Cseh László a pekingihez hasonlította mostani szereplését

Shares
Az ezüstérmes Cseh László a 100 méteres pillangóúszás eredményhirdetésén. MTI Fotó: Kovács Anikó

Az ezüstérmes Cseh László a 100 méteres pillangóúszás eredményhirdetésén. MTI Fotó: Kovács Anikó

Pályafutása egyik legjobb versenyeként gondol a kazanyi vizes világbajnokságra Cseh László, aki szombaton a tatár fővárosban megszerezte harmadik érmét is azzal, hogy 100 méter pillangón másodikként csapott célba. Hosszú Katinka bronzérmes 200 méter háton, míg Kapás Boglárka hatodik lett 800 méter gyorson.

A 29 éves magyar úszó 50.87 másodperces idővel ért célba a címvédő dél-afrikai Chad Le Clos mögött, ezzel a pénteki előfutamban felállított 50.91 másodperces rekordját javította tovább.

Cseh szokásához híven „nem kapkodta el” a rajtot, a táv felénél harmadikként fordult. Elképesztő hajrába kezdett a teljes mezőny, néhány méterrel a vége előtt még lehetetlen volt megtippelni a győztest, végül az olimpiai ezüstérmes Le Clos-nak sikerült a legjobban a célba érkezés.

100 m pillangó, férfiak:

1. Chad Le Clos (Dél-afrikai Köztársaság) 50.56 másodperc
2. Cseh László 50.87 – országos csúcs
3. Joseph Schooling (Szingapúr) 50.96

„Örülök az ezüstéremnek, persze jobban örültem volna az aranynak, de Chad Le Clos most sokkal jobb volt, mint én. Picit ezen a száz méteren javulni kell még, nem teljesen úgy állt össze, ahogyan azt elgondoltam” – mondta önkritikusan teljesítményéről Cseh, aki 200 méter pillangón arany-, 50 méteren pedig bronzérmet nyert az elmúlt napokban.

„Ebben az úszásban jó volt nagyon sok minden, de nem éreztem tökéletesnek, voltak benne üres járatok, van még mit javítani, és tudom is, hogy hol lehet” – tette hozzá a 29 éves Cseh, aki immáron 12 világbajnoki érem büszke tulajdonosa, ráadásul ez a hetedik vb-je, ahonnan nem tér haza üres kézzel.

„Köszönöm mindenkinek, aki szurkolt értem és támogatott, a családomnak, az edzőmnek, az egri és a törökbálinti önkormányzatnak. Ha arra gondolok, hogy tíz évvel ezelőtt értem el ilyen eredményeket, ez a mostani minden várakozásomat felülmúlta” – nyilatkozta a klasszis úszó, aki az MTI érdeklődésére, hogy hová is helyezné el a kazanyi világbajnokságot a pályafutásában, azt mondta: „nagyon szoros lenne a verseny és nagyjából a pekingi olimpiával helyezném azonos szintre”.

A 2008-as pekingi olimpia volt Cseh karrierjének egyik legkiemelkedőbb állomása. A kínai fővárosban 400 és 200 méter vegyesen, valamint 200 méter pillangón egyformán Európa-csúccsal lett ezüstérmes az amerikai Michael Phelps mögött.

Cseh László hozzátette, még egy fontos feladat előtt áll Kazanyban: a vasárnapi zárónapon a 4×100 méteres vegyesváltóval szeretnének bejutni a döntőbe.

A bronzérmes Hosszú Katinka (b) és a második helyezett Missy Franklin a 200 méteres hátúszás eredményhirdetésén. MTI Fotó: Kovács Anikó

A bronzérmes Hosszú Katinka (b) és a második helyezett Missy Franklin a 200 méteres hátúszás eredményhirdetésén. MTI Fotó: Kovács Anikó

Hosszú Katinka bronzérmes 200 méter háton

A 26 éves magyar úszónő azzal, hogy a pénteki elődöntőben megdöntötte Egerszegi Krisztina 24 éves országos csúcsát – amely 2008-ig világrekord volt – a legjobb idővel, 2:06.18 perccel került a fináléba, amelyben 2:06.84-gyel lett harmadik.

Nem mindennapi riválisok között rajtolhatott Hosszú, ugyanis egyik oldalán a szám címvédője, világcsúcstartója és olimpia bajnoka, az amerikai Missy Franklin, a másikon pedig a Kazanyban 100 méter háton már győztes ausztrál Emily Seebohm várt az indításra. Hosszú jól kapta el a rajtot, az első hossz végén a harmadik helyen fordult, száz méternél ugyancsak. A harmadik hosszon Missy Franklin lépett el a mezőnytől, Hosszú pedig másodikként indította meg a hajrát, de végül Emily Seebohm időzített a legjobban és kiváló végjátékban diadalmaskodott.

„A bronzéremnek magának nagyon örülök. Azt éreztem, hogy nekem nincs meg az a tapasztalatom 200 háton, ami ellenfeleimnek igen, ami ahhoz kell, hogy éppen a döntőben ússzam meg a legjobbamat. Egész évben gyakorlatilag egyedül úsztam 200 méter háton, Missyvel egyszer, Emilyvel egyetlen egyszer sem versenyeztem” – értékelt a bronzérmes.

 200 m hát, nők:

1. Emily Seebohm (Ausztrália) 2:05.81 perc
2. Missy Franklin (Egyesült Államok) 2:06.34
3. Hosszú Katinka 2:06.84

Kapás Boglárka hatodik 800 méter gyorson

A 22 éves magyar versenyző – aki 1500 méteren bronzérmes volt – a nyolcadik helyen jutott a fináléba, ahol végül 8:22.93 perces idővel csapott célba.
„Nem vagyok elégedett az időmmel, 8:20 alá akartam kerülni. Kicsit dühös vagyok, bár egyelőre nem tudom, kire vagy mire. Úgy érzem, több volt ebben a nyolcszázban…” – összegzett a kissé csalódott Kapás.

A számot Katie Ledecky nyerte 8:07.39 perces világcsúccsal. A 18 éves amerikai sztár Kazanyban 1500 méter gyorson is világrekorddal diadalmaskodott, amellett 200 és 400 méter gyorson, illetve a 4×200 méteres gyorsváltó tagjaként sem talált legyőzőre. Most több mint három másodpercet faragott saját maga, tavaly júniusi 8:11.00 perces idejéből.

800 m gyors, nők:

1. Katie Ledecky (Egyesült Államok) 8:07.39 perc – világcsúcs
2. Lauren Boyle (Ausztrália) 8:17.65
3. Jaz Carlin (Nagy-Britannia) 8:18.15
…6. Kapás Boglárka 8:22.93

A magyar úszócsapat nyolc medálnál tart: Cseh mellett Hosszú Katinka győzött – világcsúccsal – 200 méter vegyesen, s harmadik lett 200 méter háton, akárcsak Kapás Boglárka 1500 méter gyorson, Gyurta Dániel 200 méter mellen, míg másodikként zárt nyíltvízi úszásban, 25 kilométeren Olasz Anna.

MTI