Fucsovics közel állt Cilic legyőzéséhez

Fucsovics Márton háromjátszmás, több mint háromórás mérkőzésen, nagy küzdelemben maradt alul a világranglistán negyedik helyezett Marin Ciliccel szemben az 1,8 millió euró összdíjazású keménypályás bázeli férfi tenisztorna pénteki negyeddöntőjében.

Az első szettben kiegyenlített küzdelem folyt a pályán, mindkét fél hozta adogatójátékait, egyik teniszezőnek sem volt bréklabdája. Fucsovics Márton – a rangsor 100. helyezettje – többször is vezetett harminc-semmire, de a Bázelben címvédő horvát ellenfele mindannyiszor fordítani tudott. A rövidítésre 49 perc elteltével került sor, s abban a másodikként kiemelt Cilic előbb 4-1-re, majd 6-3-ra elhúzott, végül pedig az első szettlabdáját értékesítette. A nyitójátszma 57 percig tartott.

A második elején fordult elő először, hogy az egyik játékos bréklabdához jutott, ez Cilic volt, aki élt is a lehetőséggel. A saját adogatását viszont nem tudta hozni, mert ekkor meg Fucsovics teniszezett bravúrosan. Újabb brék következett, majd a horvát hozta saját szerváját, ezzel 3:1-re elhúzott. A magyar játékos viszont továbbra is szívósan küzdött, és három sikeres gémmel fordított. Azután 6:5-ig minkét fél eredményesen szervált, végül Fucsovics újra elvette ellenfele adogatójátékát, ezzel 58 perc alatt övé lett a második szakasz.

Lendülete a következő gémig tartott ki, majd 1:0 után négyet elveszített. Ebben a szakaszban több volt játékában a bizonytalanság, fáradtnak is tűnt, de mint kiderült, maradt még tartaléka. 1:4-ről feljött 3:4-re, majd egy újabb brékkel 5:5-nél egyenlített, azután a saját adogatójátékát is megnyerte. A hátrányba került Cilic viszont egyenlíteni tudott, a rövidítésben pedig nagyon koncentráltan teniszezett, és 6-1-re elhúzott. A svájci közönség által támogatott Fucsovics azonban tovább küzdött – s miután váratlanul egy pillangó kezdett el röpdösni körülötte, s emiatt kétszer is állt a játék pár másodpercig -, újra erőre kapott, és 4-6-ig felzárkózott. Végül Cilic a negyedik mérkőzéslabdáját már értékesítette. Az utolsó szett 1 óra 10 percig, a mérkőzés pedig 3 óra 5 percig tartott.

Fucsovics a nagyszerű mérkőzésen „eltüntette” a 96 helynyi ranglistakülönbséget, s nagyon közel állt a hatalmas bravúrhoz, a US Open 2014-es bajnokának legyőzéséhez.
A két játékos először csapott össze egymással.

A nyíregyházi teniszező a közösségi oldalán péntek este elmondta: elsősorban fáradtságot érez a hosszú meccs után.

„Meg persze büszkeséget, hogy életem első top tízes – ami egyből top ötös volt – ellenfelemmel szemben ilyen meccset játszottam, ilyen teniszt tudtam bemutatni”

– tette hozzá.

Fucsovics elárulta, van benne némi hiányérzet, hiszen volt olyan szituáció, amikor csak két pont választotta el a győzelemtől, az elődöntőtől.

Mint kifejtette, sok erőt adott neki, hogy a második szettől kezdve gyakorlatilag telt ház volt, a közönség pedig neki szurkolt. Ezért sem adta fel, amikor a második szettben kétszer, majd a harmadikban kettős brékhátrányba került.

Az edzője, Sávolt Attila azért dicsérte meg leginkább, hogy a második és a harmadik felvonásban kétszer-kétszer elvette a kétszáz kilométeres óránkénti sebesség felett szerváló Cilic adogatását.

„Ő azt mondta, látta a horvát arcán a pánikot, hogy esetleg kikaphat. Nem ismernek még annyira a topjátékosok, de tudják rólam, egy-egy nagy skalpra azért képes vagyok. Azt hiszem, mindenemet ott hagytam a pályán, a közönség űzött-hajtott, a végén pedig felállva megtapsoltak. Sosem volt még ilyenben részem”

– vallotta be Fucsovics, aki az emlékezetes találkozó után majdnem elsírta magát.

Nyilatkozatában arról is beszélt, nagyon sok erőt ad a folytatáshoz ez a verseny és ez a meccs, amely után többek között a biztonsági őrök, a riválisai, és Cilic edzője, Jonas Björkman is gratulált neki.

„Nagyon örülök, hogy ennyire beérett a munka, amit Sávolt Attilával végeztem. Remek párost alkotunk, sokat köszönhetek neki. Amikor korholni kell, akkor korhol, ha dicsérni, akkor dicsér. Bár most kikaptam, talán nem kapok a fejemre…”

– tréfálkozott a magyar játékos.

Fucsovics végül elmondta: elképzelhető, hogy idén már nem versenyez, a világranglistán elfoglalt helyezése nem nagyon fog változni, így ott lesz az ausztrál nyílt bajnokság főtábláján januárban.

ATP 500, Bázel, negyeddöntő:

Roger Federer (svájci, 1.)-Adrian Mannarino (francia, 7.) 4:6, 6:1, 6:3
David Goffin (belga, 3.)-Jack Sock (amerikai, 5.)
Juan Martin Del Potro (argentin, 4.)-Roberto Bautista Agut (spanyol, 6.) 6:2, 2:6, 6:4
Marin Cilic (horvát, 2.)-Fucsovics Márton 7:6(3), 5:7, 7:6(4)