Borkai Zsolt megméreti magát a következő tisztújító közgyűlésen

Shares
Budapest, 2016. október 12. Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke sajtótájékoztatót tart az Országgyűlésnek benyújtott sporttörvény-módosításról a MOB fővárosi székházában 2016. október 12-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnöke. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Borkai Zsolt, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke a szervezet jelentőségének csökkenése ellenére sikeresnek tartja a MOB közelmúltját, s szándéka szerint megméreti magát a következő tisztújító közgyűlésen.

Deák Zsigmond interjúja a Magyar Időkben

– Kontrasztos évnek nevezhetjük 2016-ot a MOB szempontjából, hiszen a riói olimpián Magyarország megtartotta sportnagyhatalmi pozícióit, viszont az ötkarikás szervezet a sportirányítás áldozatává vált annyiban, hogy január elsejei hatállyal jelentősen csökkennek a jogkörei. Ezek után hogyan értékelné az elmúlt évet?
– Amikor először megválasztottak a MOB elnökének, 2011-ben, akkor épp ilyen szervezet élére kerültem, mint amilyen most lett. Aztán átalakult a struktúra, nagyobb felelősséget kaptunk, s szerintem jól is végeztük a munkánkat, az államtitkársággal és minden szövetséggel kiváló kapcsolatot alakítottunk ki, s így közösen végül sikeres olimpiát tudhatunk magunk mögött. Természetesen sokkal jobb lenne, ha folytathatnánk az építkezést, de most az átépítés lett a feladatunk, s ezt is el fogjuk végezni, az átszervezés már javában zajlik.

Hirdetés

– Mégis, nem érzi presztízsveszteségnek a MOB jogköreinek megnyirbálását?
– Mondhatnám, hogy nem, mert az átstrukturálással is maradt bőven feladatunk, így érdemben szolgálhatjuk tovább a magyar sportot. Ezt személyesen a továbbiakban is szeretném folytatni, úgy, ahogy eddig, társadalmi munkában, ezért megméretem magam a tisztújításon, amire valamikor április környékén kerül sor. A jelenlegi vezetés mandátuma pedig júniusig szól. Azzal a hasonlattal jellemezném a helyzetet, mintha egy miniszterelnök a kormányában átstrukturálná egy ágazat irányítását, hogy az jobban működjön. Mi is ezt szeretnénk szolgálni, ahogy eddig.

– Visszagondolva a közelmúlt eseményeire, feszültségeire, tenne valamit másképpen, dolgozna máshogyan, másokkal?
– Maradjunk abban, hogy továbbra is bele tudok nézni a tükörbe, de az igaz, hogy most kellett húznunk egy vastag vonalat, s új alapokról elindulni. Az élet nem áll meg, jövőre jön a két európai ifjúsági olimpia, az EYOF, s a nyárit Győrben rendezzük, elindult a szakmai felkészítés a 2018-as téli játékokra is, és tart a 2024-es budapesti olimpiai pályázat folyamata, amelynek a főváros mellett mi vagyunk a gazdái. Legutóbb részt vehettem abban a prezentációs csapatban, amelyik a nemzeti olimpiai bizottságok kongresszusán Dohában bemutatta a kandidálásunkat, s erre igazán büszkék lehetünk, mert rengeteg pozitív visszajelzést kaptunk.

– Mit szól ahhoz, hogy a magyar sport most amolyan puskaporos hordóra emlékeztet, legalábbis néhány szövetségnél, részben épp a húzóágazatoknál?
– A szövetségek önálló szervezetek, s ezt mi szakmai partnerként mindig tiszteletben tartottuk. Úgy gondolom, a vezetők és a sportolók képesek lesznek normalizálni a helyzetet, szerintem ilyenkor, a tisztújítások idején gyakorta előfordul, hogy a jelöltek között feszültség támad. Ezeket a problémákat megfelelő eleganciával és alázattal kell megoldani, nem szabad engedni, hogy degradálják a magyar sportot. Ezért továbbra is hallatjuk a hangunkat, ahogy eddig is tettük.

Hirdetés

Magyar Idők