Federer 20. Grand Slam-győzelme!

Roger Federer megvédte címét és 20. Grand Slam-trófeáját gyűjtötte be, miután az ausztrál nyílt teniszbajnokság férfi egyesének vasárnapi döntőjében 6:2, 6:7(5), 6:3, 3:6, 6:1-re legyőzte a horvát Marin Cilicet.

Fotó: Ben Solomon/Tennis Australia

A finálé résztvevői előzőleg kilencszer találkoztak, a medjugorjei óriás mindössze egyszer tudott nyerni, a 2014-es US Open elődöntőjében, ahol később begyűjtötte eddigi egyetlen Grand Slam-trófeáját. A nyolcszor győztes Federer tavaly a wimbledoni döntőben mindössze nyolc gémet vesztett Cilic ellen, majd a szezonzáró londoni ATP-világbajnokság csoportkörében szetthátrányból fordított horvát riválisa ellen. A 36 esztendős szupersztár 95 tornagyőzelemnél tartott, míg a hét évvel fiatalabb Cilic 17 serleget gyűjtött.

A 37 fokos hőség miatt bezárt tető alatt kezdődött meg a finálé, melyben a címvédő rögtön elvette ellenfele adogatását, majd tíz perc elteltével már dupla brékelőnyben volt (4:0). Ezt magabiztosan tartotta, és 24 perc után megnyerte a szettet (6:2). A 30. GS-döntőjét vívó Federer mellett szólt, hogy korábban csak három finálét vesztett el játszmaelőnyről.

A folytatásban a svájci bréklabdát hárított, majd az adogatásait nehezebben hozó ellenfele is, 4:4-nél Cilic második szervából ütött ásszal kerülte el a bréket. A horvát játékos 5:4-nél szettlabdához jutott, de fogadóként egy második szervát a hálóba ütött. A játszmát lezáró rövidítésben a címvédő már 11 ásznál tartott, ennek ellenére Cilic jutott újabb szettlabdákhoz, 1 óra 27 perc elteltével a harmadikat már értékesítette, és kiegyenlített.

Az Australian Openen első szettjét elvesztő Federer nem ingott meg, sőt, 3:2-nél elvette a néhány pillanatra elbizonytalanodó horvát szerváját, és hamarosan 5:2-re elhúzott. Cilic még szépített, de a volt világelső egy semmire hozott adogatójátékkal „behúzta” a harmadik szettet, így 1 óra 55 percnél már csak egy játszmára volt a diadaltól.

A negyedik felvonásban a belelendülő bázeli sztár rögtön brékelt, emellett az adogatása továbbra is érinthetetlennek bizonyult egészen 3:2-ig, amikor a mindent egy lapra feltéve tüzelő Cilic visszavette az elvesztett szerváját. A horvát nem lassított, ő került előnybe, és 1:3-ról sorozatban öt gémet nyerve ismét kiegyenlített. Ebben a szettben a visszaeső Federer mindössze 36 százalékban ütötte be az első szerváját.

Az utolsó szett elején a svájci kínkeservesen hárított két bréklabdát, majd váratlanul 3:0-ra, sőt 4:1-re meglépett. Cilic megroppanni látszott a tét alatt, elvesztette ismét az adogatását, és 5:1-nél a címvédő már magabiztosan kiszerválta a meccset, amely 3 óra 3 percig tartott. Federer a tavalyi fináléban is ötszettes csatában gyűrte le a jelenleg világelső Rafael Nadalt.

A 96. tornagyőzelmét megszerző Federer 2004, 2006, 2007, 2010 és 2017 után hatodszor nyert Melbourne-ben, utolérve az eddig egyedül csúcstartó Novak Djokovicot. Egyben begyűjtötte pályafutása 20. Grand Slam-trófeáját, tovább javítva saját rekordját a férfi mezőnyben.