Egy góllal nyertek a németek és a lengyelek

Thomas Müller és Mario Gomez. Fotó: Kicker.de

A németek gólját Mario Gomez, míg a lengyelekét Jakub Blaszczykowski szerezte a labdarúgó Európa-bajnokság C csoportjában. A Nationalelf győzelmével eldőlt, hogy a magyar labdarúgó-válogatott az utolsó mérkőzés eredményétől függetlenül bejutott a legjobb 16 közé.

A világbajnok németek kezdőcsapatából a legutóbbi mérkőzésükhöz képest hiányzott Julian Draxler és Benedikt Höwedes, helyettük Mario Gomez és Joshua Kimmich került be.

A nyolcadik percben Thomas Müller közeli lövését McGovern bravúrral védte, majd Özil és Götze is kihagyott egy nagy lehetőséget. A 23. percben ismét Müller hibázott ziccerben, majd négy perccel később McGovern megint nagy védéssel segítette az északíreket.

30. perc: Mario Gomez labdájával Thomas Müller kilépett, majd két csel után visszapasszolt Gomeznek, aki 10 méterről a hálóba lőtt (1-0).

A 35. percben Müller kapásból a keresztlécet találta el. A németek fölényét a 78 százalékos labdabirtoklás és a 14 kapura lövési kísérlet is alátámasztja, ám mivel nem tudtak hatékonyan támadni, a szünetben csak egy góllal vezettek.

Az 52. percben Götze előbb ziccerben a kapusba, majd kisvártatva a kapufa mellé lőtt, hét perccel később pedig az üres kapu mellé fejelt. A 82. percben Gomez fejesét ismét nagy bravúrral védte McGovern. A németek nyomasztó fölénye a második félidőben sem csökkent – összesen 26 alkalommal lőttek kapura, és kilencszer el is találták azt -, ám az északír hálóőr, Michael McGovern a mezőny legjobbjának bizonyult, így újabb gól nem született.

A 69. percben csereként pályára lépő Bastian Schweinsteigernek ez volt a 15. Európa-bajnoki mérkőzése, ezzel Philipp Lahmot megelőzve a német örökranglista élére állt.

Németország a csoport első helyéről jutott a nyolcaddöntőbe, és vasárnap Lille-ben az A vagy a B csoport harmadik helyezettjével, vagyis Albániával vagy Szlovákiával találkozik.

C csoport, 3. forduló:

Németország – Észak-Írország 1-0 (1-0)
Párizs, Parc des Princes, 43 ezer néző v.: Clément Turpin (francia)
Gól: Gomez (30.)
Németország: Neuer – Kimmich, J. Boateng (Höwedes, 76.), Hummels, Hector – Khedira (Schweinsteiger, 69.), Kroos – Özil, Müller, Götze (Schürrle, 55.) – Gomez.
Észak-Írország: McGovern – Hughes, McAuley, Cathcart, J. Evans – Ward (Magennis, 70.), C. Evans (McGinn, 84.), S. Davis, Norwood, Dallas – Washington (Lafferty, 59.)

Egygólos győzelemmel nyolcaddöntőben a lengyelek

A találkozó ukrán mezőfölénnyel kezdődött, az első nagy helyzetre a 18. percig kellett várni, ekkor Andrij Jarmolenko ziccerben eltekerte a labdát a kapu mellett. Az ukrán játékos a legutóbbi két, lengyelek elleni mérkőzésen betalált, emellett egy gólpasszt is adott. A folytatásban néhány kisebb lehetőség adódott ugyan a csapatok előtt, ám nagy veszélyben egyik kapu sem forgott.

A szünet után a kilenc perce pályán lévő Blaszczykowski találatával megszerezte a vezetést a lengyel együttes, amelynek ezt követően további helyzetei is adódtak.

54. perc: Jobboldali szöglet után Arkadiusz Milik gurította be a 16-oson belülre a labdát Jakub Blaszczykowskinak, aki a jobb lábáról átvette a labdát a balra, ezzel becsapott egy védőt, majd 11 méterről a hosszú felsőbe csavart (1-0).

Az ukránok nem mondtak le a gólszerzésről, többször is veszélyeztettek, de egyenlíteniük nem sikerült.

A lengyelek – akik Eb-n először jutottak el a kieséses szakaszig – szombaton délután Saint-Étienne-ben az A csoportban másodikként végzett Svájccal mérkőznek a nyolcaddöntőben, míg az ukránok pont nélkül a csoport negyedik helyén fejezték be szereplésüket a kontinensviadalon.

Lengyelország-Ukrajna 1-0 (0-0)
Marseille, Stade Vélodrome, 58 874 néző, v.: Svein Oddvar Moen (norvég)
Gól: Blaszczykowski (54.)
Lengyelország: Fabianski – Cionek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk – Jodlowiec, Krychowiak – Zielinski (Blaszczykowski, 46.), Kapustka (Grosicki, 71.) – Milik (Starzynksi, 93.), Lewandowski.
Ukrajna: Pjatov – Fedeckij, Hacseridi, Kucser, Butko – Jarmolenko, Rotany, Sztyepanenko, Konopljanka – Zincsenko (Kovalenko, 73.) – Zozulja (Tyimoscsuk, 92.)

A C csoport végeredménye: 1. Németország 7 pont (3-0), 2. Lengyelország 7 (2-0), 3. Észak-Írország 3, 4. Ukrajna 0