Dr. Hencsei Pál: Meddig nyugszik még idegen földben London magyar bajnoka?

Shares
boksz_Csík Tibor kesztyűkkel

Csík Tibor. Fotók: archív

Az 1948-as londoni olimpia az egyetlen, ahol a magyar ökölvívók két aranyat nyertek, Csík Tibor harmatsúlyban és Papp László középsúlyban lett olimpiai bajnok. Csík Tibor rövid sportolói pályafutása után kalandos és viszontagságos életutat járt be és 1976-ban, negyven évvel ezelőtt hunyt el Ausztráliában.

Jászberényben 1927. szeptember 2-án született szegény családban. Nehéz sora volt, hiszen édesapját a betegség ágyhoz kötötte, az édesanyja nevelte a négy gyereket Szabónak tanult, de már fiatalon megismerkedett az ökölvívással. A két Albert-fivér tanította meg neki a sportág alapjait a Jászberényi Lehel SC-ben, majd a Szolnoki MÁV, végül a Magyar Pamut SC versenyzője volt. 18 évesen első komolyabb versenyén legyőzte Miriszlayt, a korábbi bajnokot. 1948-ban az olimpia előtt kiütötte Bogács Lászlót, aki egy évvel korábban Európa-bajnokságot nyert. Így került az olimpiára utazók közé. Érdekesség, hogy Londonba néhány társával nem repülővel, hanem vonattal utazott.

boksz_Csík Tibor, 440, Papp László, Berczelly Tibor, Rajcsányi László, Bondi Miksa, Kárpáti Rudolf, vonatosokAkik vonattal utaztak. Balról: Csík Tibor, Papp László, Berczelly Tibor, Rajcsányi László, Bondi Miksa, Kárpáti Rudolf

Hirdetés

Londonban az olimpián első ellenfelét, a brazil Manuel Francisco Nascimentot a második menetben leléptették ellene, majd a perui Rivera Saenzt pontozással verte, az ausztrál James Carruthers nem állt ki ellene, az elődöntőben a puerto-rico-i Juan Venegast, a döntőben pedig az olasz Giovanni Battista Zuddast győzte le pontozással. Így megnyerte a harmatsúlyú olimpiai bajnokságot.

boksz_Csík Tibor, 440, édesanyjávalHazatérése után édesanyjával

Az olimpiáról hazatérve Csik Tibort szülővárosa, Jászberény nagy ünnepélyességgel fogadta. A város képviselőtestülete díszközgyűlésen ünnepelte a bajnokot és a polgármester előterjesztésére egyhangúan a város díszpolgárává avatta. Az olimpiai bajnoki cím mellett kétszer nyert országos bajnokságot, valamint 1949-ben a budapesti főiskolai világbajnokságon három győztes mérkőzés után aranyérmet vehetett át. 1950-ben visszavonult az aktív sportolástól, Újpesten a Hazai Pamutszövő gyárban kezdett dolgozni, és a Könyves Kálmán gimnázium esti tagozatán tanult.

Az 1956-os forradalom alatt egy újpesti fegyveres csoport tagja volt, emiatt a forradalom bukása után külföldre kényszerült. Előbb Európában élt, majd Ausztráliában, Sydney-ben telepedett le. Nehéz körülmények között, a kikötőben alkalmi munkásként dolgozott, majd munkanélküli segélyből élt. Ez alatt idehaza, Jászberényben megfosztották díszpolgári címétől. 1976. június 22-én Sydney-ben májgyulladásban hunyt el. Az ausztráliai magyar konzulátus elzárkózott az eltemettetésétől. A kinti emigráns magyarok segítségével helyezték örök nyugalomba a sydney-i, rockwoodi temető magyar parcellájában. Sírját azóta is féltő szeretettel gondozzák.

boksz_Csík Tibor sírja, 440, JpressCsík Tibor sírja a rockwoodi temetőben (Fotó: JochaPress.hu)

A rendszerváltás után, a kilencvenes évek elején Jászberényben visszaállították díszpolgári címét. 1991 februárjában, szülővárosában utcát neveztek el róla. 1997-ben, születésének 70. évfordulóján ünnepséggel és kiállítással emlékeztek a város olimpiai bajnokára.

Többször felvetődött, hogy hamvait hazahozatják. A MOB korábban egy adott összeget elkülönített erre a célra, de a pénz eltűnt, másra költötték. 2006-ban a melbourne-i olimpia 50. évfordulóján a MOB küldöttsége meglátogatta a sírját a rockwoodi temetőben, ahol elhelyezte a megemlékezés virágait.