Fábiánné Rozsnyói Katalin: Mindenképpen új utakat kell keresnünk!

Shares
Kammerer Zoltán - Fotó: Vékássy Bálint (IFC)

Kammerer Zoltán – Fotó: Vékássy Bálint (IFC)

A hatalmas magyar sikerekkel zárult duisburgi kajak-kenu világbajnokságot követően érthetően nem a címoldalakon szerepel a Londonban olimpiai ezüstérmet szerzett Kammerer Zoltán, Tóth Dávid, Kulifai Tamás, Paumann Dániel kvartett. Elvégre a várt dobogós helyezés elmaradt, a négyesnek be kellett érnie a szoros negyedik hellyel. Vajon mi történhetett a tavalyi év egyik, kellemes  meglepetésének szerzőivel? Erre kértem választ a legeredményesebb magyar kajakos edzőtől, Fábiánné Rozsnyói Katalintól.

– Ami a legfontosabb: nyugodt a lelkiismeretem, mert az adott helyzetben mindent elkövettünk a sikerért – hangsúlyozta a beszélgetés legelején Fábiánné. – Most ez ennyire volt elég és nem feltétlenül azért, mert bármi, lényeges hibát elkövettünk volna, vagy az ellenfelek akkorát javultak volna, amit a mieink már nem tudtak volna kiegyenlíteni. Nagy verseny volt, a csehekre és az ausztrálokra jómagam is számítottam az előzetes latolgatások idején, de az oroszok teljes meglepetésünkre ugrottak az élre. Ráadásul nem is csak centiméterekkel nyertek, amiben része lehetett annak is, hogy a hetes-nyolcas pálya valamivel szélmentesebb volt, mint a többi. Én azonban nem ilyen, mindig változó körülményekben keresem a vártnál legalább egy hellyel szerényebb pozíciónk okait.

– Azért bizonyára vannak olyan tények, amelyekre felfigyelt, és amelyek befolyásolhatják is a következő időszak felkészülését?

– Az utolsó hetekben Szolnokon készült ausztrálokról már mondtam, hogy a vezérük egy kicsit mackósabbnak tűnt, mint Londonban – ezt most is így láttam. Őket majdnem sikerült megverni. A csehek egyértelműen jobbak voltak, az oroszok pedig mindenkit leiskoláztak. Ami elég egyértelműen kiderült: a riválisok nagyobb izomkötegekkel rendelkező embereket tudtak hajóikba beültetni. Ez a mieinkről nem mondható el, hiszen közöttük egyetlen, igazi izomkolosszus sincsen.

– Ha így van, akkor mi következhet? Fiait izomgyárakba küldi, hogy rájuk pakoljanak néhány kiló pluszt?

– Mindenképpen új utakat kell keresnünk, ha előbbre akarunk lépni! A fizikai erősítés csak egy részfeladat lehet, de nagyon észnél kell lenni ezzel is, hiszen könnyen a gyorsaság rovására mehet. Komoly vizsgálatoknak kell megelőzni egy esetleges kúrát, hogy kinek mennyit bír el a szervezete, mi lehet az optimális versenysúlyuk, amelyre érdemes lehet felerősödniük. Azt is szeretném, ha a jelenlegi, hétfős csoportomat legalább két versenyzővel felfrissíthetnénk, mert úgy érzem, a rivalizálás fokozódása mindenkinek jót tenne.

– Mit gondol, mit szól majd ehhez a tervhez a Vasas SC sportköri elnöke, hiszen minden ilyen lépésnek – többek között – komoly anyagi vonzata is van?

– Markovits Lászlóról csak jót mondhatok! Ő szememben az a sportvezető, aki megbecsüli az elért eredményeket, de aki azt is el tudja fogadni, hogy olykor minden jó szándék ellenére sem igazolja vissza az élet az elvégzett munkát. Ő volt az első sportvezető, aki a négyesek döntője után felhívott és megnyugtatott: továbbra is élvezem a bizalmát és minden, lehetséges támogatást a jövőben is megad a munkánkhoz.

 

Fotó: Vékássy Bálint