Búcsú a „spártai hős” Hári Gyulától

Hari_GyulaPénteken Nován, szülőfalujában kísérik utolsó útjára Hári Gyulát, Zala megye első ultrafutóját, aki éppen 25 esztendeje lett „spártai hős”, amikor a legendás Spartathlonon végzett a harmadik helyen. 59 éves volt.

„Gyuszi már akkor sorozatban futotta az amatőr maratonisták számára álomhatárt jelentő három órán belül a 42,195 km-es távot, amikor napjaink futói még járni tanultak, a maratoni távról pedig még nem is hallottak” – írta Bérces Edit a szintén legendás ultramaratonista a hozzánk eljuttatott levelében, Hári Gyulától búcsúzva a futótársak nevében.

„Hári Gyula Magyarország azon hosszútávfutóihoz tartozott, akiknek nem volt elég a maraton, így egyre hosszabb távok lefutásában kereste a kihívást. Az olykor több száz kilométert meghaladó hazai versenyek (pl. a 344 km-es Bécs – Budapest Szupermaraton, a 200 km-es Duna menti Szupermaraton elnevezésű szakaszos futás ) sikeres teljesítése mellett, három alkalommal ért célba az Athént Spártával összekötő 246 km-es távon is.

Ugyancsak Spártában, éppen 25 évvel ezelőtt érte el élete legnagyobb nemzetközi sikerét, amikor honfitársa, Bogár János és a brit James Zarei mögött a dobogón végzett. Gyakran futva járt Zalaegerszegről Gellénházára dolgozni, ahol újabb kemény fizikai munka várt rá, hiszen olajbányászként dolgozott. A napjainkban oly népszerű zalaegerszegi Szilveszteri Hegyimaraton első rendezésén természetesen ő is ott volt a tizennégy bátor induló között. Gyula már most nagyon hiányzik.”