Dr. Hencsei Pál: Olimpiai értékelés – Negatívumok

Shares
MTI Fotó: Kovács Tamás

Az egyik legnagyobb csalódást Gyurta Dániel okozta. MTI Fotó: Kovács Tamás

A magyar csapat riói olimpiai szereplésének statisztikai mutatói az aranyérmek számától eltekintve – a 2008-as pekingi olimpia eredményeit nem számítva – mindegyik esetben rendkívül rossz adatokat szolgáltatnak. Az adatokból az alábbi következtetések vonhatók le.

Az összes érmek száma 1928-tól mindegyik olimpián meghaladta a Rióban szerzett 15-öt. Az éremtáblázaton csak 2000-ben és 2004-ben végeztünk a 12. helynél hátrább. A pontok számát tekintve 1928-tól mindig több pontot értünk el, mint a riói 110 pont. A pontversenyben 1896-tól, az első olimpiától kezdve nem végeztünk még egyszer sem a 16. helyen. A 4-6. helyezéseket tekintve 1908-tól mindegyik olimpián 10-nél több helyezést szereztünk.

csel_140316_Csoknyai László

A paksi Csoknyai László legalább hősiesen küzdött

A száraz statisztikai számadatokon túl nézzük, mely sportágakban vártunk sokkal jobb szereplést. Sportolóink 20 sportágat képviseltek az olimpián. Ezek közül három sportág adott aranyérmest, egy további érmest és négy pontszerző (4-6.) helyezést. 12 sportág versenyzői nem jutottak a legjobb hat közé. Az eddigi olimpiákon mindig az volt a jellemző, hogy sikereinket széles körben, sok sportágban értük el. Ez most sajnos, elmaradt. Számos esetben vártunk aranyérmet, vagy legalább érmet, esetleg döntőbe jutást, de reményeink sorozatban köddé váltak, maradtak a csalódások, a gyenge eredmények.

Büszkék voltunk, hogy a két kézilabda csapatunk kiesése ellenére 160 fős sportolói csapat képviselte hazánkat az olimpián. Úgy tűnt, mintha sportolóink megelégedtek volna a kijutással – a klasszikus mondásnak megfelelően: nem a győzelem, hanem a részvétel fontos – és az olimpián számosan meg sem közelítették itthoni legjobb eredményeiket.

verraszto_david

Verrasztó Dávid már nem először mondott csődöt

A 37 fős úszó válogatott tagjai – az érmesektől eltekintve – szinte mindegyike gyengébb időket úszott, mint amilyennel megszerezte az indulási jogot. Még a középdöntőbe is csak Szilágyi Liliánának és Jakabos Zsuzsának sikerült bejutnia, a többiek olimpiai szereplése egyetlen rajthoz állással gyorsan befejeződött. Az éremre esélyes Gyurta Dániel, Bernek Péter és Verrasztó Dávid is gyengén szerepelt, Cseh László pedig a 200 m-es pillangóúszásban roppant össze, de 100 méteren felállt a padlóról és ezüstérmet szerzett.

Ugyancsak érmeket, esetleg aranyérmeket vártunk cselgáncsozóinktól, birkózóinktól és sportlövőinktől, hiszen mindhárom sportág 8-8 fővel képviseltette magát. Az eredményeket lehet magyarázni a részrehajló bíráskodással, de nyilván elsősorban szakmai okok miatt értünk el csak néhány ötödik helyezést. Kajak-kenuban a Vasbányai-Mike és Molnár-Tótka páros aranyesélyesként utazott Rióba, de csak negyedikként végeztek. Baji Balázs a legrosszabbkor hibázott, Hídvégi Vid gyengébb gyakorlatából is kihagyott elemeket, így nem volt esélyük a döntőbe jutásra. Öttusázóink szinte mindegyike vívásban gyengén szerepelt, utána már nem volt esélyük a várt éremre.

hidvegi vid

Hídvégi Vid önszántából „lebutított” gyakorlatával nem kerülhetett döntőbe

A vízilabdázók esetén nem kellett volna az aranyérem megszerzését célul megfogalmazni, hiszen látható volt, hogy a négy éve szinte minden világversenyt megnyerő szerb férfi válogatott, valamint az amerikai női csapat – az olimpia előtt háromszor is cipóra vertek bennünket – mennyire kiemelkedik a mezőnyből. Úgy semmi esélyünk sincs dobogóra állnunk, ha egyetlen komoly ellenfelünket sem tudjuk legyőzni, az utolsó másodpercekben kapunk döntő gólokat, kapusunk két negyed alatt egy lövést hárít, és góllövő hatékonyságunk meglehetősen gyenge. Az elért negyedik és ötödik helyezés nem szolgál a magyar vízilabda dicsőségére, de a szereplésük pozitív értékelése is visszatetszést szül.

Összefoglalva: olimpiai szereplésünknek voltak dicséretes eredményei, a 8 aranyérem, az élcsoportban maradás, de ne felejtsük el, hogy aranyérmeink háromnegyedét két sportolónknak, Hosszú Katinkának és Kozák Danutának köszönhetjük és sokan leszerepeltek a csapatból. Ha nem történik sportáganként alapos, kritikus szakmai értékelés és nem teszünk meg mindent a hibák kijavítására, a magyar sport tovább fog zuhanni a nemzetközi megmérettetéseken.