Drónmentes övezet lesz a Super Bowl

Shares
Tom Brady, a NE Patriots irányítója

Tom Brady, a NE Patriots irányítója

Az amerikai légügyi hatóság (FAA) megerősítette, hogy drónmentes övezetté nyilvánította az amerikaifutball-liga (NFL) döntőjének, a Super Bowlnak otthont adó Phoenixi Egyetem Stadionját. Hétfő hajnalban a címvédő Seattle Seahawks és a háromszoros bajnok New England Patriots csap össze.

A Seattle Seahawks és a New England Patriots vasárnapi összecsapásának glendale-i helyszíne körül már az év elején 16 kilométeres átmérőjű légtérzárat hirdettek, de az FAA a héten arra is figyelmeztetett, hogy a mérkőzés alatt ott drónt röptető személyeket őrizetbe fogják venni és ki fogják hallgatni.

A stadionra vonatkozó dróntilalmat az FAA már tavaly októberben bejelentette, de a New York Post pénteki közléséből kiderült, hogy az ilyen eszközökre vonatkozó február 1-jei tiltás egy 48 kilométeres átmérőjű körzetben érvényes.

Az Egyesült Államokban a legtöbb olyan nagyobb sportesemény helyszíne körül, amely több mint 30 ezer nézőt vonz, a rendezvény napjára légtérzárat hirdetnek ki. Nem mindenki számára világos azonban, hogy ez az egyre inkább megfizethető árú drónokra is vonatkozik.

Az FAA a nyomatékos figyelmeztetéssel el akarja kerülni, hogy megismétlődjön a 2013-ban a Virginia állambeli Great Bull Runban történt baleset, amelynek során egy tribünre zuhant drón megsebesített öt nézőt. A most megerősített tilalomnak különleges hangsúlyt ad, hogy hétfőre virradóra a Fehér Ház kertjébe becsapódott egy DJI Phantom típusú kvadkopter.

Tíz év után lehet ismét címvédés

Több szempontból is különleges csemegének ígérkezik a tengerentúli amerikaifutball-bajnokság (NFL) vasárnapi – magyar idő szerint hétfő hajnali – fináléja, a világ legnagyobb egynapos sportrendezvényének tartott Super Bowl, melyen a címvédő Seattle Seahawks és a háromszoros bajnok New England Patriots találkozik egymással.

Az idei, szám szerint 49. Super Bowlon azért várható felettébb izgalmas és érdekes mérkőzés, mert a második sikerére hajtó Seattle révén a liga legjobb védelme küzd meg a bajnokság egyik legjobb támadósorával rendelkező New Englanddel. A Seahawks mindössze 254 pontot engedett az alapszakasz 16 mérkőzése során az ellenfeleknek, míg a Patriots a negyedik legtöbb pontot érte el, szám szerint 468-at.

A két gárda kezdő irányítóját (QB) összehasonlítva is jelentős különbség van: a bostoniaké minden idők egyik legjobbja, a veterán Tom Brady, aki klasszikus irányítóként legtöbbször passzol, ha nála van a labda, míg a Seattle-t vezető Russell Wilson mindössze harmadik idényét tölti az NFL-ben és az újgenerációs QB-kat képviseli, azaz futva is rendkívül veszélyes tud lenni, ebben a szezonban például 849 yardot tett meg.

Noha Wilson is kiváló teljesítményt nyújtott az idény során, a két játékos közül a Hazafiakat már a 2001-es, a 2003-as és a 2004-es idényben is bajnoki címre vezető, továbbá rekordot jelentő hatodik Super Bowljára készülő Brady számít jobbnak. Amíg azonban a New England támadásainak központi figurája Brady, addig a Seattle támadása nem Wilsonon áll vagy bukik, ugyanis a legveszélyesebb játékosa a futó Marshawn Lynch, aki azzal szerzett hírnevet az évek folyamán, hogy szinte minden szerelési kísérletet kivéd és a legszorultabb helyzetekből is kimenekül, ezzel további yardokat szerezve csapatának.

A kisebb megfázással küzdő Brady negyedik diadalával történelmet írhat, ugyanis utolérné az irányítók között négyszeres győztesként csúcstartó Joe Montanát (San Francisco 49ers) és Terry Bradshawt (Pittsburgh Steelers). Ugyanez igaz Bill Belichick vezetőedzőre, aki azt a Chuck Nollt fogná be, aki a Pittsburgh Steelers csapatát vezette négyszer bajnoki címre a 70-es években. A Seahawks pedig a kilencedik együttes lehet, amely egymást követő két Super Bowlon diadalmaskodik. Külön érdekesség, hogy ez a bravúr legutóbb éppen a Brady-Belichick páros által fémjelzett Hazafiaknak sikerült tíz évvel ezelőtt.

A fogadóirodák szinte teljesen ugyanolyan esélyt adnak mindkét gárdának, a William Hill például mindkét csapat sikerére 1,91-szeres pénzt fizet. A kiegyensúlyozott erőviszonyokat támasztja alá, hogy mindkét együttes 12 győzelemmel és 4 vereséggel nyerte meg saját főcsoportját az alapszakaszban. Az elmúlt húsz évben mindössze harmadszor fordult elő, hogy mindkét konferenciából az első kiemelt jutott a döntőbe. A Seahawks története harmadik döntőjére készül, 2006-ban kikapott, tavaly pedig nyert a Super Bowlban, míg a Patriots a három diadalon kívül négyszer vereséget szenvedett, ebből kétszer 2008-ban és 2012-ben a Brady-Belichick párossal.

A Super Bowl nem csupán sportesemény, hanem egy óriási show is, nem lesz ez másként most sem: a meccs előtt Idina Menzel színész-énekes adja elő az amerikai himnuszt, a szünetben pedig Katy Perry és a Grammy-díjas Lenny Kravitz popénekes szórakoztatja a közönséget. Egy félperces reklámspot 4,5 millió dollárba került.

A találkozó magyar idő szerint hétfőn 0.30-kor kezdődik az arizonai Glendale-ben, ahol 2008 után másodszor rendezik meg a Super Bowlt.

(MTI)