Birkózó fiatalok tömege van, csak meg kell tartani őket!

Shares
birkózás_Csömör, 1, tömeg gyerek, 440

Abszolút telt ház volt a csömöri sportcsarnokban. Fotók: JochaPress.hu

Az ország legtávolabbi szegleteiből is érkeztek Csömörre a hétvégén fiatal birkózók, hogy megküzdjenek a diák II-es korosztály szabadfogású bajnoki címeiért és helyezéseiért. Nem túlzás, szinte elárasztották a csarnok küzdő- és nézőterét a megjelentek, ami már önmagában is több, mint örvendetes tény.

birkózás_Csömör, vezérkar,  440A vezetők jelenléte is rangot adott a versenynek. Balról: Ancsin László, Kovács Péter a XVI. kerület polgármestere, Farkas Tibor főtitkár és Bacsa Péter, a szövetség ügyvezető alelnöke

A Kertvárosi SE által rendezett viadalon tizennégy súlycsoportban kettőszáztizennégyen léptek szőnyegre az ifjú birkózó palánták. Három szőnyegen, egész napon át zajlottak a mérkőzések, amelyek befejeztével kiderült, hogy három sportkör – Diósgyőr, Dorog, Tatabánya – fiataljai is elvittek két-két aranyérmet, míg a további első helyeken a Soltvadkert, az ESMTK, a Dunaharaszti, a Sziget SC, a Cegléd, a Haladás, az Orosháza és a Ferencváros képviselői osztoztak.

A Dorogi NC a többi utánpótlás korosztályhoz hasonlóan itt is kiemelkedett. Ők a két arany-, egy ezüst- és két bronzéremmel, valamint három ötödik helyezésükkel a csapatok pontversenyét is megnyerték az ESMTK és a Ferencváros előtt.

Látványos akciókban sem volt hiány

Látványos akciókban sem volt hiány

Miért érdemel ez az esemény megkülönböztetett figyelmet? Azért, mert felnőtt szinten sok év óta az egyik legnagyobb probléma az, hogy a rendkívül szűk élmezőnyben gyakorlatilag hiányoznak a megfelelő számú és minőséget képviselő edzőpartnerek. Olyannyira ez a helyzet, hogy a mindenkori legjobbjainknak egyszerűen vándorbotot kell venniük a kezükbe és a legkülönfélébb országokba kell menniük edzőtáborozni, ha érdemi ellenfelekhez akarnak jutni a nagy versenyek előtti felkészülés időszakaiban.

Gyerek pedig van bőven, tehát van érdeklődés az egyik legeredményesebb olimpiai sportágunk iránt. A kérdés csak az, hova tűnnek a kritikus években? És hogyan lehetne mégis megállítani ezt az elvándorlást, a korai visszavonulásokat? A képlet egyszerű. Az általános iskolából a középiskolába történő átmenetet már nagyon sokan nem tudják megoldani. Főleg a vidékiek vannak nehéz helyzetben. Akinek nincs komoly anyagi hátországa, annak számára elérhetetlenek a nagyobb birkózó centrumok, hiszen albérletet fizetni, az idegenbeli plusz költségeket vállalni, ezt csak nagyon kevés szülő teheti meg.

 A tehetségek megtartásának útján korábban soha nem volt reménykedésre ad okot a Csepelen megépítésre kerülő Kozma István Birkózó Akadémia, amelyben az országos kiválasztás legjobbjai majd kollégiumi körülmények között végezhetik középiskolai tanulmányaikat, párhuzamosan pedig maximális szakmai támogatással edzhetnek nap, mint nap. Már csak két évet kell várni a 2018. végére elkészülő új komplexumra, amely valóban gyökeres változást hozhat a tehetséges fiatalok megtartásának útján.

 Remélhetőleg ez a terv meg is valósul, a magyar birkózás jövőjét féltők megnyugtatására és örömére.