Csoportelső a magyar labdarúgó-válogatott

Dzsudzsák Balázs örül a második góljának Lyonban. MTI Fotó: Illyés Tibor

Dzsudzsák Balázs örül a második góljának Lyonban.
MTI Fotó: Illyés Tibor

A magyar labdarúgó-válogatott 3-3-as döntetlent játszott a portugál csapattal a franciaországi labdarúgó Európa-bajnokság szerdai játéknapján.

Nem éppen öldöklő iramban kezdődött a találkozó, de ez érthető is, mivel 31 fokos hőségben játszottak a csapatok. Eleinte a portugálok futballoztak fölényben és mivel letámadásaik eredményesek voltak, nem sokat volt a labda a magyaroknál. Az ellenfél nem engedte azt sem, hogy Király a kirúgásokat a 16-os két oldalán felálló védőknek passzolja. Ugyanakkor az első komolyabb magyar támadás éppen egy hosszú kirúgás után ment végig a pályán, amely végül szöglettel zárult.

A portugálok ugyan meddő mezőnyfölényben játszottak, de egyáltalán nem találtak rést a magyar védelmen, ötlettelen volt a játékuk a 16-os előterében. Kizárólag Ronaldo szabadrúgásánál kellett komoly védést bemutatnia Királynak. Az újabb magyar szöglet után pedig Gera védhetetlenül lőtte ki a bal alsó sarkot.

19. perc: jobb oldali magyar szögletet követően egy portugál védő kifejelte a labdát, a 16-os vonalán pedig Nani a kapu felé állva még hátra csúsztatta, de éppen Gera Zoltánhoz, aki mellel maga elé tette, majd 23 méterről a bal alsó sarokba lőtt (1-0).

Ez kissé megfogta a riválist, a magyarok hosszabb ideig meg tudták tartani a labdát, amit a közönség ollézással jutalmazott, Elek pedig akár meg is duplázhatta volna az előnyt. A játékrész végére fokozódott a portugál nyomás, amit előbb egy lesgól jelzett, majd egy szép Ronaldo-Nani összjáték már szabályos találattal zárult.

42. perc: Ronaldo ugratta ki tökéletes ütemben a büntetőterület bal oldalára középről befutó Nanit, aki állítgatás nélkül 10 méterről kilőtte a jobb alsó sarkot (1-1).

A folytatás azonnal Dzsudzsák szabadrúgásgóljával indult, ez pedig igazi nyíltsisakos küzdelmet idézett elő: a kitámadó portugálok sok területet hagytak a magyar kontráknak, így húsz percen belül rengeteg helyzet volt mindkét oldalon, amelyekből négy gól született igazságos eloszlásban. A portugálok két év után kaptak ismét kettőnél több gólt.

47. perc: Dzsudzsák Balázs 25 méteres, bal sarok felé tartó szabadrúgása megpattant a portugál sorfalon, így a labda védhetetlenül vágódott a kapu jobb oldalába (2-1).

50. perc: Mario jobb oldali beadását követően Cristiano Ronaldo 6 méterről, parádés mozdulattal a jobb sarokba továbbította a labdát (2-2).

55. perc: Dzsudzsák újabb távoli szabadrúgása után lepattant a labda a sorfalról, de a magyar csapatkapitány szerezte meg, majd befelé húzott és a második kísérlete után a labda megpattanva a jobb sarokba vágódott (3-2).

62. perc: egy bal oldali szöglet után Quaresma ívelt középre, Ronaldo pedig 5 méterről a bal sarokba csúsztatott (3-3).

A csapatok 3-3 után sem álltak le, egy újabb veszélyes és gyors magyar ellentámadás végén például Elek a jobb kapufát találta el. Az utolsó húsz percre viszont ismét fölénybe kerültek a portugálok, záporoztak a lövések és fejesek Király kapujára, különösen a góljai által felszabaduló Ronaldo volt elemében, de ő és társai is rendre célt tévesztettek, így a magyarok őrizték a bravúros eredményt az Eb eddigi egyik legjobb meccsén.

Az utolsó percekre már Portugália is visszavett, megelégedett a biztos továbbjutást érő döntetlennel, ugyanis egy esetleg bekapott újabb góllal kiesett volna, így Storck tanítványai kedvükre passzolgathattak hátul akár Királyt is játékba vonva, ezáltal a lefújásig már nem is változott az eredmény.

„Fantasztikus mérkőzés volt, a játékosok végig hittek magukban, még egy ilyen erős csapat ellen is. Szerencse is kellett az eredményhez, de ilyen a foci” – mondta az M4 Sportnak Bernd Storck. „A korábbi két mérkőzésen nyújtott teljesítményünkre még egy lapáttal rátettünk, még jobban tudtunk összpontosítani. Ez egy álom” – tette hozzá.

F csoport, 3. (utolsó) forduló:

Magyarország-Portugália 3-3 (1-1)
Lyon, Parc Olympique Lyonnais, 55 514 néző, v.: Martin Atkinson (angol)
Gól: Gera (19.), Dzsudzsák (47., 55.), illetve Nani (42.), Ronaldo (50., 62.)
Magyarország: Király Gábor – Lang Ádám, Juhász Roland, Guzmics Richárd, Korhut Mihály – Pintér Ádám, Elek Ákos – Lovrencsics Gergő (Stieber Zoltán, 83.), Gera Zoltán (Bese Barnabás, 46.), Dzsudzsák Balázs, Szalai Ádám (Németh Krisztián, 70.)
Portugália: Rui Patrício – Vieirinha, Pepe, Ricardo Carvalho, Eliseu – Andre Gomes (Ricardo Quaresma, 61.), William Carvalho, Joao Moutinho (Renato Sanches, 46.), Joao Mario – Cristiano Ronaldo, Nani (Danilo, 81.)

Kikapott Izlandtól, így kiesett az osztrák válogatott

Izland csapatkapitánya, Aron Gunnarsson az ágyéksérülését követően visszatért a kezdőcsapatba. Az osztrákoknál ismét ott volt a pályán a jobbhátvéd Aleksandar Dragovic, akinek az előző, Portugália elleni találkozót azért kellett kihagynia, mert az első fordulóban, a magyarok ellen piros lapot kapott. Csapattársa, Zlatko Junuzovic továbbra is bokasérüléssel küszködik, ezért nem játszhatott.

A második percben Gudmundsson a kapufát találta el, majd a 12. percben a másik oldalon Arnautovic elvette a labdát Halldórsson kapustól, de nem tudott az üresen maradt hálóba találni.

18. perc: Kari Árnason fejelte Jon Dadi Bödvarsson elé a labdát a tizenhatoson belül, a Kaiserslautern középpályása pedig közelről a hálóba lőtt (1-0).

37. perc: David Alaba eljátszotta, hogy Skúlason szabálytalankodott vele szemben a tizenhatoson belül, ezért a játékvezető büntetőt ítélt, de Aleksandar Dragovic ugyanúgy laposan a kapufára lőtt, mint Cristiano Ronaldo az osztrákok elleni találkozón.

Bödvarsson találata után is Arnautovic próbálkozott leginkább az osztrákoknál, és bár a kihagyott tizenegyes sem szegte kedvüket, és 61 százalékos volt a labdabirtoklásuk az első félidőben, nem tudtak egyenlíteni.

A szünet után előbb a ziccerbe kerülő David Alaba lövését blokkolták, majd Gylfi Sigurdsson lőtt a kapufa mellé. A folytatásban is mindkét oldalon voltak helyzetek, Schöpf megszerezte Ausztria első gólját az Európa-bajnokságon, majd ismét Gylfi Sigurdsson hagyott ki nagy lehetőséget.

60. perc: Szép szólója után Alessandro Schöpf Hannes Halldórsson mellett a hálóba lőtt (1-1).

Marc Janko beállása ismét lendületet adott az osztrákok támadójátékának, de minden lehetőségüket kihagyták, ráadásul a meccs utolsó percében egy ellentámadás végén Izland megszerezte a győztes gólt.

94. perc: Elmar Bjarnason egy ellentámadás során középre passzolt, Arnor Traustason pedig higgadtan a kapuba lőtt (2-1).

Izland a csoport második helyezettjeként jutott tovább és a nyolcaddöntőben Angliával találkozik hétfőn Nizzában, Ausztria viszont negyedik lett a kvartettben, és kiesett.

Izland – Ausztria 2-1 (1-0)
Párizs, Stade de France, 65 714 néző, v.: Szymon Marciniak (lengyel)
Gól: Bödvarsson (18.), Traustason (94.), illetve Schöpf (60.)
Izland: Halldórsson – Savarsson, Árnason, R. Sigurdsson, Skúlason – Gudmundsson (Ingason, 87.), Gunnarsson, G. Sigurdsson, Bjarnason – Sigthórsson (Traustason, 80.), Bödvarsson (E. Bjarnason, 71.)
Ausztria: Almer – Dragovic, Prödl (Schöpf, 46.), Hinteregger, Fuchs – Ilsanker (Janko, 46.), Baumgartlinger – Klein, Alaba, Arnautovic – Sabitzer (Jantscher, 78.)

Az F csoport végeredménye: 1. Magyarország 5 pont (6-4), 2. Izland 5 (4-3), 3. Portugália 3, 4. Ausztria 1