Erdei Zsolt: Ki kell takarítani a szövetségben!

Shares
Erdei Zsolt_JP

Erdei Zsolt nehéz fába vágja a fejszéjét. Fotók: JochaPress.hu

Erdei Zsolt áprilisban indul a bokszszövetség elnöki székéért. Ennek kapcsán mesélt nekünk arról, milyen kurtán-furcsán egyezett meg a jelenlegi vezetővel, Csötönyi Sándorral, akit a korábbi olimpiai bajnok, most tévés műsorvezető Kovács István számtalanszor szélhámosnak nevezett.

A hátulról támadókról, a profik-amatőrök széthúzásáról, az OKJ-papíros edzőkről és a háttérben évek óta változást akaró csoportról is beszélgettünk a profiként többszörös világbajnok egykori ökölvívóval.

– Nyolc általánossal bíró emberek, akiknek nem érdekük a változás. Így jellemezte Rácz Félix, Kovács Kokó István korábbi menedzsere a Magyar Ökölvívók Szakszövetségében (MÖSZ) ülők egy részét. Egy ilyen szervezet elnöki székéért érdemes pályázni?

– Sokaknak érdeke a változás. Hogy kinek van nyolc általánosa, kinek nincs, azt nem tudom, mert a szövetség mindennapi életére egyelőre nem látok rá. Általánosítani szerintem nem szabad, biztos akad olyan, akinek nincs meg a megfelelő iskolai végzettsége.

– Az egyesületek az egyenlőtlen, nem tiszta szabályok szerinti pénzelosztás miatt zúgolódnak? Mert vannak olyan hírek, melyek arról szólnak, hogy bizonyos klubok alig mutatnak fel eredményt, valamiért mégis nagyobb pénzt szakítanak, mint a kiemelkedően teljesítők.

– Az ellentét egyrészről a szakmai koncepciók közti különbségből ered, másfelől persze a pénzelosztásból is. Van, aki nem érti, hogy ő miért kap kevesebbet, míg a másik többet.

– Érthetetlen, hogy itt nem egy objektív mérce, vagyis például versenyzőszám, eredmények alapján dől el, hogy hová mennyi sportágfejlesztési támogatás jut az Emmitől.

– Elméletileg így kellene működnie…

…de akkor ez most nem így működik?

– Nézze, olyan soha nem lesz, hogy mindenki elégedett legyen. Nyilvánvaló, hogy minden klub annyi támogatást szeretne kapni, hogy ügyes gyerekeket nevelhessen belőle, és jusson normális edzői fizetésre. Viszont hogy tudna a szövetség a világ végén lévő, nyolc gyereket nevelő kicsi egyesületnek is annyi pénzt adni, mint a nagyobb, eredményesebb kluboknak? Le kell ülni, és pontosan meg kell nézni, kinek mennyi juthat. Van összesen 110-120 egyesület, melyek próbálnak hatékonyan működni. Vannak pályázatok, melyekről nekik értesülniük kellene, de ez nem mindig valósul meg. Arra van szükség, hogy az egyesületek és a közvélemény számára is közérthető legyen, hogy az egyik miért ennyit, a másik meg annyit kap.

– Jól tudom, hogy Csötönyi Sándor nem hivatalosan kereste meg önt tavaly decemberben, hogy esetleg ön vehetné át tőle a stafétát?

ökölvívás_Csötönyi Sándor, 440Csötönyi Sándor felvetette a csere gondolatát

– Nem egészen így volt. Nekem Csötönyi Sándor azt mondta, hogy egy tavaly decemberi edzői továbbképzésen ő felvetette ezt egy edzőnél. Egy másik asztalnál ezt meghallotta valaki, nem szeretnék neveket mondani, az továbbadta az információt, mely bekerült a sajtóba. Csötönyi Sándor engem nem keresett meg soha azzal, hogy én legyek a szövetség elnöke. Ifjabb Balzsay Károllyal volt egy közös interjúnk nemrég, és ott felvetődött, hogy mi lenne, ha én jönnék elnöknek. Én ezen kicsit el is csodálkoztam, de aztán úgy gondoltam, ha a szakma oldaláról megvan a megfelelő támogatottságom, akkor akár belevághatok.

Ezután hívatott be Csötönyi úr az irodájába, hogy én ezt tényleg vállalnám-e. Eleinte úgy éreztem, próbál erről lebeszélni, de mondtam neki, hogy komolyan gondolom.

Erre reagálta, hogy akkor a következő közgyűlésen ő lemond a javamra az elnöki székről. De ezt csak tisztújító közgyűlésen teheti meg a szabályok szerint, ez viszont csak 2020-ban lesz. Így csak a rendkívüli közgyűlés jöhet szóba, amihez sok aláírás kell. Ezeket összegyűjtöttük, és így már sikerült a tisztújításról szóló napirendi pontot is belevenni a közgyűlési pontok közé.

(A teljes cikk az mno.hu-n olvasható)