Dr. Hencsei Pál: Dobó atlétáink a 60-70-es években a világ legjobbjai közé tartoztak

Shares

atl_Zsivótzky Gyula kalapáccsal, 440

A hatvanas-hetvenes években atlétáink közül a legnagyobb sikereket a dobók érték el. 1960 és 1976 között a világversenyeken – olimpiákon, Európa-bajnokságokon és az Universiade versenyein – számos esetben végeztek a legjobbak között: 42 alkalommal álltak a magyar dobók a győzelmi dobogó valamelyik fokán. Ezek az eredmények 16 sportoló nevéhez fűződnek, az alábbiakban ismertetjük a részleteket.

Atlétáink közül kiemelkedik Zsivótzky Gyula kalapácsvető, a Nemzet Sportolója, akit az évszázad magyar atlétájának választottak. Két olimpiai ezüstérem után 1968-ban feljutott a csúcsra, olimpiai bajnokságot nyert. Az Európa-bajnokságokon 1962-ben első, 1966-ban a második helyen végzett. Az Universiadékon kétszer győzött, egyszer második lett. Ötször javított Európa-csúcsot, kétszer ért el világcsúcsot.

Németh Angéla, 440

Németh Angéla gerelyhajításban nyert olimpiát, szintén 1968-ban. Egy évvel később Európa-bajnoki aranyérmet szerzett.

Németh Miklós is olimpiai bajnoki címet szerzett, 1976-ban világcsúccsal győzött gerelyhajításban Montrealban. Előtte már 1970-ben első helyen végzett az Universiadén.

Kulcsár Gergely gerelyhajító 1960 és 1968 között hatszor állt világversenyek dobogóján. Az olimpiákon egy ezüst- és két bronzérmet nyert, az Európa-bajnokságon harmadik lett, az Universiade versenyein egy arany- és egy bronzérmet szerzett.

Antal Márta szintén gerelyhajításban állt 1964-ben az olimpiai dobogó második fokán.

Kontsek Jolán 1961 és 1968 között hat érmet nyert, 1968-ban olimpiai, 1962-ben Európa-bajnoki bronzérmet, az Universiade versenyein pedig egyszer az első, egyszer a második és kétszer a harmadik helyen végzett.  Az érmek közül ötöt diszkoszvetésben, 1963-ban az Universiade bronzérmét súlylökésben szerezte.

Legjobb súlylökőnk, Varjú Vilmos 1964-ben az olimpián bronzérmet nyert, a versenyszám kiemelkedő egyéniségét, a korábbi kétszeres olimpiai bajnok Parry O’Brient szorította le a dobogóról. Az Európa-bajnokságokon kétszer végzett az első helyen. Két alkalommal javította meg az Európa-csúcsot.

Paulányi Magda gerelyhajításban szerzett egy Európa-bajnoki és egy Universiade ezüstérmet.

atl_Lovász Lázár, 440

Lovász Lázár kalapácsvetésben lett bronzérmes az 1968-as olimpián.

Fejér Géza diszkoszvetésben ért el bronzérmet az Európa-bajnokságon.

Az Universiade versenyek további érmesei a következők:

Nagy Zsigmond súlylökő egy arany- és egy bronzérem

Murányi János diszkoszvető egy aranyérem

Bognár Judit súlylökő egy ezüst- és két bronzérem

Tégla Ferenc diszkoszvető egy ezüst- és egy bronzérem

Stugner Judit diszkoszvető egy ezüstérem

Csik József gerelyhajító egy ezüstérem.

A fenti dobogós helyezéseken kívül a háromféle világversenyen további harminc 4-6. pontszerző helyezést értek el dobóatlétáink, ezeket a fenti sportolóinkon kívül további kilenc atlétánk szerezte.

Végül még egy adattal jellemezzük dobóink kiemelkedő szereplését. Az 1968-as mexikóvárosi olimpián a dobószámokban atlétáink 34 pontot szereztek, ezzel biztosan előzték meg az NDK (30), az USA (25) és a Szovjetunió (23) dobóit.

Reméljük, hogy a közelgő riói olimpián Pars Krisztián és Márton Anita jó szereplésével folytatja a nagy elődök sikereit.