Djokovics elrontotta Nadal születésnapját

Rafael Nadal és Novak Djokovics. Fotó: FFT

Idén nem jön össze a decima Rafael Nadalnak, aki először kapott ki a Roland Garroson Novak Djokovicstól. A 29. születésnapját ünneplő Nadalnak nem sok öröme maradt az ünneplésre.

A spanyol teniszező tavaly kilencedik alkalommal nyerte meg a Roland Garrost, míg kedvenc csapata a Real Madrid 10. alkalommal nyerte meg a BL-t (BEK-et). A tizedik párizsi győzelemre, azaz a decimára idén esélye lehetett volna Rafael Nadalnak is, ha nem idejekorán fut össze Novak Djokoviccsal. A szerb játékos korábban két Roland Garros döntőben kapott ki Rafától, így természetesen a világelsőt a tavalyi döntő óta fűtötte a visszavágás vágya.

A szerdai negyeddöntőben Novak rögtön egy 4:0-ás sorozattal, azaz dupla brékkel kezdett Nadal ellen, ám a spanyol klasszis összeszedte magát és kiegyenlített, igaz az első játszmát már nem tudta megfordítani. A folytatásban is nagyon jól teniszezett Djokovics, míg Rafa leginkább védekezni kényszerült. A harmadik szettben Djokovics ismét elment 4:0-ra és innen már nem volt visszaút Rafael Nadal számára.

A spanyol teniszező 2005 óta kilenc alkalommal nyerte meg a Roland Garrost, Nadal csak egyetlen egyszer a 2009-es sorozatban hiányozott a fináléból. Abban az évben a későbbi finalista Robin Söderling már a negyedik körben legyőze a címvédőt.

Idén a felső ágon a David Ferrert legyőző Andy Murray lesz Djokovics ellenfele az elődöntőben. A negyeddöntőben a salakspecialista Ferrer az első két szettet nagyon könnyedén bukta el, majd a harmadik játszmában meccslabdát hárítva tért magához és szépített, ám a negyedik szettben a brit teniszező visszavágott.

Djokovics két döntőt veszített el a Roland Garroson, míg Andy Murray legjobb eredménye a 2011-es és a tavalyi elődöntő. A skót játékos mindkét alkalommal Nadaltól kapott ki, sima három játszmában.

Murray és Djokovics 27. alkalommal játszik egymás ellen, ám a Roland Garroson még egyszer sem futottak össze. Kétszer játszottak egymás ellen salakon, mindkétszer a szerb teniszező nyert. 2008-ban Monacóban Djokovics 6:0, 6:4 arányban bizonyult jobbnak, míg három évvel később a római torna elődöntőjében 6:1, 3:6, 7:6(2) volt a végeredmény Novak javára.

Murray utoljára a 2013-as wimbeldoni fináléban tudta legyőzni Djokovicsot, ám azóta (közte az idei Ausztrál Open döntő) zsinórban hétszer kapott ki a szerb játékostól. GS-torna elődöntőjében 2012-ben, Melbourne-ben Djokovics nyert 6:3, 3:6, 6:7(4), 6:1, 7:5 arányban.

Az alsó ágon Jo-Wilfried Tsonga és Stanislas Wawrinka csap össze. 2011-ben a Roland Garroson Wawrinka a legjobb 32 között 4:6, 6:7(3), 7:6(5), 6:2, 6:3 arányban nyert, míg egy évvel később a nyolcaddöntőben Tsonga 6:4, 7:6(6), 3:6, 3:6, 6:4 arányban győzött. Kettejük mérlege: 3-3.

Tsonga évek óta ostromolja a Roland Garrost, ám eddig csak egyszer tudott bejutni a legjobb négy közé. A francia teniszező 2013-ban három játszmában legyőzte Roger Federert, ám az elődöntőben szintén három szettben kapott ki David Ferrertől. Tsonga 2012-ben a negyeddöntőben Djokovicstól kapott ki 1:6, 7:5, 7:5, 6:7(6), 1:6 arányban.

Francia férfi teniszező utoljára 1988-ban játszott döntőt a Roland Garroson, abban az évben Henri Leconte három játszmában kapott ki a harmadik RG-győzelmét arató Mats Wilandertől. Az Open Era egyetlen francia férfi győztese Yannick Noah, aki 1983-ban a svéd Wilandert győzte le.