be a magyar labdarúgásban, a közszájon forgó, reménybeli központi támogatással együtt az anyagi biztonság is garantáltnak tűnik. Ám ez nem jelenti azt, hogy a szakmai lemaradásra, a kudarcokra az illetések mostantól ne találnának magyarázatot.

(MTI, mno.hu)