Cseh ezüstérmes 100 méter pillangón, Kapás 4. 800 gyorson

MTI Fotó: Kovács Anikó

Ezüstérmet nyert Cseh László 100 méteres pillangóúszásban a barcelonai vizes világbajnokság szombati versenynapján. Kapás Boglárka új magyar csúccsal (8:21.21) a 4. helyen ért célba 800 gyorson, az amerikai Katie Ledecky új világcsúccsal  (8:13.86) győzött. Hosszú Katinka hatodik helyen végzett 200 méteres hátúszásban.

A nyolcas döntő magyar résztvevője az ötödik legjobb idővel, 51.61 másodperces országos csúccsal lépett tovább a péntek esti elődöntőből, de már akkor sem volt jelentős a hátránya a legjobbakkal szemben, pedig nagyon rosszul rajtolt.

A fináléban is az utolsó helyen tempózott a start után, de a fordulóhoz már hatodikként ért, a második ötven méteren pedig nagyszerű hajrát mutatott be, s remek benyúlással, 51.45-ös új egyéni rekorddal végzett a második helyen.

Győzött a dél-afrikai Chad Le Clos 51.06-tal. A harmadik helyezett lengyel Konrad Czerniakot Cseh egyetlen századmásodperccel előzte meg, de a nyolcadik helyezett is csak 20 századra volt tőle.

Azt tudtuk, hogy iszonyú sűrű a 100 pillangó mezőnye, azaz bármi lehet – nos, most az lett, hogy Cseh Laci a 7-es pályán ezüstérmet szerzett, győzött a magyar edzésmódszerekkel készülő, Debrecenben edzőtáborozó dél-afrikai Chad Le Clos.

Laci mosolyogva beszélt a verseny után: „Úgy mentem neki, hogy egytől nyolcig bármi lehet, annyira sűrű a mezőny. De nem nyomasztott semmi, azt tudtam, mellettem belekezdenek, próbáltam menni velük, a forduló nem jött ki tökéletesen, viszont utána minden blokk felszabadult bennem, mert tudtam, már csak ötven méter van hátra, erőm van, azaz nem fogok meghalni. Egész verseny előtt azt szuggeráltam, hogy a falnak ki kell jönnie, ha törik, ha szakad – és kijött. Szerencsém is volt, századokon múltak az érmek, de nagyon örülök. Jó, hogy a hetes pályán úsztam, középen szerintem nem tudtam volna ilyen jól feljönni.”

Mindez azt jelenti, hogy Laci Barcelonából sem megy haza érem nélkül. 2003 óta minden világbajnokságról, Európa-bajnokságról és olimpiáról hozott érmet – elképesztő évtized!

Az előfutamban és az elődöntőben is új világcsúcs született a nők 200 méteres mellússzó számában. Délelőtt Julija Jefimova 29.78 másodperces új világcsúcsot állított fel, majd a középdöntő második futamában az orosz lány kikapott Ruta Meilutytétől, ráaádásul a litván lány három tizeddel javította meg Jefimova délelőtti világcsúcsát (29.48). Érdemes lesz megnézni a két lány vasárnapi döntőjét.