Elhunyt Viktor Korcsnoj

Fotó: David Llada

Nyolcvanöt éves korában meghalt Viktor Korcsnoj svájci sakknagymester.

A szélütése miatt 2012 decemberében kerekesszékbe kényszerült, leningrádi születésű exsportoló két világbajnoki döntőt vívott, de 1978-ban és 1981-ben is kikapott Anatolij Karpovtól.

Korcsnoj hatszor nyert sakkolimpiát szovjet színekben, majd egy 1976-os amszterdami verseny alkalmával disszidált, és Svájcban telepedett le. Ötször volt Európa-bajnok, 2006-ban pedig szenior világbajnoki címet szerzett.

Minden idők legerősebb nagymesterei között tartják számon. Sakkpályafutása során kilenc világbajnok (Botvinnik, Szmiszlov, Mihail Tal, Tigran Petroszjan, Borisz Szpasszkij, Bobby Fischer, Anatolij Karpov, Garri Kaszparov, Magnus Carlsen ellen győzött legalább egy alkalommal

1956. november és 1983. január között a világranglista első tíz helyezettje közé tartozott, 1965. szeptember és december között az 1. helyen állt, és mintegy 15 éven keresztül foglalta el a 2. helyet (Petroszjan, Fischer, majd Karpov mögött).

Két egymást követő világbajnoksági ciklusban is ő játszhatta a regnáló világbajnokkal a világbajnoki döntőt, mindkétszer Anatolij Karpov ellen.

Az 1978-as sakkvilágbajnokság döntőjét a Fülöp-szigeteken Baguio Cityben rendezték. A korábbi gyakorlattól eltérően visszatértek a háború előtti világbajnoki mérkőzések feltételeihez, azaz a mérkőzés hat győzelemig tartott, függetlenül a játszmák számától. Karpov a 27. játszma után már 5–2-re vezetett, de a következő négy játszmából hármat megnyerve Korcsnoj 5–5-re egyenlített. Rögtön ezután azonban Karpov ismét nyerni tudott, ezzel 6–5 arányú győzelmével (21 döntetlen mellett) megvédte világbajnoki címét.

Az 1981-es sakkvilágbajnoki ciklusban mint az előző világbajnoki döntő vesztese, ismét csak a párosmérkőzéses szakaszba kellett bekapcsolódnia. A negyeddöntőben ezúttal is az exvilágbajnok Tigran Petroszjannal került szembe, akit 5,5–3,5 arányban győzött le, az elődöntőben is megismétlődött az előző világbajnoki ciklus sorsolása, most is Lev Polugajevszkij ellen kellett játszania, aki ellen ezúttal 7,5–6,5 arányban győzött, míg a világbajnokjelöltek döntőjében a nyugatnémet Hübner ellen tudott fordítani és 4,5–3,5 arányú vezetésénél Hübner feladta a mérkőzést.

A világbajnokság döntőjében, amelyet az olaszországi Meranóban játszottak, a húsz évvel fiatalabb Anatolij Karpov ezúttal meggyőzően 6–2 arányban (10 döntetlen mellett) verte az 50 éves Korcsnojt.

Forrás: wikipédia