FA Kupa: a Tottenham Hotspur 26 év után lehet ismét finalista

Az 1991-ben FA Kupagyőztes Tottenham Hotspur

Az angol FA Kupában hétfő este rendezték a Chelsea – Manchester United rangadót, a hazaiak Ngolo Kanté egyetlen találatával győztek és bejutottak a legjobb négy közé.

A két csapat trénere Antonio Conte és Jose Mourinho először október 23-án meccselt egymás ellen, akkor a Premier League-mérkőzésen a Chelsea 4-0-ra kiütötte a MU-t.

Hétfő este tehát vendégként másodszor látogatott a Stamford Bridge-re Jose Mourinho, azaza a „Special One”.

A 12. percben Henrikh Mkhitaryan 21 méterről leadott bal lábas lövése ment kapu mellé, négy perccel később Eden Hazard villámgyorsan tört be az MU 16-osán belülre, jobb szélről leadott lövését végül De Gea tolta szögletre. A 16. percben újabb bravúrt mutatott be a vendégek spanyol kapusa, De Gea ezúttal egy kézzel tolta oldalra a jobb alsó sarokba tartó labdát.

Az egyenlő erők küzdelmét a 35. percben váratlanul Ander Herrera bontotta meg, a spanyol játékos negyedórán belül összeszedett két sárgalapjával sőlyos hátrányba hozta a Manchester Unitedet.

Mourinho gyorsan lehozta Mkhitaryant, helyére Maroune Fellainit állította be, mérséklendő a károkat.

Az 51. percben Willian tette le a labdát Ngolo Kanténak, aki 24 méterről egy óriási erejű bombalövéssel vette be De Gea kapuját, a labda egy pattanás után a jobb alsó sarokban kötött ki (1-0).

Az 59. percben az ifjú titán Marcus Rashford tört kapura, végül Thibaut Courtois lábbal hárított. A 60. percben egy hazai szöglet után Diego Coste fejelt kapu mellé, két perccel később Willian tekert a bal felső sarok fölé.

A 73. percben Willian újabb lövését De Gea hárította, végül a 91. percben Fabregas középre lőtt labdáját öklözte ki honfitársa.

Április 23., 16:00, Arsenal – Manchester City

A Premier League jelenlegi első öt csapata közül került ki az FA Kupa legjobb négy mezőnye. Az elődöntőben a Chelsea a Tottenham Hotspur, míg az Arsenal a Manchester City ellen játszik a Wembley-stadionban.

Az Ágyúsok rekordot jelentő 29. alkalommal jutottak be a legjobb négy közé, a bajnokságban az Arsenal április 2-án az Emirates-stadionban fogadj a Manchester City-t, majd három héttel később kerül sor az FA Kupa elődöntőjére. Arsene Wenger csapata legutóbb 2014-ben és 2015-ben is megnyerte a trófeát, míg a Manchester City 2011-es sikere után a 2013-as fináléban 1-0-ra kikapott a Wigan Athletictől.

Tíz évvel ezelőtt a negyeddöntőben 3-3-as döntetlent játszott egymás ellen a Tottenham Hotspur és a Chelsea. Az első találkozón a Tottenham idegenben vezetett háromszor is, ám kétszer Frank Lampard, végül Salomon Kalou egyenlített ki. Érdekesség, hogy a megismételt mérkőzésen a White Hart Lane-en nyert 2-1-re a Chelsea.

Öt évvel ezelőtt az FA Kupa elődöntőjében csapott össze a Tottenham Hotspur és a Chelsea, 2012. április 15-én a Chelsea 5-1-re nyert a Spurs ellen.

A Chelsea végül 2007-ben és 2012-ben is megnyerte a sorozatot.

A Tottenham Hotspur 10. alkalommal juthat be az FA Kupa fináléjába. A Hotspur 1901 és 1991 között nyolcszor nyert és csak egyetlen döntőt veszített el. Az 1987-es fináléban a Coventry City nyert 3-2-re.

Négy évvel később a Nottingham Forest ellen hátrányból fordítva, a hosszabbításban nyert a Tottenham Hotspur. A Nottingham vezető találatát a csapatkapitány Stuart Pierce szerezte a 16. percben, majd Paul Stewart egyenlített ki az 55. percben.

A hosszabbításban gyorsan eldőlt a találkozó sorsa, ugyanis a 94. percben a spanyol Nayim szöglete után Paul Stewart fejelte tovább a labdát, majd Des Walker a Forest belső védője tökéletesen fejelt a jobb felső sarokba. Bődületes nagy öngól volt. Az 59-szeres válogatott Walker a Nottingham Forest és később a Sheffield Wednesday színeiben összesen 641 mérkőzésen lépett pályára, egyetlen alkalommal 1992. január elsején a Luton ellen szerzett gólt, de erre az FA Kupa döntőjében vétett öngóljára valószínűleg élete végéig keserűen fog emlékezni.

Gary Lineker és Paul Gascoigne csapata így nyert utoljára FA Kupát, a kispadon akkor Terry Venables ült.

Az 1981-es finálé újrajátszott mérkőzésén az argentin Ricky Villa két gólt szerzett

Az 1981-es finálé újrajátszott mérkőzésén az argentin világbajnok Ricky Villa két gólt szerzett. Háttal Glenn Hoddle (10-es)

A mostani sorsolás alapján az idei döntőben összejöhet egy Tottenham Hotspur – Manchester City mérkőzés. A két gárda 1981-ben találkozott egymással az FA Kupa 100. döntője.

Május 9-én a mérkőzés 1–1-es döntetlennel végződött; Tommy Hutchison szerezte a mérkőzés első gólját a City-nek, majd 11 perccel a lefújás előtt öngólt vétett, amivel kiegyenlítette az állást.

Öt nappal később az újrajátszást a Tottenham nyerte 3–2-re; az argentin Ricky Villa (2 gól) és Garth Crooks góljaival. A City góljait Steve MacKenzie és Kevin Reeves szerezte.