Doppingoló kutyák

Shares

Először találtak pozitív doppingteszteket a világ legkeményebb kutyaszánversenyének kutyáinál. Maga az ellenőrzés nem újkeletű dolog a különböző állatversenyeken – mondta el az InfoRádiónak Tiszeker Ágnes, a Magyar Antidopping Csoport vezetője.

Az állatok doppingellenőrzése létező dolog, főként kutya-, galamb- és lóversenyeken jellemző – magyarázta a szakértő. Erről a Doppingellenes Szabályzat, a WADA Kódex is rendelkezik, a végrehajtás felügyeletét az adott sportághoz kötődő nemzetközi sportszövetség látja el, így például lovak esetében a Nemzetközi Lovassport Szövetség. Magyarországon a Nemzeti Doppingellenes Szervezet felügyeli, de akkreditált állatorvosok végzik a vizsgálatot.

Nem bevett gyakorlat, hogy minden versenyen ellenőriznek, de nagy nemzetközi versenyeken szokás. Kutyasportban évente csupán néhány mintavétel van. Idén a márciusban, az alaszkai Iditarodon megrendezett – a világ legnehezebbjének tartott – kutyaszánversenyét szemelték ki a doppingtesztre. Az 1973 óta rendezett verseny történetében először mutattak ki több kutyánál is egy morfinhoz hasonló vegyületet – írta az Index.

A szakértő elmondta, hogy akárcsak az embereknél, az állatok esetében is lehet teljesítményfokozó hatása a beadott szernek.

„Az állatok tiltólistája sokkal szigorúbb mint az emberé”

– tette hozzá. Erre nem feltétlenül a verseny tisztasága miatt van szükség, olykor állatjóléti szempontból fontos, hogy egy – akár fájdalomcsillapító – vegyületet ne használjanak. Hiszen sokszor túlhajszolják, esetleg megverik az állatot, és ennek elfedésére használják a különböző gyógyszereket.

(Inforádió)