Győzelem Rigában

Riga, 2016. október 10. Gyurcsó Ádám (elöl) és a lett Igors Tarasovs a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság selejtezőjének B csoportjában játszott Lettország - Magyarország mérkőzésen a rigai Skonto Stadionban 2016. október 10-én. MTI Fotó: Kollányi Péter

Gyurcsó Ádám (elöl) és a lett Igors Tarasovs a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság selejtezőjének B csoportjában játszott Lettország – Magyarország mérkőzésen. MTI Fotó: Kollányi Péter

A magyar labdarúgó-válogatott hétfőn 2-0-ra győzött Lettország vendégeként a 2018-as, oroszországi világbajnokság selejtezősorozatában, melynek harmadik fordulójában először gyűjtötte be a három pontot.

Az első perctől kezdve a magyarok birtokolták többet a labdát, próbálták irányítani a játékot, de komoly lehetőség nem adódott, egészen a 10. percig, amikor az első helyzetet Gyurcsó váltotta gólra.

10. perc: Nikolics kapott labdát a 16-os jobb oldalán, egy csellel átverte a védőjét, majd tökéletesen passzolt a második hullámban érkező Gyurcsó Ádámnak, aki 15 méterről a keresztléc alá bombázott (0-1).

A találat nem változtatta meg a játék képét, meddő fölényben futballozott Bernd Storck csapata. A játékrész derekán aztán öt percre beszorult a magyar együttes, de egyenlítenie nem sikerült a hazai gárdának.

A szünet előtti negyedórára rendezte sorait a magyar válogatott, de a támadójáték továbbra sem volt veszélyes, sőt a szünet előtt ziccert rontottak a lettek.

A második félidő hatalmas lett helyzettel indult, ezúttal Gulácsi védett nagyot. Az ellenfél lehetősége ébresztőként hatott a magyarokra, mert ezt követően beszorították a riválist, azonban ezúttal elöl hiányzott a kreativitás és a pontosság. Így a betömörülő lett védelem biztosan állta a rohamokat, igaz, Gyurcsó lövésénél egy ízben a jobb kapufa mentett. A hátralévő időben is a magyarok akarata érvényesült, a három pontot pedig a pénteken Svájc ellen kétszer eredményes Szalai Ádám szöglet utáni fejesgólja biztosította be.

77. perc: Dzsudzsák jobb oldali szögletét követően Szalai Ádám a rövid oldalon 5 méterről a keresztléc alá csúsztatott (0-2).

Riga, 2016. október 10. Szalai Ádám (j) és a lett Vitalijs Jagodinskis a 2018-as oroszországi labdarúgó-világbajnokság selejtezőjének B csoportjában játszott Lettország - Magyarország mérkőzésen a rigai Skonto Stadionban 2016. október 10-én. MTI Fotó: Kollányi Péter

Szalai Ádám (j) és a lett Vitalijs Jagodinskis csatázik egymással. MTI Fotó: Kollányi Péter

A magyarok először nyertek Rigában is, igaz ez még csak a második meccsük volt a lett fővárosban, összességében pedig a két csapat hatodik találkozóján az ötödik magyar siker született.

Bernd Storck: „Fontos volt, hogy a Svájc elleni mérkőzés után nyerni tudjunk a lettek ellen, örülök, hogy sikerült megszereznünk a három pontot. Megpróbáltunk focizni, magunkhoz venni a kezdeményezést, és dominálni a mezőnyben. A széleken próbáltuk megbontani a hazaiak védelmét, és megtalálni a réseket a kapu felé. Fontosnak tartom, hogy élni tudott a lehetőséggel néhány fiatal játékos, akiknek fontos a szereplése, hiszen ők képviselik a jövőt a válogatottban.”

Gera Zoltán 95. alkalommal öltötte magára a címeres mezt, így már egyedül harmadik az örökrangsorban, míg a csapatkapitány Dzsudzsák Balázs 85. fellépésével utolérte a legendás Puskás Ferencet a hetedik pozícióban. Bernd Storck szövetségi kapitány újoncot is avatott a csereként beállt Vida Máté személyében.

A magyarok legközelebb november 13-án Andorrát fogadják a vb-selejtezősorozatban.

Európai vb-selejtező, 3. forduló, B csoport:

Lettország – Magyarország 0-2 (0-1)
Riga, v.: Pawel Gil (lengyel)
Gól: Gyurcsó (10.), Szalai (77.)
Lettország: Andris Vanins – Vladislavs Gabovs, Vitalijs Jagodinskis, Kaspars Gorkss, Vitalijs Maksimenko – Aleksejs Visnakovs (Arturs Zjuzins, 57.), Igors Tarasovs, Davis Ikaunieks – Glebs Kluskins (Janis Ikaunieks, 68.), Olegs Laizans (Arturs Karasausks, 77.) – Valerijs Sabala.
Magyarország: Gulácsi Péter – Bese Barnabás, Guzmics Richárd, Kádár Tamás, Korhut Mihály – Gyurcsó Ádám, Nagy Ádám, Gera Zoltán (Vida Máté, 83.), Dzsudzsák Balázs – Nikolics Nemanja (Kleinheisler László, a szünetben), Szalai Ádám.

Feröer-szigetek – Portugália 0-6 (0-3)
Gól: André Silva (12., 22., 37.), Crsitiano Ronaldo (65.), Joao Moutinho (90.), Joao Cancelo (90.)

Andorra – Svájc 1-2 (0-1)
Gól: Alexandre Martinez (90.), ill. Fabian Schär (19., 11-es), Admir Mehmedi (77.)