Futóalbum: hibás bélyeg Iharos Sándorról

Shares

 

Érdekes témát járt körül a Futóalbum nevű Facebook-oldal: Iharos Sándort, a 20. század világklasszis magyar atlétáját – aki 1955-ben egyéniben és váltóban hét világcsúcsot futott – a közhiedelemmel ellentétben nem választották meg a világ legjobb sportolójának abban az esztendőben.

Elől Iharos Sándor, mögötte Rózsavölgyi István

„Ezt később már annyira tényként fogadta el mindenki, hogy a Magyar Posta 2005-ben, az ötvenedik évfordulóra emlékbélyeget adott ki ezzel a szöveggel: »Iharos Sándor: a világ legjobb sportolója 1955-ben«” – olvasható a Futóalbumon.

„Egy kis bibi azonban van: ez sajnos nem igaz. Iharos ugyanis a Helms Alapítvány díját kapta meg 1955-ben, ott azonban nem a világ, hanem csak a kontinensek legjobbjait díjazták. Tegyük hozzá: ha lett volna világszavazás, valószínűleg ott is az élen végez. De nem volt.”

Iharossal jól átverték a Magyar Postát (is)

Mint már a Futóalbumban megírtam, Iharos Sándornak elképesztő éve volt az 1955-ös, egyéniben és váltóban hét világcsúcsot futott. Idehaza elterjedt, hogy abban az évben a világ legjobb sportolójának választották, s azóta is egyedülálló ebben a tekintetben. Ezt később már annyira tényként fogadta el mindenki*, hogy a Magyar Posta 2005-ben, az ötvenedik évfordulóra emlékbélyeget adott ki ezzel a szöveggel: „Iharos Sándor: a világ legjobb sportolója 1955-ben”.
Egy kis bibi azonban van: ez sajnos nem igaz. Iharos ugyanis a Helms Alapítvány díját kapta meg 1955-ben, ott azonban nem a világ, hanem csak a kontinensek legjobbjait díjazták. Tegyük hozzá: ha lett volna világszavazás, valószínűleg ott is az élen végez. De nem volt.
Jellemző (vagy véletlen) egyébként, hogy a hat díjazott közül öt futó volt, csak az Észak-Amerika legjobbjának választott Patricia McCormick lógott ki a sorból.

Az 1955-ös Helms-díjasok
Európa: IHAROS SÁNDOR (magyar közép- és hosszútávfutó, a tárgyévben hét világcsúcs)
Afrika: JAN BARNARD (dél-afrikai hosszútávfutó, a tárgyévben országos bajnok mezei futásban, 6 mérföldön és maratonon)
Ázsia: HIDEO HAMAMURA (japán maratonfutó, a tárgyévben megnyerte a Boston maratont)
Ausztrálázsia: SHIRLEY STRICKLAND DE LA HUNTY (ausztrál sprinter, a tárgyévben 11,3-mal világcsúcs 100 méteren)
Észak-Amerika: PATRICIA McCORMICK (amerikai műugró, a tárgyévben kétszeres Pánamerikai bajnok)
Dél-Amerika: OSWALDO SUAREZ (argentin hosszútávfutó, a tárgyévben kétszeres Pánamerikai bajnok)

A mellékelt képen a Helms-díj bal felső sarkában olvasható, hogy Iharos Sándort Európa legjobbjának választották. A bélyegen meg az: a világ legjobbjának. Sajnos, ez nem stimmel.

(* Egyetlen cikket találtam, ahol helyesen beszélnek az elismerésről, Jocha Károly: Személyes emlékek Iharos Sándorral, Európa legjobb sportolójával című, 2016-os írásában.)

(Futóalbum / nso.hu)