Budapest 2017: hat sportág összefog

Shares
Fotó: Szaka József

Fotó: Szaka József

Nem egészen egy hónappal a márciusi nagy bejelentést követően a 2017-es FINA-világbajnokságon érdekelt sportágak vezetői, szövetségi kapitányai és sportolói közös sajtótájékoztatón demonstrálták: máris elindultak minden idők legnagyobb hazai sporteseményének előkészületei.

Egy igen fontos terület pedig máris jó kezekben van: Merkely Béla professzor lett a világbajnokság orvosi vezetője. A támogatói csapat is új taggal bővült, az MKB Bank is az úszók mögé állt.

Az előkészületekről először a szervező-bizottság két vezetője, Kósa Lajos és Gyárfás Tamás adott rövid tájékoztatást. Kósa Lajos elmondta, a Parlamentben 96 százalékos támogatással elfogadott úgynevezett vb-törvény lehetővé teszi az új uszoda építésének felgyorsítását, ugyanakkor hangsúlyozta, az engedélyezési eljárásban nem sérülnek a szakmai szempontok, azaz az illetékes szakhatóságok a megszokott módon értékelik majd az építészeti terveket.

Az elnök megemlítette, hogy jövő héten, április 16-án a FINA-székhelyén, Lausanne-ban Orbán Viktor miniszterelnök ünnepélyes külsőségek között írja alá Julio Maglione FINA-elnökkel a vb-rendezés módosított szerződését – az eseményen ott lesz Tarlós István, Budapest főpolgármestere is.

A szervező-bizottság operatív működését irányító Gyárfás Tamás hozzátette, immár folyamatos egyeztetések zajlanak a FINA-tisztviselőkkel a vb-rendezés részleteiről. Az egyik legfontosabb, a pontos dátum is hamarosan meglesz, hiszen különféle okokból Budapestnek aligha felel meg a guadalajarai vb-re kijelölt időszak (július 15-30.). Az elnök ugyanakkor örömmel jelentette be, hogy az esemény egyik kiemelten fontos területének máris megtalálták a méltó gazdáját: az egészségügyi hátteret biztosító csapatot Merkely Béla professzor irányítja majd.

A Semmelweis Egyetem Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinikájának főigazgatója röviden elmondta, a vizes sportágakhoz egyébként is kötődik – még játékvezetést is vállal az egyetemi vízilabda-bajnokságokon –, így azonnal igent mondott a felkérésre. Az általa irányított intézmény, valamint az Uzsoki utcai kórház lesz a háttérbázisa a világbajnokságnak – ezt ezután egy együttműködési szerződésben is szentesítették, melyet rajta kívül dr. Ficzere Andrea, az Uzsoki Kórház főigazgatója, illetve Gyárfás Tamás és Kósa Lajos látott el kézjegyzével.

Hamarosan egy újabb szerződésre is szignó került: az MKB Bank lépett a magyar úszósport támogatóinak sorába. Mint Katona Ildikó, a pénzintézet vezetője elmondta, a tulajdonosváltáson átesett bank szeretné elfoglalni ismét a maga méltó helyét a szektorban, ami nagyjából ugyanaz, amit a magyar úszók foglalnak el ma a világ úszóelitjében: „Mi is a legjobbak közé akarunk kerülni újfent, és azt hiszem, az úszók lendületével ez sikerülni is fog.”

MUSZ

A sportágak vezetői közül Kemény Dénes, a vízilabdázók elnöke arról beszélt, hogy a tavalyi, margitszigeti Európa-bajnokság kiváló alap a vb-rendezéshez – 2017-ben szeretnék még a 2014-es színvonalat is felülmúlni. Hozzátette: egyáltalán nem bánják, hogy négy évvel korábban lesz a vb, az elmúlt két év eredményei alapján ugyanis egyértelmű, mind a férfi-, mind a női válogatott kellően erős lesz ahhoz, hogy dobogón végezzen.

Haranghy Csaba, a szinkronúszók elnöke elárulta, végre sikerült konszolidálni a korábban ezer sebből vérző szakágat, így ismét a nyugodt szakmai munkára kerülhet a hangsúly – az pedig, hogy egy állandó, a szinkronosok által is használható fedett medence létesül az új uszodában, óriási lökést jelent számukra.

Náluk már csak a műugrók várják jobban az új komplexumot. Vereczkey Zoltán elnök jelezte, a magyar versenyzők az egyetlenek a kontinensen, de talán a világon, akik az elmúlt időszakban rendszeresen döntősek voltak a vb-ken, kvalifikálták magukat az olimpiákra, időnként pedig még érmet is hoztak Eb-kről úgy, hogy nincs állandó edzéslehetőségük fedett létesítményben.

Riskó Géza, a MÚSZ-on belül működő Masters-bizottság vezetője a „nagy” vb-vel párban megrendezett Masters (itthon: szenior) vb kapcsán elárulta: óriási kihívás ez a szervezőknek, hiszen több mint 10 ezer versenyző áll rajthoz. Magyarországon egyébként természetesen itt is akadnak kiválóságok, a tavalyi vb-n is volt magyar arany, ráadásul a budapesti eseményre máris elkezdte a készülést néhány korábbi nagyágyú, így Czene Attila és Güttler Károly is.

A szövetségi kapitányok egyaránt óriási lehetőségnek tekintik a 2017-es rendezést. A kétéves távlat belátható, és a jelenlegi válogatottak mind az úszóknál – ahogy Kiss László mondta –, mind a nyíltvízi úszóknál – Gellért Gábor –, mind a vízilabdázóknál – Merész András női kapitány – olyan erősek, hogy bízvást bízhatunk az eredményes szereplésben.

De a többi diszciplina is örül, Haász Katalin, a műugrók szakvezetője szerint a mostani, a nemzetközi mezőnyben a jók közé tartozó magyarok számára 2017 fantasztikus alkalom, és egy kiválóan sikerült vb nagy lökést adhat az utánpótlás-nevelésnek. A szinkronúszók – amint azt Hámori Zsuzsanna fejtegette – pedig abban is reménykedhetnek, hogy a hazai rendezés sportdiplomáciai áttörést hozhat, ami e pontozásos sportágban elengedhetetlen a jobb szerepléshez.

A sportolókat képviselő klasszisok – köztük négy olimpiai bajnok – is ugyanerről ejtettek szót. Risztov Éva például kijelentette, ő 2021-ben már hovatovább nyugdíjas lesz, 2017-ben viszont még feltétlenül ott lesz a nyíltvízi viadal rajtjánál. Czene Attila a Masters vb-n áll rajthoz, mint mondta, hamarosan elkéri az első edzésterveket. Steinmetz Ádám ugyan nem feltétlenül fog harcolni a férfi pólóválogatott csapattagságáért, ám azt nem mulasztotta el megjegyezni, hogy egy hazai rendezésű világbajnokság még nagyobb népszerűséget garantál majd a vízilabdának, amiből rengeteget profitálhat a sportág.

A női válogatott kapusa, Gangl Edina pedig azt ecsetelte, hogy óriási élmény lesz átélni újra azt a hangulatot, amit tavaly a Margitszigeten, és úgy gondolják, onnan szeretnék folytatni, ahol az Eb-n abbahagyták, csak még jobb eredményre vágynak, mint az ott szerzett bronzérem.

Kormos Villő, a honi műugrók egyik legjobbja egyenesen kijelentette, ő személy szerint „ugrált örömében”, amikor a 2017-es rendezés hivatalossá vált, így ugyanis bizonyosan ott lesz a budapesti deszkákon, és hazai közönség előtt mindenképpen valami kiugró eredményt szeretne elérni társaival.

A szinkronúszók legjobbja, Czékus Eszter már belekóstolt egy hazai nagy viadalba (Eb 2010), a világbajnokság azonban még nagyobb show lesz, és szakvezetőjéhez hasonlóan azt reméli, a hazai pálya előnye is érvényesül.

Végül Gyurta Dániel mesélt arról, hogy neki már négy Eb-n adatott meg magyar szurkolók előtt úszni, ami mindannyiszor hatalmas pluszt jelentett számára (2007-ben, 2010-ben és 2012-ben nyert is) – és természetesen azon lesz, hogy Budapesten is folytassa fantasztikus sorozatát: most három, zsinórban nyert vb-aranynál tart, remélhetőleg, Kazanyban jön a negyedik, aztán Budapesten az ötödik, amivel máris új fejezetet írna az úszósport történetébe, elvégre ilyen szériára korábban senki sem volt képes.

MÚSZ