Dr. Kovács Antal az idő örökös szorításában él

Shares

Az idő örökös szorításában él dr. Kovács Antal, a magyar cselgáncssport eddigi egyetlen olimpiai bajnoka. Amikor a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) székházában sikerült végre elkapni, felsóhajtott, amint leült a kanapéra. „Már Pakson kellene lennem” – mondta, majd számára természetes módon válaszolt a hozzá intézett kérdésekre.

Fotó: JochaPress.hu

– A MOB elnökségi tagsága hányadik feladata?

– Nem is tudom, össze kell számolnom. A Paksi Erőműben 2012-ben kaptam a kommunikációs igazgatói megbízatásomat, mellette a helyi sportkör ügyvezető elnöke vagyok. 2011óta előadok a Pécsi Egyetem Egészségtudományi Karán, ahol a sportmenedzsment, sportmarketing témák állnak a mondadóm középpontjában. A judó szövetség szakmai alelnökeként is igyekszem helytállni. Félhatkor kelek és ahányszor tudok, ott vagyok a hat órakor kezdődő edzéseken. Amióta a bal csípőprotézisem teljesen beépült, a földharcok mellett a keddi és csütörtöki szőnyegedzéseken ismét nagy lelkesedéssel technikázok állásból, elsősorban 100 kilós reménységünkkel, Cirjenics Miklóssal. Negyednyolcra már otthon vagyok, mert indulunk a családdal: elviszem az iskolába a 12 éves a Lénát, a kilenc éves Ágostont és hatéves Bencét. Félnyolckor már benn vagyok az Erőműben.

A reggeli edzéseken Bor Barnával is összeakaszkodik. Fotó: JochaPress.hu

– Gondolom, az egész napja rendkívül feszített tempójú, mégis „belepréseli” ezeket a reggeli edzéseket.

– Ez számomra nagyon fontos és nem csak a fizikai jólétem miatt. A szellemi koncentráció is jobban megy, ha reggel az edzőteremben kezdek.

– Bár már első fokon visszavonult, ismét a magyar cselgáncsválogatott rendelkezésére állt Bor Barna. Vele mi a helyzet?

– Ez még egy nyitott kérdés. Barnának tudása alapján bőven ott lenne a helye a tokiói csapatban is, de családi és egyéb kérdések miatt ez ügyben még nincs végleges döntés.

– Legújabb megbízatásáról is mondjon néhány szót!

– Szakmai alelnöknek kértek fel a Magyar Judó Szövetségben, amely feladatkörben szeretnénk a sportágunk rendszerét egy kicsit átértékelni, megcsiszolni. Szerencsére nagyon népszerű a judó Magyarországon, hiszen 20 ezer tagot tartunk nyilván. A toborzási rendszerünk igen eredményes. Abban kellene előbbre lépnünk, hogy a rendszerbe bekerülő gyerekek útját a kezdéstől a válogatottságig megújítsuk. Ha pedig valaki eljut a legjobbak közé és világversenyeken is részt vesz, akkor annak a nevelőedzője is legyen a sikerben erkölcsileg és anyagilag egyaránt érdekelt. Az igen fontos, hogy a felfelé vezető úton a versenyzők olyan alapokra tehessenek szert, amelyeket a válogatottban már csak tovább kelljen csiszolgatni.

Tóth Krisztián. Fotó: JochaPress.hu

– Ön hogyan látja a jelenlegi legjobbakat? Kiket tart a közeli években komoly nemzetközi sikerek elérésre is alkalmasnak?

– Egyértelmű, hogy Tóth Krisztián (90 kg) nagyon jó úton halad, ő akár világbajnok is lehetett volna az idén, miként tavaly is legelöl csatázott. Amennyiben rendbe jön a csuklója, úgy a rendkívül robbanékony Cirjenics Miklós (100 kg) is a legjobbak között viaskodhat. A lányoknál legalább négyen is ott lehetnek az élen végzők szűk körében. Az idősebbek közé tartozó, 48 kilóban versenyző Csernoviczki Éva sokadik Eb-éremszerzése egy nagyon nagydolog. Karakas Hédi (57 kg) balszerencsés volt, hogy a vb előtt megsérült, ellenkező esetben ugyanis jó eredményt érhetett volna el. Pupp Réka 52 kilóban szépen menetel és nagyon várom, hogy a 70 kilós Gercsák Szabina egy-egy nagyon szép meccsét mind gyakrabban meg tudja ismételni. Ötödikként említeném a visszatért Mészáros Anettet (78 kg), akinek a képességei ismertek. Úgy gondolom, most már letisztultak az elképzelései, mit is szeretne csinálni és elérni. Ez esetben igen kellemes meglepetéseket is okozhat a következő időszakban.

(jochapress / Jocha Károly)