Dr. Szabó Tünde: A sport élenjár a nemek közötti egyenlőség megteremtésében

Shares

Néhány nappal a nemek közötti egyenlőség megteremtésével foglalkozó Lausanne-i nemzetközi fórum után – a „témánál maradva” – április 30-án a nőknek a sportban betöltött szerepével foglalkozó konferenciát rendeznek Budapesten, ahol dr. Szabó Tünde, az EMMI sportért felelős államtitkára mond köszöntőt.

Fotó: Róth Tamás

A magyar sportirányítás első számú vezetője ezt megelőzően nyilatkozott az SzPress Hírszolgálatnak.

„A nemek közötti egyenlőtlenség hosszú évszázadokkal ezelőtt vert gyökeret, és ez az egykori versengések, majd a mai sportok elődjeire is erősen kihatott. Az újkori olimpiák 1896 óta íródó történetében, hasonlóképpen a sportágak nemzetközi versenyein a nők rendre a férfiaknál jóval később kezdhették megmutatni a rátermettségüket. A hölgyek számára még az ötvenes években sem engedélyezték a 200 méteres pillangóúszást, azzal az indoklással, hogy a szervezetük számára az túlontúl megterhelő lenne.

(Szabó Tünde 1991-ben világbajnoki, egy évvel később olimpiai ezüstérmet nyert a 100 méteres hátúszásban – a szerkesztő.)

„Ehhez képest az utóbbi évtizedben páratlan lendülettel zajlik az egyenlő feltételek megteremtése, a sportban legalábbis látványosan és megállíthatatlanul. Egyre inkább azt látjuk, hogy a nemzetközi versenyeken, így az olimpiai játékokon is mind inkább közelebb kerülünk a teljes egyenlőséghez. Az ötkarikás versenyeken szinte minden sportágban ugyanannyi érmet nyerhetnek a férfiak és a nők, és ahol előre megszabott a mezőny nagysága, ott a létszámok is azonosak. Mindeközben ne feledkezzünk meg arról sem, hogy az élet számos más területén is rendre előkerül ez a kérdés, legyen szó politikáról, gazdaságról, vállalatvezetésről, vagy akár a művészetekről. Mindent egybevetve úgy gondolom, a sport élen jár a nemek közöti egyenlőség megteremtésében” – nyilatkozta dr. Szabó Tünde az SzPress Hírszolgálatnak.

Más a sport és a sportvezetés

„Egyre több nemzetközi sportszervezet alakítja úgy a működési szabályzatát és a szervezeti felépítését, hogy a döntéshozó testületeiben folyamatosan erősödjön a nők jelenléte. Az viszont tény, hogy miközben a sportversenyeken látványos a kiegyenlítődés, addig a sportágakat irányító szervezetekben még nem ennyire kézzelfogható a nemek egyensúlya. Ahogy a politikát, úgy a sportpolitikát is hosszú időn át egyfajta férfi műfajnak tekintették. Elég csak arra utalni, hogy mennyivel később kaptak a nők egyáltalán választójogot. Nyilván az élet maga szolgálhat erre magyarázattal: amikor egy nő befejezi a sportpályafutását, jó eséllyel a családalapítás kerül a középpontba, ez pedig hosszú időre kellőképp megtölti tartalommal az életét. Ha emellett még dolgozik is, az üdvözlendő, ugyanakkor a család és a munka mellé egy választott sportfunkciót is társítani, az már valóban embert próbáló feladat.”

Amikor majd a NOB élén is egy nő áll

„Ahogy a nemzetközi sportszervezetekben, úgy a hazaiakban is idő kell ahhoz, hogy a női szerepvállalást még inkább elfogadják. Büszke vagyok arra, hogy az első nő lehetek, aki a magyar sportirányításban az egyik legmagasabb posztot töltheti be, ugyanakkor tisztában vagyok azzal is, hogy messze még az a nap, amikor például a Nemzetközi Olimpiai Bizottság elnöki székébe első ízben ülhet be egy nő. Egyelőre a világ legfontosabb sportszövetségeinek csúcsvezetői között sem találni túl sok hölgyet. Noha sokan és sokszor elmondták már, hogy a nők konfliktuskezelő képessége, konszenzusteremtő ereje nagyon sokszor fontos szolgálatot tehet olyan kiélezett helyzetekben, amikor a férfiak esetleg már nem lelnék meg a közös hangot. A különféle döntéseknél sem baj, ha azok előkészítésében, lehetséges hatásainak felmérésében a másfajta, finomabb, néha más módon racionálisabb megközelítés is szerepet kap. Tapasztalatból tudom, hogy ez nem mindig könnyű, hiszen bármilyen felelősségteljes és időigényes egy-egy munkakör, a családi életet nem szabad feláldozni az előrejutás érdekében. Elengedhetetlen, hogy egy szerető és persze rugalmas család vegye körül az embert – és nem véletlen, hogy itt nem a háttér szót használtam, mert a család nem szorulhat a háttérbe, vagy legalábbis nem huzamosabb időre. Ha mindez adott, akkor mindenkit arra biztatok, bátran vállaljon feladatot a sportélet irányításában, mert igenis szükség van mindazokra a tulajdonságokra, értékekre, értékrendre, amelyekkel csakis a nők tudnak hozzájárulni egy szervezet munkájának még színvonalasabbá, még hatékonyabbá tételéhez.” – jelentette ki a szó másik értelmében is „hivatalból” dr. Szabó Tünde

Szalay Péter
SzPress Sporthírszolgálat