Dr. Tóth László: Minimum két érem az elvárás nyolc cselgáncsozónktól

Shares
Tóth László elnök

A 18 éve elnök, dr. Tóth László legkevesebb két éremre számít

Immár tizennyolc esztendeje irányítja a Magyar Judo Szövetséget dr. Tóth László elnök, akitől a jochapress.hu a szinte már kartávolságnyira lévő, 2016-os ötkarikás játékokkal kapcsolatosan olimpiacentrikus interjút kért.

 – Melyek voltak az elnökségének szélső értékeit hozó évek? Mikor voltak a legsikeresebbek és melyik esztendőben teljesítettek leginkább várakozás alatt?

Bronzérmesek_Tuncsik József térdenA sportág első olimpiai érmét Tuncsik József 1976-ban szerezte

„A barcelonai hősök alkotta együttesünktől joggal reméltük, hogy még 2000-ben, Sydneyben is hasonlóan sikeresek lesznek. Ők azután jóskán alulteljesítettek az ausztrál metropolisban, ezért utána a jövő érdekében sok mindent át kellett értékelnünk. Meg kellett változtatnunk a válogatási elveinket, miként arra is rá kellett jönnünk, hogy csak kevésbé szabad védenünk azokat a sportolóinkat, akik a korábbi évek csodálatos sikereit hozták. Kétezerig többen is védettséget élveztek, amit azután nem tudtak megszolgálni.”

 – A közismert kudarcot nehéz volt megemészteniük…

Bor Barna Kovács Antallal gyúrBarcelona bajnoka, Kovács Antal(fehérben) Bor Barna felkészülését is segíti

  „A jövő érdekében döntöttünk egy új, fiatalokra épülő válogatott felépítése mellett – a változtatások meg is hozták az eredményt. A legjobb érzéseim egyébként a 2012-es esztendővel kapcsolatosak, hiszen Londonban két érmet és két ötödik helyet is megszereztek versenyzőink. Most éppen egy olyan generációnk van, amelynek tagjai remélhetőleg sikeresek lesznek a riói olimpián, hogy azután többségük a 2017-es, budapesti világbajnokságon emelt fővel búcsúzhasson el a válogatottságtól.”

 – 2012 óta eltelt négy esztendő. Miként gazdálkodtak a londoni sikercsapattal?

csel_Csernoviczki Éva, 440, akcióCsernoviczki Éva(kékben) az egyik legstabilabb válogatott

 „Nekünk az volt a legfontosabb, hogy együtt tartsuk ezt az erős magot. Nyugodtan állunk a mérlegelés elé, hiszen a londoni nyolc versenyzőnk közül hatan most is bizonyították, hogy ott a helyük az ötkarikás játékokon. Ráadásul az egyre növekvő konkurenciaharc ellenére Rióban is nyolc judósunk léphet majd tatamira.”

 – A két új embertől mit vár?

„Nem akármilyen személycserék történtek, hiszen Tóth Krisztián már Vb-ezüstéremig is eljutott, ő az egyik legerősebb versenyzőnk. A másik új emberünk Cirjenics Miklós, aki az utóbbi időszak rangsoroló viadalain alanyi jogon, egyértelműen beverekedte magát az olimpia indulói közé.”

Tóth Krisztián

Tóth Krisztiánnak vb-ezüstérme már van

 – Mi a minimális elvárás, amit ezzel a rendkívül erős, nyolcfős csapattal szemben a szövetség elnöksége támaszt?

„A legkevesebb, amit már jó eredménynek tudunk elfogadni, az két érem. Én személy szerint úgy érzem, ebben az együttesben akár 3-4 érem is benne lehet. Alapból a nyolc emberünk közül hat éremesélyes, őket nem szeretném felsorolni. Már a kiharcolt létszám alapján is a világ első tíz judós országa közé tartozunk.”

– Kilencedik jelöltünk, Gercsák Szabina is sokáig kijutásra állt…

„Sajnos, a Nemzetközi Judó Szövetség (IJF) napokban kiadott hivatalos listáján a neve nem szerepel, s bár megpróbálunk neki szabad kártyát kérni, erre kevés a reményünk. Az IJF ugyanis inkább olyan országokat támogat, ahonnan egyáltalán nincs kijutó versenyző, hogy ezzel is támogassa az adott országban a sportág terjedését és fejlődését.”

 – Június 25-26-án immár harmadszor rendezhetjük meg kiemelt versenyként a Hungária Grand Prix küzdelmeit.

csel_Joó Abigél arc, 440Joó Abigélnek még szüksége van egy komoly erőpróbára

 „Ez az 59 ország több mint 300 versenyzőjét tatamira szólító rendezvény több szempontból is igen jelentős számunkra is. Egyrészt az olimpia előtt az utolsó, valóban komoly erőfelmérési lehetőség, másrészt főpróba is számunkra a 2017-es világbajnokság felé vezető úton. Magyar részről csak azok indulnak, akiknek még szükségük van egy komolyabb tesztelésre. Többek között indul Tóth Krisztián és Joó Abigél is, a legrutinosabbak – Csernoviczki Éva, Karakas Hedvig és Bor Barna – viszont távol maradnak. A GP-t követően sor kerül egy négynapos, nemzetközi edzőtáborozásra is, ahol ugyancsak komoly tapasztalatokat gyűjthetnek majd élversenyzőink.”