Futni nem tudó, „robotzsaru” gyerekek a magyar labdarúgásban

Shares

szalai_laszlo_sport1tvhu_0Harmadik konferenciáját tartotta az Utánpótlássport.hu a Testnevelési Főiskolán, ahol az előadók között az MLSZ edzőképzésének vezetője, Szalai László is szót kapott. A szakember elmondta, hogy milyen problémákat tapasztalt a magyar edzőknél és milyen változtatásokra lehet szükség a honi labdarúgás jobbá tételéhez.

Az edzőképzést 2013 elejétől vezető Szalai László először arról fejtette ki véleményét: nem feltétlenül ért azzal egyet, hogy külföldi trénert kell hozni a felnőtt válogatott élére. „Nem biztos, hogy mindenkit le kell fejezni” – kezdte. „Ennyi erővel én is külföldi burkolókat és más szakembereket szeretnék az országba, hogy nyugati színvonalon élhessek, utazhassak stb..”

Ezután tért rá az utánpótlás helyzetére. „Az MFA-nál is tapasztaltam, hogy futni nem tudó, robotzsaru gyerekek érkeztek hozzánk. Ennek megtanítása nem a klubok, hanem az iskolai testnevelés feladata lenne szerintem. A testnevelők tanároknak kellene előkészíteni a játékosokat.”

Persze azért bőven talált problémát a kluboknál is. „Túlzott eredménykényszer van. Minden edző nyomás alatt dolgozik az utánpótlásban, az eredmények alapján ítélik meg őket, főleg a tulajdonosok, ami nem a legjobb helyzet. Emiatt a sérült játékosok visszatérését is siettetik, nincs idő a rehabilitációra, így pedig könnyen rásérülnek. Ezen kívül hatalmas problémát jelentenek a nem megfelelően használt edzéselméleti módszerek. A szakemberi képzésből valamiért kikerült az edzéselmélet és az élettan, eddig kis tulzással karosszérialakatosból és hentesből is lehetett edző, ami óriási baj. Nem tudom ennek az okát, de ezen most változtatunk. A kollégák emiatt nincsenek tisztában vele, hogy milyen módszerrel, mely területeket tudják fejleszteni.”

Szalai szerint emiatt az edzők olyan dolgokat várnak el a gyerekektől, melyeket valójában meg sem tanítottak nekik. „Látjuk, hogy baj van. Követelményeket kell támasztanunk és olyan edzőket képeznünk, akik oktatni, tanítani is tudnak. Azt is meg kell érteni, hogy a képzés nem ér véget 18 éves korban, hanem a felnőtt mezőnyben is folytatódik.

A tréner végül hozzátette: biztos benne, hogy vannak olyan játékosok a magyar utánpótlásban, akik megfelelő képzés mellett már a közeljövőben szép eredményeket hozhatnak a hazai labdarúgásnak.

Forrás: Totalsport.hu