EYOF: a magyar csapat fogadása Budapesten

Shares

EYOF_TEAMKulcsár Krisztián, a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke és Fábián László megbízott főtitkár szerint is fantasztikus eredményeket értek el a magyar fiatalok a Győrben szombaton véget ért 14. nyári Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF), ahol az éremtáblázaton 50 ország között a harmadik helyen zártak.

A MOB első embere a fiatal sportolók vasárnap délelőtti, budapesti fogadásán hangsúlyozta, hogy Magyarországon a július a sportról szólt, és a hazai események közül az EYOF-ot nevezte a legkiemelkedőbbnek, hiszen szavaival élve az ifjúsági fesztivál méreteiben a téli olimpiát is meghaladta.

Kulcsár Krisztián szerint Magyarország első olimpiai rendezvényén egyáltalán nem volt mindegy a szereplés, s emlékeztetett arra, hogy Győrben a 152 fős magyar csapat 13 arany-, 14 ezüst- és 14 bronzérmet gyűjtött – ezzel a MOB tájékoztatása szerint a magyarok az oroszok (30, 19, 12) és az olaszok (14, 11, 13) mögött a harmadik helyen zártak az éremtáblázaton, s minden idők legjobb EYOF-szereplését érték el.

„Nem a jövő, hanem a jelen versenyzői vagytok, sokatok előtt ott áll még az ifjúsági olimpia Buenos Airesben, és azt kívánom, hogy vegyetek részt majd a nyári olimpiai játékokon Tokióban is” – mondta a versenyzőknek a MOB elnöke, majd kijelentette: az a rendezés, amit az EYOF szervezőbizottsága és Győr produkált, kivételesen magas színvonalú volt.

„Amikor Magyarországnak olyan álmai vannak, hogy egyszer Budapest olimpiát rendezzen, jó látni azt, mire vagyunk képesek” – folytatta a sportvezető, aki zárásként gratulált a sportolóknak, valamint az őket felkészítő szakembereknek, az egyesületeknek, a szövetségeknek és a fiatalok szüleinek is.

Fabian_Kulcsar

Fábián László, a magyarok csapatvezetője azt mondta, büszke arra, hogy egy ilyen fantasztikus csapat mellett dolgozhatott. Hozzátette: a versenyzők közül mindenki maximálisan felkészült arra, hogy a legjobbját érje el, és mindenki megtette azt, amit elvártak tőle.

„Még ha nem is mindenkinek sikerült elérnie a legjobbját, de az akarat és a küzdelem mindenkiben ott volt erre” – állapította meg a megbízott főtitkár, aki szerint az elmúlt tíz évben elindult utánpótlás programok, valamint a látványsportágakba jutott többletforrások is hozzájárultak ahhoz, hogy „ma nagyon erős utánpótlásunk van”.
„Már a csapatba bekerülni sem volt egyszerű, mert sok hasonló képességű versenyző várt erre” – emlékeztetett Fábián László, aki elsőként az úszók és a kajak-kenusok fantasztikus eredményét emelte ki, de szót ejtett az atlétikában, tornában és a csapatjátékokban elért sikerekről is. Végül megköszönte a szakembereknek az együttműködést, majd a sportolókhoz fordulva „egy kalappal” kívánt azoknak, akikre még a nyáron versenyek várnak.

Nagy_Reka_BP

Ezután név szerint köszöntötték a magyar csapat valamennyi érmes versenyzőjét, majd a közülük legeredményesebbet, az úszásban két arany-, két ezüst- és két bronzérmet szerző Nagy Rékát szólították a színpadra.

„Fantasztikus volt a hangulat és az egész magyar csapat. Ez nagyot dobott a versenyzőkön, és az is sokat segített, hogy hallottam a szurkolást” – fogalmazott Nagy Réka, aki kiemelte, minden támogatást megkaptak ahhoz, ami a jó szerepléshez kellett.

A MOB közlése alapján a magyar versenyzők tíz sportág közül hatban (atlétika, cselgáncs, kajak-kenu, kézilabda, kosárlabda és úszás) szereztek érmet.

A magyar csapat érmei sportáganként a győri EYOF-on:
atlétika: 1 arany, 2 ezüst, 1 bronz (4 érem)
cselgáncs: 3 arany, 2 ezüst, 5 bronz (10 érem)
kajak-kenu: 4 arany, 4 ezüst, 2 bronz (10 érem)
kézilabda: 1 arany (1 érem)
kosárlabda: 1 ezüst (1 érem)
úszás: 4 arany, 5 ezüst, 6 bronz (15 érem)

Az EYOF-on tíz sportágban, 130 versenyszámban vetélkedtek a 14 és 18 év közötti fiatalok. A győri eseményre ötven országból 2500 sportoló és 1100 kísérő érkezett.

Hét magyar érem a zárónapon

Aranyérmet nyert a lány kézilabdacsapat, amely a fináléban 30-23-ra múlta felül a román gárdát. Az együttes tagjai Afentáler Sára, Albek Anna, Arany Rebeka, Gerháth Kincső, Kácsor Gréta, Kuczora Csenge, Magera Noémi, Mihály Petra, Pál Tamara, Schatzl Natalie, Simon Armilla, Szabó Dóra, Szilovics Fanni, Vámos Petra és Varga Emese. Rajtuk kívül elsőséget ünnepelhetett K-1 200 méteren Keresztes Kristóf, illetve Rendessy Eszter.

A lány kosarasok is döntőben voltak érdekeltek, a spanyolok elleni 73-57-es vereséggel ezüstérmet szereztek. A keretet Angyal Barbara, Boros Júlia, Budácsik Dorottya, Dombai Réka, Madár Eszter, Mányoki Réka, Szirony Dorina, Tóth Franka, Varga Alíz, Vári Zitta, Vincze Nikolett és Wentzel Nóra alkotta. Második lett Horváth Bence kenus is 200 méteren.

Bronzot nyert a cselgáncsozók csapatversenyében a Feczkó Csanád, Vida András, Szeredás Botond, Nerpel Gergely, Tóth Benedek, Sipőcz Richárd alkotta csapat, illetve kenu egyes 200 méteren Molnár Csenge.

A hazai csapat 41 éremmel – 13 arannyal, illetve 14-14 ezüsttel és bronzzal – története legeredményesebb szereplését produkálta.

A fiú kézilabdások a hetedik helyet szerezték meg az izlandi együttes felett aratott 29-24-es győzelemmel, a fiú röplabdázók pedig három szettben kikaptak a lengyelektől, így nyolcadikként zártak. A fiú kosarasok kikaptak 64-52-re az észtektől, ezzel hatodikak lettek.

(MTI)