Dimitrov a világbajnok

Grigor Dimitrov hatalmas csatában, 7:5, 4:6, 6:3 arányban múlta felül David Goffint a londoni ATP-világbajnokság döntőjében.

Fotó: Reuters

A bolgár élete első ATP World Tour Finals tornáját egyből meg is nyerte, ami már önmagában is nagy bravúr, főleg úgy, hogy ez a világelső Rafael Nadalnak még egyszer sem sikerült karrierje során.

A két játékos ugyanabban a csoportban kezdte meg a vb-szereplést, és a kvartett második fordulójában találkoztak. Azon a mérkőzésen meglepően simán nyert a bolgár kiválóság 6:0, 6:2 arányban. Ez a vereség azonban még belefért a belgának, ugyanis Rafael Nadal és Dominic Thiem legyőzésével sikerült elcsípnie a négyes második helyét, ami továbbjutást ért.

Az elődöntőt is hasonlóan kezdte a két finalista, ugyanis elbukták az első szettet az ellenfelükkel szemben, de innen felállva sikerült megfordítaniuk a meccs kimenetelét. Dimitrov egyébként az amerikai Jack Sock ellen nyert, míg Goffin meglepetésre a 19-szeres Grand Slam-győztes, Roger Federert múlta felül a legjobb négy között.

A szerdai találkozó után joggal feltételezhettük azt, hogy Dimitrov újra lemossa riválisát a pályáról, de a világranglista nyolcadik helyezettje már az első gémben jelezte, hogy nem fogja elkövetni ugyanazokat a hibákat és rögtön elvette a bolgár adogatását. A kelet-európai teniszező ezt követően rögtön visszabrékelt, de a következő játékban Goffin ismét adogatóként tudott nyerni.

Ezután a Liége-ben született teniszcsillag magabiztosan őrizte előnyét, de 4:3-nál a bolgár ismét elvette a torna hetedik kiemeltjének a szerváját, így 5:5-ig fej-fej mellett haladtak a felek. Ezután a 26 éves teniszező hozta saját adogatását, viszont a belga nem tudott eléggé koncentrálni a kiélezett helyzetben és Dimitrov végül ötödik játszmalabdáját kihasználva 7:5-re megnyerte az első felvonást.

A második etapban mindkét játékos kiválóan szervált, így 3:3-ig nem is történt különösebb izgalom. Ezt követően viszont Goffin látszólag felszívta magát, és az első brék lehetőségét ki is használta a belga. Ez kellő önbizalmat adott a Federert búcsúztató kiválóságnak, és 6:4-re megnyerve ezt a szettet döntő játszmára mentette a meccset.

A mindent eldöntő felvonásban is – hasonlóan a másodikhoz – remekül szerváltak a sztárok és 3:2-ig egyik fél sem tudott hibázni. Ezt követően viszont Dimitrov tudott higgadtabb maradni és brékelte belga ellenfelét. A torna hatodik kiemeltje továbbra sem hibázott adogatóként és 5:2-nél három meccslabdája is volt, amiket Goffin kivétel nélkül hárítani tudott, így a világbajnoki cím a bolgár kezében volt. A Pete Sampras csoport győztese pedig innen már nem hibázott, és élete első vb-jén rögtön a csúcsig menetelt.

ATP-világbajnokság, döntő:

Grigor Dimitrov (bolgár, 6.)-David Goffin (belga, 7.) 7:5, 4:6, 6:3

Dimitrov feljött a harmadik helyre, Fucsovics 85.

A londoni ATP-világbajnokságon győztes Grigor Dimitrov három helyet javítva feljött a harmadik pozícióba a férfi teniszezők világranglistáján. A legjobb magyar, Fucsovics Márton a 85. helyen zárja az évet.

A bolgár játékos a szezonzáró viadal vasárnapi fináléjában nagy csatában, három szettben győzte le a belga David Goffint, aki ugyancsak javított korábbi helyezésén, s jelenleg a hetedik.

Fucsovics Márton (85.) a top 100 egyedüli magyarja, Balázs Attila pedig a 167. helyen áll.