Bronzérmes a férfi kardcsapat

Szatmári András bravúrosan vívott a franciák ellen.

Bronzérmet nyert a Szilágyi Áron, Szatmári András, Gémesi Csanád, Decsi Tamás összeállítású férfi kardcsapat a montreux-i vívó Európa-bajnokságon. Az elveszített negyeddöntőt követően a hetedik helyen végzett a magyar női tőrcsapat.

A harmadik helyért a románokkal kellett megmérkőzni a franciák felett aratott negyeddöntős győzelem és a németektől elszenvedett elődöntős vereség után.

Az első asszót ugyan szűken megnyerte Szilágyi, utána azonban három vereség következett, és a románok hét találattal megléptek (13-20). Aztán Szilágyi ismét győzött, de ezúttal már három tussal Alin Badea ellen, így csökkent a hátrány, majd a korábbi mérkőzéseken is remeklő Szatmári 9-0-ra lelépte Iulian Teodosiut. A nagyszerű sorozat megtörte az ellenfelet, amely a továbbiakban sem tudott már párharcot nyerni. Előbb a két vereséget elszenvedő Gémesi helyére beállt Decsi bizonyult jobbnak Ciprian Galatanunál, majd Szatmári verte Tiberiu Dolniceanut. A mérkőzést Szilágyi zárta le magabiztosan, 5-0-ra verve Teodosiut (45-31).

Szilágyi plusz kilenccel, Szatmári plusz nyolccal, Decsi plusz hárommal, Gémesi pedig mínusz hattal zárta a döntőt.  Ugyanebben az összeállításban a tavalyi világbajnokságon is bronzérmes volt a magyar férfi kardválogatott.

Somlai Béla, a férfi kardcsapat vezetőedzője: “A férfi kard szakág a londoni olimpia óta minden világversenyről éremmel tér haza, ezúttal egy arannyal, és egy bronzzal. Úgyhogy abszolút elégedett vagyok! Több szempontból is érdekes volt ez a nap. Egyrészt kíváncsi voltam arra, hogy Áron két és fél nappal az egyéni aranyérme után milyen teljesítményre lesz képes. Másrészt sakkoztunk egy kicsit, a franciák ellen két okból is Szatmári Andrist jelöltem befejező embernek. Sejtettük, hogy az ellenfél részéről Rousset lesz az utolsó helyen, és Áron nem szeret vele vívni. Emellett bemelegítés nélkül az első meccsen nehéz egy aranyérem után abszolút élesnek lenni. Amikor ezt a reggelinél elmondtam Andrisnak, akkor majdnem magára öntötte a lágytojását, de aztán tökéletesen megoldotta a feladatát, nagyszerűen vívott. A nap végére Áron is belejött, Tomi pedig ismét igazolta, hogy nagyon fontos részfeladatok megoldására képes. Az elődöntőben sajnos nem sikerült megverni a világbajnok németeket, ennek a meccsnek le fogjuk vonni a tapasztalatait. A bronzéremért viszont értékes győzelmet arattunk, Andris és Áron úgy fejezte be ezt az Európa-bajnokságot, hogy szép emlékek maradhatnak bennük. Meg bennem is. Svájc a magyar kardvívás szempontjából ideális helyszín. 1998-ban, La Chaux-de-Fonds-ban világbajnok lett a kardcsapat – melynek egyik tagja, Nemcsik Zsolt most is itt szurkolt -, most Eb-aranyat és bronzot hoztunk. Gyönyörű helyeken, gyönyörű eredmények.”

Szatmári András, az Eb-bronzérmes kardcsapat egyik vezéregyénisége a lágytojásról, arról, hogy a befejező pozícióba került és a versenynapról: “Tényleg meglepődtem, hiszen Áron egyéniben fantasztikusan vívott, nem gondoltam, hogy én fejezek majd a franciák ellen. De voltam már ebben a helyzetben, és meg is értettem a szituációt, úgyhogy készen álltam rá. Amikor 35:40-nél felálltam Rousset ellen, akkor igyekeztem nem az állásra, hanem mindig a következő tusra koncentrálni. Nagyon boldog voltam, hogy sikerült, viszont azt sajnálom, hogy a németek ellen ugyanezt nem tudtam megcsinálni. Aztán a bronz összejött, nagyszerű csapatunk van, a világbajnokságon szeretnénk legalábbis megismételni ezt a produkciót.”

kardcsapat

Hetedik helyen végzett a női tőrcsapat

Az elveszített negyeddöntőt követően a hetedik helyen végzett a magyar női tőrcsapat, miután a helyosztókon vereséget szenvedett az ukrán együttestől, majd legyőzte Románia válogatottját.

A németekkel szemben drámai végjátékban, ráadástussal elbukott negyeddöntős csatát követően az egyéniben bronzérmes Mohamed Aida helyett Jeszenszky Szilvia vívott Knapek Edina és Varga Gabriella mellett. A mérkőzés az első négy párban még izgalmas volt, két tussal vezettek az ukránok, a folytatásban azonban egyoldalúvá vált a párharc, s végül 45-20-ra kapott ki a magyar együttes.

A hetedik helyért a román csapat volt az ellenfél, Mohamed visszatért, a magyarok pedig fölényes, 45-21-es győzelemmel búcsúztak a kontinensviadaltól.

A riói olimpián nem szerepel a programban a női tőrözők csapatversenye, így ebben a szakágban – ahogy a férfi kardozóknál is – csak egyéniben lehet kvalifikációt szerezni az ötkarikás játékokra.

A magyar küldöttség öt éremmel fejezte be az Eb-t. Korábban győzött kard egyéniben Szilágyi, és bronzot szerzett a párbajtőröző Szász Emese és Boczkó Gábor, valamint a tőröző Mohamed Aida.